Vitajte Hrad Lednica

Lednica

-8°C

polooblačno

Hrad Lednica

Kategória: Hrady a zámky

Lednica, Slovensko

4.7 / SUPER!
3 hodnotenia

Prameň lásky a nádeje, romantický a rozprávkový. Vypína sa na ostrom brale nad obcou, 16 km od Púchova. Cesty ďalej niet, toto je konečná. Už len náručie Bielych Karpát, prírodná scenéria, priesmyk a v diaľke Morava. Má mnoho podôb, veľa si pamätá. Návrat do histórie vedie cez tunel vytesaný do skalného brala. Je to presne 79 schodov. Vstúpte.

HISTÓRIA

Lednický hrad má prívlastok strážny vďaka obchodnej ceste na Moravu Prvé písomné zmienky sú z roku 1259, no nálezy potvrdzujú, že ľudia na brale žili už pred 2000 rokmi. Približne v 9. storočí tu vzniklo prvé opevnené slovanské sídlisko – základ budúceho hradu.

Na hrade Lednica sa vystriedalo viacero majiteľov. K najznámejších patrili Rákociovci, lúpežní bratia Podmanickí či Maťašovskí. Hrady na Považí postihol krutý osud. Cisárske vojská ich v roku 1708 takmer zrovnali so zemou. Lednica bola výnimkou. Hrad síce chátral, ale Maťašovskí ho opravili a zveľadili. Mal vtedy 45 miestností aj veže s baštami. Začiatkom 20. storočia sláva zhasla a z hradu ostali ruiny. Už viac ako desať rokov sa na obnove hradu intenzívne pracuje. Ak ste zvedaví na výsledok, stačí ho navštíviť.

POVESŤ

Nadišiel ich veľký deň. Čas spečatiť vzájomnú lásku. Svadbu krásnej Katarínky z Lednice s panským hájnikom Ondrejom prekazila vyššia moc. Na hrade nad obcou sa znova hýrilo. Šľachtici zo širokého okolia sa bujaro zabávali už niekoľko dní. Poddaní im nosili víno, zverinu, dary. Pán hradu mal však iné zvrhlé chúťky. Nárokoval si právo prvej noci, keďže Katarínka bola poddanou. Četníci ju mali k nemu odviesť priamo od oltára.

Nepomohlo orodovanie ženícha, richtára, farára. Zúfalá Katarínka nemienila porušiť manželský sľub a zvolila si dobrovoľnú smrť. Vyskočila cez otvorené okno do priepasti pod hradom. Na mieste, kde zanechalo kvapky krvi jej bezduché telo, vytryskol priezračný prameň. Podľa tejto starej povesti dostal meno Katarínkin prameň. Zlé jazyky tvrdia, že sa dodnes po hradbách prechádza v bielych svadobných šatách.

NÁŠ TIP

DREVENÝ KRÍŽ

Je umiestený na strmej skale pod hradom. Postavili ho poddaní na znak vernosti Katarínky a Ondreja, generácie Ledničanov ho dodnes obnovujú.

KATARÍNKIN PRAMEŇ

Na nešťastný manželský pár z povesti nezabudli ani súčasníci. V roku 2007 premenovali prameň Na Žliabku neďaleko nešťastného skonu dievčiny na Katarínkin prameň.

JAN AMOS KOMENSKÝ

V roku 1675 sa v Lednici zastavil Ján Amos Komenský. Navštívil kazateľa Mikuláša Drábika, ktorého neskôr v Bratislave popravili – Habsburgovcom prorokoval zánik. Po učiteľovi národov dostala názov základná i materská škola.

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Ďalšie vybavenie

Dohovoríte sa

  • v angličtine
  • v slovenčine

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Lednica
020 63 Lednica
Slovenská republika

Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

11. 02. 2023 00:00 - 12. 02. 2023 23:59

Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac