Vitajte Múzeum kultúry Karpatských Nemcov

Dom stretávania Karpatskonemeckého spolku

Nitrianske Pravno

22°C

polooblačno

Múzeum kultúry Karpatských Nemcov

Kategória: Múzeum

Nitrianske Pravno, Slovensko

5 / SKUTOČNE VÝNIMOČNÉ!
1 hodnotenie


Nitrianske Pravno je mesto s nemeckou tradíciou, trvajúcou po generácie až do obdobia vysídlenia po II. sv. vojne. Pôvodný názov je Nemecké Pravno, Deutsch-Proben.


KTO SÚ "Karpatskí Nemci?"


Od stredoveku bolo naše územie Uhorska osídlované aj nemeckým obyvateľstvom, najmä remeselníkmi, obchodníkmi a duchovnými. Nemci na Slovensku ako jedna časť uhorských Nemcov doosídlili a často i osídlili v 12.-14. storočí tri oblasti Slovenska: Bratislavu a okolie, Hauerland (stredoslovenská oblasť) a Spiš.


Pomenovanie „karpatskí Nemci“ pre Nemcov na Slovensku a v Zakarpatskej Ukrajine sa zaužívalo, pretože veľmi jednoznačne vyjadrilo geografickú odlišnosť od sudetských Nemcov.


Prostredníctvom nemeckého obyvateľstva sa na Slovensko dostalo vyspelé gotické staviteľstvo, umenie, umelecké remeslá a spôsob úradovania v mestách. Okrem roľníkov medzi Nemcami to boli najmä kupci, remeselníci a baníci, ktorí prispeli k rozvoju domácej výroby a obchodu. Obzvlášť výrazne sa podieľali na rozvoji remesiel a cechovej výroby.


Je nesporné, že nemecké obyvateľstvo poskytlo rad kultúrnych, vzdelávacích a civilizačných impulzov pre Slovensko, čo bol významný moment pre jeho integráciu do vtedajšej vyspelej Európy.


Osudy karpatských Nemcov v povojnovej dobe boli neľahké. Vyše 90 % z nich muselo po roku 1945 nútene opustiť Slovensko, temer osemstoročnú vlasť ich predkov.


K ich rodnému Slovensku majú zväčša veľmi silný pozitívny citový vzťah, čo dokazuje rad ich ekonomických a kultúrnych aktivít v prospech novej Slovenskej republiky či už v cudzine, alebo aj na Slovensku. Nie je vôbec prehnané tvrdenie, že nové Slovensko má v karpatských Nemcoch v cudzine významných propagátorov a spojencov.


KARPATSKONEMECKÝ SPOLOK


V nádväznosti na pohnutú históriu je v meste aktívny Spolok Karpatských Nemcov, ktorý sa usiluje o zachovanie kultúrneho dedičstva Karpatských Nemcov, pôvodne žijúcich na tomto území, pre ďalšie generácie.


Po dvoch rokoch renovovania Domu stretávania v Nitrianskom Pravne bolo v r. 2007 pri príležitosti znovuvysvätenia farského kostola a stretnutia rodákov znova otvorené Múzeum kultúry karpatských Nemcov.


Jedná sa o trvalú výstavu múzea karpatských Nemcov z Bratislavy pod názvom „Dejiny a kultúra karpatských Nemcov v „Hauerlande“.


Návštevníci si môžu prezrieť stálu expozíciu múzea, ako sa žilo kedysi v tejto lokalite.


Múzeum poriada aj sprievodné programy pri rôznych príležitostiach, napr. tvorivé dielne a súťaže v Dome stretávania Karpatskonemeckého spolku, kde sa prezentujú najmä ženy ručnými prácami z oblasti vyšívania, košikárstva, tkaných kobercov, ručne vyrobených textilných ozdôb do domácností a drotárskych výrobkov.


MESTSKÝ CINTORÍN, KALVÁRIA


Unikátnou pamiatkou na kultúru nemeckého obyvateľstva je cintorín s kaplnkou v Nitrianskom Pravne s množstvom prekrásnych náhrobných kameňov, poukazujúcich na ich majstrovskú remeselnú zručnosť. Vytvárajú nostalgické zákutia, s pohľadom na Kalváriu Solka - výnimočnú sakrálnu pamiatku s celkovým počtom 27 stavieb v neogotickom štýle.


Otváracie hodiny:

ndividuálne treba dohodnúť tel. 0910584299
Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Námestie SNP 159/47
97213 Nitrianske Pravno
Slovenská republika

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

25. 02. 2023 00:00 - 30. 09. 2023 23:59

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Výstava ČVÍKOTÁRI

23. 08. 2023 00:00 - 12. 11. 2023 23:59

Výstava ČVÍKOTÁRI

Dubnica nad Váhom, Slovensko


AKCIA

Viac
Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Hornonitrianskom múzeu

28. 09. 2023 08:00 - 29. 09. 2023 17:00

Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Hornonitrianskom múzeu

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac
Deň architektúry v Galérii M. A. Bazovského

29. 09. 2023 00:00 - 05. 10. 2023 23:59

Deň architektúry v Galérii M. A. Bazovského

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac