vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

1°C

slabé sneženie

Trenčianske Teplice pritiahnu horolezcov

Trenčianske Teplice sa pýšia novou športovou atrakciou, ktorá poteší najmä milovníkov náročného športu, akým je horolezectvo. Na turisticky vyhľadávanom mieste Skalka v Trenčianskych Tepliciach, kde sa nachádza známa vyhliadka Hríb vznikla lezecká oblasť, ktorá poteší nejedného horolezca. 

Tento lezecký areál vznikol vďaka spolupráci Krajskej organizácií cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, Oblastnej organizácií cestovného ruchu (OOCR) Trenčianske Teplice, Mesta Trenčianske Teplice a dvoch horolezeckých nadšencov Mária Mutalu a Mareka Humaja. Slávnostne bol uvedený do prevádzky 11. septembra 2021 pri príležitosti osláv stého výročia športu v Trenčianskych Tepliciach. 

"Lezecký objekt bol financovaný z prostriedkov KOCR Trenčín región a Oblastnej organizácie cestovného ruchu OOCR Trenčianske Teplice", priblížila výkonná riaditeľka OOCR Trenčianske Teplice Michaela Fedorová. 

O realizáciu celého projektu sa postarala dvojica horolezcov, ktorí sa okrem čistenia skaly od náletových rastlín postarali aj o vytvorenie siedmych lezeckých trás. Tie sú vytvorené tak, aby poskytovali rôzne úrovne obtiažnosti. Podľa svojho charakteru, dostali jednotlivé trasy od zhotoviteľov aj zaujímavé mená - Špára, Reverze, Liečebná procedúra, Skok, Traverz, Lázeňský šviHÁK a Kobra. 

„Najťažšiu trasu predstavuje Kobra, ktorej súčasťou sú dva previsy a jeden z nich svojim tvarom pripomína hlavu kobry. Keď sme pripravovali Lázeňského šviHÁKa, našli sme v skale zapichnutý hák, pravdepodobne slúžil pri dolovaní skaly,“ objasnil pôvod niektorých názvov Mário Mutala. 

"Veľmi ma teší, že KOCR Trenčín región mohla podporiť projekt, vďaka ktorému sa dostanú Trenčianske Teplice do povedomia návštevníkom aj inak, ako kúpeľné mesto. Okrem kúpeľných hostí pritiahne aj športovcov, najmä milovníkom lezenia, ktorí ocenia každú novú výzvu, " vyjadril potešenie predseda KOCR Trenčín Región Juraj Gerlici.

Lezenie na Skalku je možné len pod dohľadom skúseného lezca alebo inštruktora. Ide o šport, ktorý môže byť pre neskúseného lezca nebezpečný. Lezenie je vykonávané na vlastné nebezpečenstvo.

Zdroj: Mesto Trenčianske Teplice

Foto: Peter Čačko, impulz.press
Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…