vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

18°C

jasno

KOCR Trenčín región predstavila hit na toto leto a výsledok unikátnej spolupráce

V piatok 10. júla 2020 sa v rodnom dome Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci uskutočnilo pracovné stretnutie s novinármi, na ktorom krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región predstavila horúce novinky - novú letnú hru ŠTÚR TÚR, do ktorej sa môže prihlásiť široká verejnosť, a zároveň aj unikátne brožúry pre slabozrakých, písané Braillovým písmom.

Prázdniny plné zábavy

Letné mesiace milovníkom turistiky, prírody či histórie oživí jedinečná aktivita, súťaž ŠTÚR TÚR. S multifunkčnou šatkou, ktorá je špeciálna hneď v niekoľkých ohľadoch, sa turista vydáva na túr po Trenčianskom kraji. Hra návštevníka zavedie na miesta, ktoré navštívil či obľuboval Ľudovít Štúr, ale i na miesta, ktoré by v bežnom cestovateľskom zápisníku zaručene nemali chýbať. O hite na tohtoročnú letnú sezónu rozprával predseda KOCR Trenčín región, Juraj Gerlici: “ŠTÚR TÚR je unikátny projekt, zameraný špeciálne na cieľovú skupinu, ktorou sú rodiny s deťmi. Počas dvoch súťažných mesiacov môžu spoločne navštíviť 10 známych i menej známych lokalít v Trenčianskom kraji. Na týchto miestach sa odfotografujú s našou multifunkčnou šatkou, ktorú automaticky zasielame pri registrácii, a následne, keď nám všetkých 10 fotografií zašlú, sú zaradení do losovania o rodinný wellness pobyt v Termáloch Malé Bielice. Už teraz môžeme konštatovať, že o súťaž je veľký záujem. K dnešnému dňu máme prihlásených viac ako 120 účastníkov, nielen z trenčianskeho regiónu, ale i z Bratislavského, Banskobystrického či Košického kraja”.

Odmenu získa každý

Prihlásení účastníci súťaže ŠTÚR TÚR získajú nielen multifunkčnú šatku s grafikou všetkých súťažných lokalít a charakteristických štúrovských fúzov, ale po splnení podmienok hry aj unikátne tričko. „Úspešní cestovatelia, ktorí zvládnu navštíviť všetky lokality a splnia podmienky súťaže získajú pamiatku v podobe  štýlového trička. Okrem hlavnej ceny majú súťažiaci možnosť získať i špeciálnu odmenu, ktorou sú wellness vstupy do Termálov Malé Bielice,“ priblížil Gerlici. Turistické ciele hry ŠTÚR TÚR sú spojením prírody a histórie, ktoré prezentuje i propagačné video súťaže. „Pri plnení úloh si na svoje príde každý. Medzi lokalitami túr po Trenčianskom kraji sa objavujú hrady, rozhľadne, vyhliadky či náučné chodníky, takže program je naozaj pestrý," doplnil predseda KOCR Trenčín región, Juraj Gerlici.

História na dosah aj pre nevidiacich

Spolupráca medzi KOCR Trenčín región a Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska vyústila do jedinečnej publikácie v Braillovom písme. „Spoločnými silami sa nám podarilo pripraviť materiál, ktorý v Trenčianskom kraji dosiaľ citeľne chýbal. Brožúra s názvom „Dotyk histórie“ prináša popis historických pamiatok – hradov, hradných zrúcanín a zámkov v Trenčianskom kraji vyhotovených v Braillovom písme. Bohaté historické dedičstvo trenčianskeho regiónu sme týmto krokom chceli priblížiť i zrakovo znevýhodneným návštevníkom nášho kraja,“ prezentovala výsledky projektu výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región, Eva Frývaldská.

Materiál do celého kraja

Unikátne brožúry pre nevidiacich a slabozrakých písané Braillovým písmom budú umiestnené v turistických informačných kanceláriách v Trenčianskom kraji a taktiež na vybraných hradoch, v hoteloch a knižniciach. „Prvých 24 kusov tohto materiálu budeme distribuovať do všetkých aktuálne fungujúcich informačných kancelárii a centier v Trenčianskom kraji. Brožúry môže už teraz návštevník nájsť na Trenčianskom, Čachtickom a Beckovskom hrade,“ ozrejmila Frývaldská. Na tlačový brífing do Uhrovca prijala pozvanie aj členka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska z Krajského strediska Trenčín, pani Anna Perglerová, ktorá iniciatívu vytvorenia brožúry v Braillovom písme ocenila a sama si pár strán o dominantách v Trenčianskom kraji prečítala. "Je to veľmi vydarená brožúrka. Myslím si, že aj iné kraje by sa mohli inšpirovať. Dozvedeli by sme sa viac o hradoch, zámkoch a iných lákavých miestach na Slovensku," zhodnotila Anna Perglerová.


Trenčín, 10.7.2020

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…