vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

15°C

oblačno

Cyklotrasa BEVLAVA láka krásnou krajinou

Ak obľubujete spoznávanie okolitej krajiny a dýchanie čerstvého vzduchu prostredníctvom dvoch kolies, diaľková medzinárodná cyklotrasa BEVLAVA vás zaujme lokalitami i dĺžkou trasy. Dostanete sa ňou od Beskýd cez Biele Karpaty až na Považie. Krásne moravsko-slovenské pohraničie tak budete mať celé ako na dlani.

Svoj názov získala vďaka tomu, že v budúcnosti prepojí povodie riek Bečvy, Vláry a Váhu. V súčasnosti je k dispozícii už 35 kilometrov cyklotrás, ktoré sú napojené na Vážsku cyklomagistrálu a Bečvu. Vďaka miernemu profilu je táto trasa ideálna nielen pre aktívnych cyklistov, ale aj pre rodiny s deťmi či seniorov. Trasu si užijú nielen milovníci športu, ale aj nadšenci kultúry a prírody, ktorých na ceste čaká mnoho lokalít hodných pozornosti.

Lákadlá Zlínskeho a Trenčianskeho kraja

V Zlínskom kraji je aktuálne sprístupnených dokopy 28 km trás a to 10 km dlhý úsek z Ústí u Vsetína do obce Lužná a 14 km úseku Valašské Klobouky – Brumov-Bylnice – Svatý Štěpán. Návštevníkov zaujme mesto Valašské Klobouky najmä bohatou históriou. Centrum je mestskou pamiatkovou zónou. Dochované sú jedinečné ľudové drevenice aj honosné secesné stavby architekta Huberta Gessnera. Brumov zase očarí známym hradom, ktorý ponúka expozíciu o histórii, pamiatkach a prírode. Obľúbeným je aj pre športový areál a kúpalisko.

Zo Svatého Štěpána je možné pokračovať smerom na Slovensko asi 3 km po ceste I. triedy do Vlárskeho priesmyku, kde je možné naviazať na 10 km dlhý úsek cyklotrasy Bevlava Horné Srnie – Nemšová. Po tejto trase cyklisti môžu navštíviť zrúcaninu hradu Vršatec stojaceho na vápencovom bradle. V Nemšovej je možné obzrieť si Králikov mlyn s expozíciou mlynárstva.

Turisti sa potešia možnosti absolvovať náučnú ceste Luborčianskou dolinou. Navyše, nad miestnou časťou Trenčianska Závada sa týči rozhľadňa s nádhernými výhľadmi na celé stredné Považie. Cyklotrasa Bevlava sa v Nemšovej napája priamo na Vážsku cyklomagistrálu, ktorá ďalej smeruje napríklad aj k Pútnického miestu Veľká Skalka. Kláštor spolu s neďalekou Benediktovou jaskyňou sú súčasťou najstaršieho pútnického miesta na Slovensku, ktoré je vytesané priamo do skaly.

Cyklotrasa Bevlava predstavuje aktívne a nevšedne strávený čas na „cestách“, ktorý vo vás bude ešte dlho rezonovať. Predstavuje spojenie športu, kultúry, oddychu, turistiky a relaxu, teda tú správnu zmes na prežitie nezabudnuteľných výletov. 

V Trenčíne 26.4.2021

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…