Vitajte Čachtické podzemie

Čachtice

-1°C

jasno

Čachtické podzemie

Kategória: Pamiatky

Čachtice, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú oblohu vystrašený dievčenský krik. Krv tuhne v žilách pri predstave hrôzostrašného divadla hlboko ukrytého pod zemou. Šľahnutie bičom a hrdelný smiech Krvavej grófky, ktorý strieda zúfalý nárek jej mladučkej obete… Tajomné Čachtické podzemie vám vyvolá zimomriavky po celom tele.

Dnes už len môžeme hádať, ktoré krutosti skutočne Bátoryčka praktikovala. Vzhľadom na jej pokrvných príbuzných, ktorí mali sklon k pýche, tyranii či sexuálnej zvrhlosti, asi na jej zvrátenom spôsobe života kus pravdy bude. Či však za svoj život skutočne usmrtila vyše 600 dievčat a mladých žien, ponecháme bádateľom. Ak však chcete okúsiť dramatickú históriu Krvavej grófky, vyberte sa do temných útrob, ktoré sa rozprestierajú ako pavučina popod celými Čachticami.

Bezpečie ukryté pod zemou

Podzemie vybudovali v 15. storočí s ušľachtilým cieľom – skladovať víno pre Mateja Korvína. Vojnové dejiny však pretvorili pivnicu na úkryt pred tureckou hrozbou. Práve tu sa Čachtičania ukrývali pred plienením a drancovaním. Z pivnice sa stalo impozantné dielo. Zberné chodby, predsiene, úzke tunely, cez ktoré sa dalo plaziac sa dostať do bezpečia. To poskytovalo obrancom veľkú výhodu, ani celý regiment by ich v podzemí neporazil. Podzemie vytváralo pohodlný priestor pre dlhodobý pobyt, uskladnené víno, ovocie, ľadovne pre potraviny, jamy pre obilie dokázali nasýtiť množstvo ľudí po dlhú dobu. Bezpečný úkryt tu nachádzalo mnoho ľudí po celé stáročia. Toto bezpečie pošpinila Krvavá grófka, ktorá tu mučila svoje bezbranné obete. V roku 1610 pri tom bola dokonca aj prichytená. Bátoričku uväznili, a tak sa skončilo kruté a nebezpečné obdobie pre čachtické devy.

Neodhalené ústia chodieb

V spleti chodieb na vás dýchne história, ponurú atmosféru umocňujú skutočné historické udalosti, ktoré sa na zemi i pod ňou odohrali. Je neuveriteľné, že sa podzemie zachovalo v takom dobro stave, na stenách stále môžete rozoznať rôzne portály, erby a ďalšie artefakty. Skupina nadšencov sa o tento historický skvost stará s láskou a úctou k slovenským dejinám. Bádajú v hlbinách zeme a hľadajú ďalšie tajomné chodby a miesta, kam asi vedú. A tak pri každej návšteve môžete spoznať ďalšie odhalené tajomstvá Čachtického zámku, ktorý je už celé stáročia opradený príbehmi, z ktorých sa tají dych.


Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Otváracie hodiny

PondelokZATVORENÉ
Utorok10:00-17:00 
Streda10:00-17:00 
Štvrtok10:00-17:00 
Piatok10:00-17:00 
Sobota10:00-17:00 
Nedeľa10:00-17:00 

Kontakt

Adresa Na doline
91621 Čachtice
Slovenská republika

6. Stavbársky ples

22. 02. 2020 18:00 - 22. 02. 2020 00:00

6. Stavbársky ples

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac