vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

4°C

oblačno

Trenčiansky hrad čakajú revolučné zmeny

Trenčiansky hrad prejde počas nasledujúcich dvoch rokov priam revolučnými zmenami. Novinkou bude prístupová cesta vďaka rekonštrukcii už existujúcej cesty cez lesopark Brezina. Archeologický výskum a rekonštrukciu prístupovej cesty bude realizovať mesto Trenčín.

Vybudovanie ďalšieho prístupu vytvorí nový samostatný vstup na hrad s vlastnou pokladnicou v priestoroch Južného opevnenia, ktoré tiež čaká kompletná rekonštrukcia. „Turistom bude k dispozícii väčšia plocha areálu Trenčianskeho hradu, takže budú mať prístup aj do tých častí hradu, ktoré doteraz neboli verejnosti dostupné. Dve pokladnice budú užitočné najmä počas konania podujatí významnejšieho charakteru, kedy sa skráti čakacia doba,“ vysvetlila Martina Lamačková z Odboru regionálneho rozvoja.

Trenčianska župa investuje do rekonštrukcie viac ako 1,8 mil. eur, okrem vlastných zdrojov použije aj zdroje z EÚ. Kraj sa stal úspešným žiadateľom o nenávratný finančný príspevok z operačného programu INTERREG V-A SK-CZ na projekt s názvom TreBuChet – Trenčín, Bučovice, chránime európske tradície. „Ako už z názvu projektu vyplýva, partnermi sú Trenčianska župa, moravské mesto Bučovice a krajské mesto Trenčín,“ dodala Martina Lamačková.

Skôr ako sa nový vstup na hrad stane realitou, čaká areál lesoparku Brezina archeologický výskum. Plánovaný začiatok stavebných prác na hrade sa odhaduje na prelome marca a apríla. Stavebné úpravy hradu pravdepodobne presiahnu obdobie jedného roka. Úpravy čakajú aj priestory Južného opevnenia,pribudnú informačné tabule, oddychové priestory, lavičky. Naprieč Brezinou až po nový vstup na hrad tiež vznikne tematický náučný chodník i oddychové zóny.

Obnova čaká aj administratívnu budovu, medzi Trenčanmi známu ako Skleník. Na jej rekonštrukciu kraj z rozpočtu vyčlenil 480-tisíc eur. „Súčasne tu vznikne dočasné návštevnícke centrum, v ktorom sa turisti dozvedia informácie o prehliadkach, podujatiach na hrade, expozíciách múzea a pribudne predajňa suvenírov,“ doplnil riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.


foto: Tomáš Hudek

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…