vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

7°C

oblačno

Obnovený západný palác na hrade Beckov je už prístupný verejnosti

V závere septembra predstavili na hrade Beckov výsledok rozsiahlej rekonštrukcie západného paláca. Vďaka nej vznikli nové výhľady, úchvatné priestory a návštevníci sa dostanú aj tam, kam ľudská noha nevkročila od roku 1728, kedy hrad Beckov vyhorel. Z pôvodne chátrajúcej ruiny sa tak  postupne stáva hrad porovnateľný s Devínom či Strečnom. 

Rekonštrukciu takéhoto rozmeru bolo možné realizovať vďaka projektu DRAGON, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a prostriedkov štátneho rozpočtu. "Do rekonštrukcie bolo investovaných približne 1,2 milióna eur z čoho obec Beckov, ktorá je vlastníkom objektu, prispela sumou až 300 tisíc eur zo svojho rozpočtu," priblížil financovanie Ernest Benko, starosta obce Beckov.

Stavebné práce začali v apríli 2022 a ukončené boli v auguste 2023. Kolaudačné rozhodnutie, ktoré hrad získal 26.9.2023 oficiálne otvorilo tieto priestory aj verejnosti. Najzaujímavejšie na rekonštrukcii bolo využitie špeciálneho stavebného žeriavu, ktorý bol už z diaľky neprehliadnuteľný. Tento typ techniky dodnes využili len na troch hradoch na Slovensku. Počas rekonštrukcie prebiehali aj rôzne výskumy. Reštaurátorský, archeologický, architektonicko-historický, ale aj dendrochronologický výskum. Práve ten posledný priniesol veľmi zaujímavý objav. Vznik múru datoval do obdobia medzi rokmi 1165-1185, čo radí hrad Beckov k najstarším hradom s kamennými objektmi na území niekdajšieho Uhorska.

"Rekonštrukciou vzniklo 6 krytých uzavretých priestorov, z ktorých najvýznamnejšia je Rytierska sála, tri ďalšie priestory sa nachádzajú na prvom poschodí a dva sú pivničné. Prvý pivničný priestor bude v budúcnosti využívaný ako auditórium s premietacou technikou, v ktorom budeme vítať najmä školské výpravy. Horné  priestory budú venované expozícii, ktorá sa aktuálne pripravuje a verejnosti bude prístupná koncom októbra," priblížil riaditeľ hradu Peter Pastier.

Okrem krytých priestorov pribudli aj 2 výhľady. Jeden z terasy západného paláca a druhý zo zelenej strechy paláca, ktorá prekrýva rytiersku sálu a ďalšie dve miestnosti. Riaditeľ hradu ďalej informoval o tom, že aktuálne na hrade pribudla najväčšia zakrytá časť hradu. „Nielen západný palác, ale aj priestor hradnej kaplnky a pivnica sú zakryté. Tým pádom sa radíme už nielen k štandardným zrúcaninám, ale sme sa pohli o úroveň vyššie k hradom, ako sú Strečno, alebo Devín,“ priblížil Pastier. Aj vďaka tomu môže byť hrad prístupný verejnosti celoročne.

Od 16 do 20. októbra 2023 bude v priestoroch paláca prebiehať inštalácia prvej fázy expozície venovanej Stiborovi zo Stiboríc. V novembri bude horné podlažie paláca pre verejnosť uzavreté. Slávnostné otvorenie atraktívnej expozície je plánované na marec roku 2024.


Text: PG

2.10.2023Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…