Vitajte Lyžiarske stredisko Soblahov - Ostrý vrch

Soblahov

-3°C

hmla

Lyžiarske stredisko Soblahov - Ostrý vrch

Kategória: Lyžiarske stredisko

Soblahov, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

V uzavretej doline Soblahovského potoka pod prstencom Strážovských vrchov sa rozkladá obec Soblahov. Ten prsteň, ktorý hrdo nosí, je vzácny a skvostný. Je v močiarnej mokradi odlievaný,  jaskynným krasom vykladaný, vzácnym bralom gravírovaný a kamienkom z Ostrého vrchu ozdobený. Dedinka, čo prsteň nosí, má k nemu vhodný krásny šat, na ktorom vyníma sa kostolík sv. Mikuláša. Patrónovi detí ďakujú soblahovské dietky za darček -  Strážovských vrchov šperk.

ŠPORT A RELAX

Lyžiarske stredisko Soblahov – Ostrý vrch sa nachádza v obci Soblahov, v pohorí Strážovských vrchov. Najnižšie položený bod strediska leží v nadmorskej výške 510m a najvyššie položený bod je vo výške 570m n. m. Celkové prevýšenie strediska predstavuje 60m. Lyžiarska sezóna tu trvá tri mesiace, od decembra do februára. Celková dĺžka zjazdoviek je 1 100m, z čoho jedna je ľahkej a dve stredne ťažkej náročnosti. Svah je vhodný i na sánkovanie. Pre priaznivcov behu na lyžiach sú k dispozícii bežecké trate, ktoré však nie sú udržiavané. Milovníci zimnej turistiky sa už tradične stretávajú ne „Predsilvestrovskom výstupe na Ostrý vrch“, ktorý sa koná v nočných hodinách. Turistické stopy v snehu po sebe zanechávajú Soblahovčania i počas „Novoročného pochodu na Ostrý vrch“.

Lokalita na Ostrom vrchu poskytuje možnosti pre individuálnu aj skupinovú relaxáciu s možnosťou využitia pešej turistiky a športových aktivít na asfaltovom ihrisku, ktoré sa dá v zime využiť ako klzisko. V lesnom prostredí sa nachádza i paintbollové ihrisko. Na túru do Trenčianskych Teplíc alebo do Považského Inovca je možné sa vybrať po značených turistických trasách. Ak sa vyberiete na túru do neďalekej dedinky Mníchova Lehota, čaká vás prechádzka chatovou oblasťou okolo minerálnych prameňov a Hukovom potoku, povedľa „Chaty pod Ostrým vrchom“, cez lúku, z ktorej je krásny výhľad a cez kopec Čiernachov, z ktorého dovidíte až na Biele Karpaty a Lopenícku hornatinu. Cestička vedúca vápencovým bralom Macková a krásnym bukovým lesom vás privedie do cieľa – Mníchovej Lehoty. Cykloturisti si istotne zamilujú nostalgický okruh, ktorým v minulosti viedla horská železnica. Dnes sú po nej zachované viaceré úseky a zvyšky mostov, ktoré pripomínajú jej zašlú slávu. Stavba železnice viedla cez územie chotárov Trenčín, Kubrá, Soblahov, Mníchova Lehota, Trenčianska Turná, Trenčianske Stankovce a Selec.

Pod Ostrým vrchom stojí chata, ktorá je umiestnená pri križovatke turistických ciest pod Ostrým vrchom a vrcholom Čiernochov. „Chata pod Ostrým vrchom“ má svoju zaujímavú históriu, dlhý čas nebola v prevádzke. Chata slúžila na turistické účely v letnej i v zimnej sezóne. Bola strediskom lyžiarov. V súčasnosti prechádza rekonštrukciu a jej služby môžete využiť len počas víkendov. V tesnom susedstve „Chaty po Ostrým vrchom“ stojí  „Drevenica Soblahov“, ktorá pôvodne slúžila ako koniareň pre pracovníkov obhospodarujúcich lesný majetok vtedajších vlastníkov. V súčasnosti objekt poskytuje pohodlné celoročné ubytovanie pre šestnásť osôb.

SOBLAHOVSKÝ HABÁNSKY DVOR

Bolo to v 16. storočí, keď do Soblahova doputovali exulanti z Moravy. Soblahovčania ich neprivítali s nadšením. K náboženským utečencom – Habánom boli nepriateľsky naladení. Získať si domorodý ľud na svoju stranu vyžadovalo um a plné mešce. A to Habáni mali. Odkúpili sedliacku usadlosť a vybudovali z nej sídlo svojej náboženskej komunity. Tak Habáni v Soblahove založili „Habánsky dvor“. Združovali sa v ňom zruční remeselníci, nožiari a hrnčiari. Od tých čias Soblahovčania a Habáni spolunažívali vo vzájomnej úcte a svornosti.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

OSTRÝ VRCH

Lesy vo vrcholových častiach juhozápadného výbežku Strážovských vrchov nad Soblahovom patria k pôvodným bukovým porastom. Toto chránené územie nebolo ovplyvnené ľudskou činnosťou. Prírodná rezervácia Ostrý vrch zahŕňa vrcholovú bučinu.

BINDÁRKA

Národná prírodná rezervácia Bindárka sa nachádza na západných svahoch Strážovských vrchov pod Ostrým vrchom pri vyústení Dolinového potoka do Považského podolia. Je to oblasť močiarov a mokradí. Územie má zachovalé močiarne porasty s rôznorodou faunou a flórou.

MALÁ SKALKA

História Malej Skalky siaha do 11. storočia a spája sa so životom svätých pustovníkov Andreja – Svorada a Beňadika, ktorí na tomto mieste nejaký čas žili. Pútnický kostolík sv. Andreja – Svorada a Beňadika na Malej Skalke je postavený na skale, z ktorej bol sv. Beňadik zhodený do Váhu.

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Roder

0905 665 314

Adresa Soblahov
913 38 Soblahov
Slovenská republika

Výstava "Osudové osmičky"

23. 11. 2018 00:00 - 31. 03. 2019 23:59

Výstava "Osudové osmičky"

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Fotograf Bazovský

06. 12. 2018 00:00 - 31. 05. 2019 23:59

Fotograf Bazovský

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Vesmír očami detí 2019

16. 01. 2019 00:00 - 20. 06. 2019 23:59

Vesmír očami detí 2019

Partizánske, Slovensko


AKCIA

Viac
PRIZMA 2019

23. 01. 2019 00:00 - 22. 02. 2019 23:59

PRIZMA 2019

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac