vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

11°C

oblačno

Prepojenie kultúrneho potenciálu Trenčianskeho a Zlínskeho kraja rastie

O skutočnosti, že Trenčiansky kraj oplýva značnou turistickou základňou niet pochýb. Presvedčiť sa o tom mohli účastníci medzinárodnej konferencie cestovného ruchu „Kultúrne dedičstvo – nezmazateľný odkaz minulosti“, ktorú v piatok 14. decembra 2018 pripravila krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región.

Kongresové priestory Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja sa 10 dní pred Vianocami zaplnili odbornou i laickou verejnosťou, ktorá si vypočula pútavé témy zamerané na kultúrne dedičstvo trenčianskeho regiónu. Lektori prezentovali svoje dlhoročné skúsenosti z oblasti správy pamiatok, oboznámili publikum o neľahkej ceste za ich rekonštrukciou a nevynechali ani vízie do budúcnosti.

Úvod podujatia patril prezentácii činnosti organizátora konferencie, v ktorom riaditeľka KOCR Trenčín región, Eva Frývaldská hovorila nielen o uplynulých mesiacoch, ale aj o pripravovaných aktivitách či novinkách. „S cieľom sprístupniť nedostupné miesta pre zdravotne znevýhodnených turistov pripravujeme s občianskym združením Bez bariéry pilotný program bezbariérovej destinácie. Prvým krokom bolo vytvorenie audio nahrávok, ktoré priblížia krásu našich pamiatok nevidiacim či inak hendikepovaným osobám, ktoré by sa napríklad na Matúšovu vežu Trenčianskeho hradu nikdy nedostali,“ uviedla v prezentácii Frývaldská.

Medzinárodná konferencia cestovného ruchu bola úvodnou aktivitou projektu „Kultúrní a historické dědictví jako základní atribut národního uvědomění“, v ktorom KOCR Trenčín región participuje ako hlavný cezhraničný partner. V zastúpení vedúceho partnera projektu – Centrály cestovního ruchu Východní Moravy - prezentoval marketingový špecialista Zdeněk Urbanovský ciele či výstupy realizovaného projektu. Zároveň priblížil jeho podstatu, ktorou je prepojiť kultúrnu infraštruktúru Trenčianskeho a Zlínskeho kraja do uceleného produktu cestovného ruchu. Výsledkom spolupráce by mali byť printové materiály, mapové podklady, itineráre spájajúce známe i menej známe turistické poklady trenčianskeho regiónu a Východnej Moravy či náučné trasy určené odbornej i laickej verejnosti, ktoré budú dostupné v tlačenej podobe či umiestnené na web sídlach slovenského a českého partnera projektu.

Aké novinky môžu návštevníci Trenčianskeho hradu už v blízkej budúcnosti očakávať, prezradil publiku riaditeľ Trenčianskeho múzea, Peter Martinisko. „Našou ambíciou je modernizovať osvetlenie hradu s ohľadom na životné prostredie a docieliť efekt dôstojne osvetlenej dominanty Trenčína,“ načrtol Martinisko a doplnil zmienku o modernizácii výstavných expozícií hradu. O obnove funkcionalistickej pamiatky, kúpaliska Zelená žaba, ktorá celých 15 rokov chátrala, prednášal zástupca zariadenia Kúpele Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach, Ján Svoboda. V príspevku zdôraznil, že maximálne využitie objektu a jeho cesta späť k životu sa nerodila ľahko a často pri dosiahnutí tohto cieľa narážali realizátori rekonštrukcie na rozpor „pamiatka verzus funkčné zariadenie cestovného ruchu“. Odbornú konferenciu cestovného ruchu uzatvárala zástupkyňa Pútnického miesta Skalka, Katarína Darvašová slovami: „Mnoho turistov sa veľmi rado vracia na toto miesto pokoja a kľudu. Návštevníci zo Slovenska, z Česka i z celého sveta, veriaci aj neveriaci, ktorí prichádzajú načerpať energiu či objaviť čaro pútnickej lokality Skalka pri Trenčíne.“


Trenčín, 14.12.2018

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…