Vitajte SKI Mojtín

Mojtín

1°C

oblačno

SKI Mojtín

Kategória: Lyžiarske stredisko

Mojtín, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Podhorská dedinka v zajatí kopcov Javoriny a Strážovských vrchov hrdo vztyčuje prápor svojho rodáka. Bol odvážny, vytrvalý, obetavý a verný. Verný svojmu pluku. Verný svojmu rodisku. Svojej dedinke v údolí, malebnému Mojtínu.

Tu Slatinský potok rozpráva o tom, čo počul o večnom cisárskom vojakovi. Že miloval tie lúky a doliny, tú prírodu čistú a zachovanú, tých ľudí hrdých a vďačných. Ten svoj rodný Mojtín.

ŠPORT A RELAX

Na severných svahoch Javoriny, Veľkého a Malého Grúňa sa rozbiehajú zjazdovky pre malých i veľkých, zdatných i menej zdatných lyžiarov. Patria do lyžiarskeho strediska Ski Mojtín a ich názvy sú veľavravné: Končina, Kopaničná, Žľabom, Javorina, Grúňová a Lúčna. Prvé štyri zjazdovky sú dlhé vyše 1000m. Pre náročných lyžiarov sú výzvou svahy Javorina –ľavá a Javorina – pravá, ktorých priemerný sklon je 33%. Zjazdovky Končina, Žľabom a Lúčna sú určené pre lyžiarov, ktorí si radšej vychutnávajú pokojnú jazdu po „modrej“. V súčasnosti je v lyžiarskom stredisku 6950m zjazdoviek, ktoré ponúkajú zimným rekreantom možnosť športového vyžitia výhradne na prírodnom snehu.

Vyznávači bežeckého lyžovania môžu využiť 1,5km značených bežeckých okruhov, ktoré sú podobne ako zjazdové trate pravidelne upravované.

Turistickým lákadlom je výstup na Ostrú Malenicu. Cestou z Podmalenice, nad ktorou bedlí masív Malenica, pomedzi kopce posiate poniklecmi a pasúcimi sa ovečkami sa dostanete na Ostrú Malenicu. Naskytne sa vám výhľad na skalnatý hrebeň Podskalského Roháča a Manínskeho bradla týčiaceho sa strmo nad údolím Váhu.

V Mojtínskej doline prežijete pokojnú dovolenku s možnosťou ubytovania v hoteloch, penziónoch či drevených zruboch. Relaxovať môžete pri hubárčení alebo pri prechádzke malebnými dolinami Strážovských vrchov.

VEČNÝ CISÁRSKY VOJAK

Mal deväťdesiattri rokov, keď zomrel v plukovom lazarete v obci Svätý Mikuláš. Mal necelých trinásť, keď nastúpil do služby cisárskeho vojska.

Stopy večného vojaka Ladislava Škultétyho – Gábriša vedú na barikády habsburskej armády, kde bojoval  proti mocnostiam Francúzska, Pruska, Turecka i Ruska. Ako husár cisárskeho vojska pôsobil v službách štyroch cisárov celých osemdesiatjeden rokov.

Ladislav Škultéty – Gábriš, najstarší vojak sveta. Mojtínsky rodák. Jeho kroky viedli šírym svetom, ale on nezabudol na svoje rodisko. Žold, ktorý si vyslúžil za vernú službou v armáde, venoval na výstavbu kostola a školy v Mojtíne.

Ani Mojtínčania nezabudli na svojho najväčšieho rodáka. Po sto osemdesiatich dvoch rokoch previezli jeho pozostatky do rodnej zeme. Tam pri hrobe večného vojaka stojí bronzová socha husára Gábriša na koni. Tam vedú stopy večného vojaka, do jeho rodiska, do milovaného Mojtína.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

OJEDINELÝ KOSTOL V JASKYNI

Mojtínska jaskyňa ukrýva nielen krasové útvary, ale i sochu sv. Jozefa v životnej veľkosti. Pred vyše sto šesťdesiatimi rokmi boli priestory jaskyne vysvätené, aby sa využívali na slúženie svätých omší. Jaskyňa celých päť rokov slúžila ako bohostánok pre obyvateľov z Mojtína i z blízkeho okolia. Tento skalný chrám je ojedinelým miestom, ktoré pohladí po duši každého pocestného, ktorý sem zavíta.

JAZIERKO LÁSKY

Je vhodným miestom na romantické prechádzky zaľúbených párov. Žblnkot potôčika stekajúceho do jazierka dotvára čarovnú atmosféru tohto miesta.

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Mojtín 242
020 72 Mojtín
Slovenská republika

Výstava "Samostatne a pritom spoločne"

26. 03. 2022 00:00 - 20. 12. 2022 23:59

Výstava "Samostatne a pritom spoločne"

Považská Bystrica, Slovensko


AKCIA

Viac
Radovan Stoklasa Fotografia

28. 10. 2022 17:00 - 28. 12. 2022 17:00

Radovan Stoklasa Fotografia

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Mikuláš na Bojnickom zámku

09. 12. 2022 00:00 - 11. 12. 2022 23:59

Mikuláš na Bojnickom zámku

Bojnice, Slovensko


AKCIA

Viac
Vianočné dielničky v Kaštieli Patrovec

10. 12. 2022 13:00 - 10. 12. 2022 17:00

Vianočné dielničky v Kaštieli Patrovec

Veľká Hradná, Slovensko


AKCIA

Viac