vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-5°C

polooblačno

Krajská dominanta ožila rozprávkami

V Kasárni Trenčianskeho hradu sa totiž až do 29. januára 2023 nachádza unikátna výstava originálnych filmových kostýmov z obľúbených československých rozprávok, spolu 37 kostýmov, nábytku a rekvizít, ktoré boli využité pri natáčaní rozprávok.

Mimo iné majú návštevníci možnosť prezrieť si zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea v Trenčíne, vrátane predmetov, ktoré neboli nikdy vystavené. „Celkovo je vystavených 36 kostýmov z rozprávok  Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař-Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice. Tridsiaty siedmy kostým tvoria krídla, zostrojené podľa nákresu Leonarda Da Vinciho, ktoré boli použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícím ševci,“ prezradil Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne s tým, že kultúrna hodnota niektorých vystavovaných kúskov sa pohybuje rádovo v tisíckach eur. Lákadlom je určite viac ako 70-ročný kostým z filmu Císařův pekař-Pekařův císař, najdrahšie kostýmy z pohľadu obstarávacej ceny pochádzajú z filmu Z pekla štěstí. Nechýbajú ani filmové šperky či filmový nábytok, ale aj rekvizity z barrandovských štúdií a múzejného depozitára i originálna hudba.

Pri inštalácii rozprávkovej výstavy v priestoroch Trenčianskeho hradu pomáhali študenti župnej Školy umeleckého priemyslu Trenčín z odboru scénickej kostýmovej tvorby.

Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK

Zdroj foto: Trenčianske múzeum v Trenčíne

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…