vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

30°C

jasno

Skryté poklady Trenčianskeho kraja

Históriou opradené hrady a zámky, zeleňou, vôňou a spevom posiata príroda, okúzľujúce výhľady, vzrušujúci adrenalín. V hlave zhotovený program s presnými návštevnými bodmi, na chrbte batôžtek plný nádeje, že pôjde o ďalšie nezabudnuteľné dobrodružstvo. Aj s takýmito očakávaniami cestujú turisti a návštevníci do rôznych kútov v trenčianskom regióne. Popri návšteve tých najväčších dominánt však niekedy zabúdajú zaradiť do harmonogramu aj menej známe lákadlá. Mnohé z nich majú silu vyraziť dych a to už na prvý pohľad!

Na nasledovných pár riadkoch predstavíme len niekoľko z mnohých regionálnych skrytých pokladov. Špecifické miesta v sebe ukrývajú nielen bohatú históriu s príbehom, ktorý sa neraz sám vyrozpráva. Častokrát ide o unikátny architektonický skvost. V niektorých prípadoch si stavba prešla rekonštrukciou, v iných môže verejnosť obdivovať už len ruiny. Necháte sa pohltiť energiou daného miesta aj vy?

Kaštiele zahalené rúškom luxusu

Obklopiť sa kráľovskou eleganciou a aspoň na chvíľu uniknúť do snovej krajiny môžete vďaka Kaštieľu Orlové v Považskej Bystrici. Pochádza z roku 1612 a slúžil ako sídlo rodu Balašovcov. V období socializmu patril strojárskemu podniku, následne v ňom sídlilo vlastivedné múzeum. V súčasnosti sa v pompéznom kaštieli môžete nielen prechádzať a obdivovať, okúsiť gurmánske jedlá a byť súčasťou prehliadky, ale aj stráviť noc v jednej z mnohých izieb.

Už na prvý pohľad sympatický kaštieľ uprostred neveľkej lúky v krásnom prostredí vilovej štvrte v Šimonovanoch vás donúti urobiť si niekoľko fotiek. Táto vzácna kultúrna pamiatka zvaná i Vodný hrad patrí k jedným z najstarších zachovaných goticko-renesančných sídiel. Patril rodine Simonyiovcov, miestnemu zemepanskému rodu, a vznikol na mieste pozostatkov románskeho hradu z 12. a13. storočia. Interiér môžete obdivovať len pri špeciálnych príležitostiach, kedy bývava prístupný širokej verejnosti.

Keď sa majiteľovi lednického hradu, Michalovi Telekessimu, začali zunovať chladné hradné múry, dal si v neďalekej dedinke Rovne vystavať unikátny kaštieľ. Ten sa spolu s obcou  neskôr významne zapísali do slovenských dejín. V 19. storočí totiž Jozef Schreiber získal lednické panstvo a na tomto mieste vybudoval jednu z najmodernejších sklárni v celej Európe. Význam sklárstva si dodnes pripomíname Slovenským sklárskym múzeom v tomto kaštieli s pútavou expozíciou. Jeho súčasťou je aj anglický park s mauzóleom z bieleho mramoru. Zaujímavosťou parku je, že sa tam v roku 1910 natočil prvý hraný film na Slovensku.

Unikáty, ktoré stoja za pozornosť

Malým cintorínom obklopený, starobylý kostolík sv. Jána Krstiteľa v Pominovci si zamiluje každý náhodný i plánovaný návštevník. Kostolík z 12. storočia sa týči uprostred stredného Považia v takmer nezmenenej podobe. Svojou malebnosťou pripomína známy Dražovský kostol. V súčasnosti je miestom konania netradičných cyklistických púti, na ktorých sa posväcujú bicykle a ktorých sa pravidelne zúčastňuje viac ako tisíc ľudí.

Dokonalý rozprávkový pocit, ktorý očarí veľkých, no hlavne malých návštevníkov, zažijete v myjavskom Rozprávkovom dome. Vstúpte do čarovného sveta a nechajte si oči vyočiť na inakosti priestoru. Vnútro interiéru vyzerá ako kvapľová jaskyňa, ktorá dýcha vlastným životom. Márne budete hľadať čo i len jediný pravý uhol, priestor je asymetrický. Vďaka rozprávkovému príbehu o tomto mieste, ktorý vám vyrozpráva majiteľ Viliam Wachsmuth, sa ľahko premiestnite do sveta, kde sa „neskutočno“ spája so skutočným.

Posledným unikátom tohto článku sú Brodzany, v ktorých by len málokto očakával, že v ňom nájde literárne múzeum Alexandra S. Puškina v renesančnom kaštieli s obrovským parkom. Rovnako nečakaným je unikátny letohrádok Babylon, ktorý bol postavený v roku 1911 na objednávku poetky, hudobníčky, maliarky a priekopníčky dekadencie, Natálie Oldenburgovej. Vyhotovili ho talianski architekti ako letné sídlo. Zariadený bol nádhernými obrazmi, ktoré namaľovala sama Natália, vzácnym nábytkom, knihami či hudobnými nástrojmi. Jej veľká láska k psom spôsobila, že tu dala postaviť aj jeden z prvých psích cintorínov v našich končinách.

Spomenuté miesta sú len malou súčasťou veľkej hrsti unikátov, ktoré sa nachádzajú v Trenčianskom kraji. Objavovanie a spoznávanie ďalších z nich môže byť nezabudnuteľným dobrodružstvom, ktoré sa naveky zapíše nielen do pamäti, ale aj do vášho rodinného albumu. 

Text: MT

Foto: Ivan Varga

Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…