vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

1°C

slabé sneženie

Medzi nominovanými na ocenenie "Stavba storočia" aj kúpalisko Zelená žaba či Mohyla M. R. Štefánika

100. výročie založenia Československej republiky si môžeme pripomenúť výberom najvýznamnejšej stavby, ktorá zdobí územie Slovenska či Česka. Medzi nominovanými nechýba unikátna funkcionalistická stavba v Trenčianskych Tepliciach, kúpalisko Zelená žaba či dielo Dušana Jurkoviča, Mohyla M. R. Štefánika.

Pri príležitosti významného míľnika spoločnej histórie Česka a Slovenska, vyhlásili stavebné komory a zväzy oboch krajín anketu Česká a slovenská stavba storočia. Celkovo je v súťaži nominovaných 66 stavieb z Českej republiky (ČR) a 34 stavieb zo Slovenskej republiky (SR). Cieľom iniciatívy je propagácia neprehliadnuteľných architektonických skvostov, ktoré počas uplynulých sto rokov vyrástli na území Československa a neskôr SR a ČR. Hlavným atribútom pre výber stavieb do finálneho zoznamu bol ich význam a prínos od roku 1918 do súčasnosti.

Výstupom projektu by mala byť knižná publikácia či putovné výstavy naprieč Českom a Slovenskom, ktoré nominované stavby predstavia verejnosti. Anketa je spustená od 20. júna 2018 a hlasovať je možné až do 15. septembra 2018 na web stránke www.stavbastorocia.sk.

Zástupcovia z Trenčianskeho kraja

Nominácia do ankety neobišla ani stavby z trenčianskeho regiónu. Svoje miesto si našiel významný klenot z druhej polovice 30. rokov, kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach. Architektonická pamiatka je dielom známeho architekta Bohuslava Fuchsa a radí sa medzi „top desať“ stavieb slovenskej medzivojnovej architektúry. Po dlhých 15 rokoch, počas ktorých objekt chátral, sa podarilo kúpalisko znovu otvoriť v roku 2015. Pôvabná okolitá príroda a príjemné prostredie kúpaliska dodnes láka množstvo návštevníkov.

Neodmysliteľnou súčasťou bohatého fondu architektonických pamiatok v Trenčianskom kraji je Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika, ktorá už z diaľky púta pohľad turistov či cyklistov. Mohyla je nielen miestom odpočinku legendárneho generála, pilota, politika, diplomata či hvezdára, M. R. Štefánika, ale aj významnou časťou skladačky najznámejších stavieb na území Slovenska.

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…