Vitajte SKI Mojtín

Mojtín

7°C

slabý dážď

SKI Mojtín

Kategória: Lyžiarske stredisko

Mojtín, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Podhorská dedinka v zajatí kopcov Javoriny a Strážovských vrchov hrdo vztyčuje prápor svojho rodáka. Bol odvážny, vytrvalý, obetavý a verný. Verný svojmu pluku. Verný svojmu rodisku. Svojej dedinke v údolí, malebnému Mojtínu.

Tu Slatinský potok rozpráva o tom, čo počul o večnom cisárskom vojakovi. Že miloval tie lúky a doliny, tú prírodu čistú a zachovanú, tých ľudí hrdých a vďačných. Ten svoj rodný Mojtín.

ŠPORT A RELAX

Na severných svahoch Javoriny, Veľkého a Malého Grúňa sa rozbiehajú zjazdovky pre malých i veľkých, zdatných i menej zdatných lyžiarov. V aktuálnej sezóne sú v prevádzke vleky "Približovák" a Detský vlek.

Vyznávači bežeckého lyžovania môžu využiť upravený okruh so štartom pri Bufete Vŕšky v smere na ovčín  - Červená skala - Hrianková - na koniec ovčína a nakoniec opäť k Bufetu Vŕšky.

Turistickým lákadlom je výstup na Ostrú Malenicu. Cestou z Podmalenice, nad ktorou bedlí masív Malenica, pomedzi kopce posiate poniklecmi a pasúcimi sa ovečkami sa dostanete na Ostrú Malenicu. Naskytne sa vám výhľad na skalnatý hrebeň Podskalského Roháča a Manínskeho bradla týčiaceho sa strmo nad údolím Váhu.

V Mojtínskej doline prežijete pokojnú dovolenku s možnosťou ubytovania v hoteloch, penziónoch či drevených zruboch. Relaxovať môžete pri hubárčení alebo pri prechádzke malebnými dolinami Strážovských vrchov.

VEČNÝ CISÁRSKY VOJAK

Mal deväťdesiattri rokov, keď zomrel v plukovom lazarete v obci Svätý Mikuláš. Mal necelých trinásť, keď nastúpil do služby cisárskeho vojska.

Stopy večného vojaka Ladislava Škultétyho – Gábriša vedú na barikády habsburskej armády, kde bojoval  proti mocnostiam Francúzska, Pruska, Turecka i Ruska. Ako husár cisárskeho vojska pôsobil v službách štyroch cisárov celých osemdesiatjeden rokov.

Ladislav Škultéty – Gábriš, najstarší vojak sveta. Mojtínsky rodák. Jeho kroky viedli šírym svetom, ale on nezabudol na svoje rodisko. Žold, ktorý si vyslúžil za vernú službou v armáde, venoval na výstavbu kostola a školy v Mojtíne.

Ani Mojtínčania nezabudli na svojho najväčšieho rodáka. Po sto osemdesiatich dvoch rokoch previezli jeho pozostatky do rodnej zeme. Tam pri hrobe večného vojaka stojí bronzová socha husára Gábriša na koni. Tam vedú stopy večného vojaka, do jeho rodiska, do milovaného Mojtína.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

OJEDINELÝ KOSTOL V JASKYNI

Mojtínska jaskyňa ukrýva nielen krasové útvary, ale i sochu sv. Jozefa v životnej veľkosti. Pred vyše sto šesťdesiatimi rokmi boli priestory jaskyne vysvätené, aby sa využívali na slúženie svätých omší. Jaskyňa celých päť rokov slúžila ako bohostánok pre obyvateľov z Mojtína i z blízkeho okolia. Tento skalný chrám je ojedinelým miestom, ktoré pohladí po duši každého pocestného, ktorý sem zavíta.

JAZIERKO LÁSKY

Je vhodným miestom na romantické prechádzky zaľúbených párov. Žblnkot potôčika stekajúceho do jazierka dotvára čarovnú atmosféru tohto miesta.

Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Mojtín 242
020 72 Mojtín
Slovenská republika

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

25. 02. 2023 00:00 - 30. 09. 2023 23:59

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Marec v Ekocentre Pekná záhrada

16. 03. 2023 00:00 - 30. 03. 2023 23:59

Marec v Ekocentre Pekná záhrada

Bolešov, Slovensko


AKCIA

Viac
Medzinárodné drezúrne podujatie v Motešiciach

24. 03. 2023 00:00 - 26. 03. 2023 23:59

Medzinárodné drezúrne podujatie v Motešiciach

Motešice, Slovensko


AKCIA

Viac
Gastronomický večer v hoteli Elizabeth

24. 03. 2023 18:00 - 24. 03. 2023 20:00

Gastronomický večer v hoteli Elizabeth

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac