Vitajte SKI Mojtín

Mojtín

11°C

slabý dážď

SKI Mojtín

Kategória: Lyžiarske stredisko

Mojtín, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Podhorská dedinka v zajatí kopcov Javoriny a Strážovských vrchov hrdo vztyčuje prápor svojho rodáka. Bol odvážny, vytrvalý, obetavý a verný. Verný svojmu pluku. Verný svojmu rodisku. Svojej dedinke v údolí, malebnému Mojtínu.

Tu Slatinský potok rozpráva o tom, čo počul o večnom cisárskom vojakovi. Že miloval tie lúky a doliny, tú prírodu čistú a zachovanú, tých ľudí hrdých a vďačných. Ten svoj rodný Mojtín.

ŠPORT A RELAX

Na severných svahoch Javoriny, Veľkého a Malého Grúňa sa rozbiehajú zjazdovky pre malých i veľkých, zdatných i menej zdatných lyžiarov. Patria do lyžiarskeho strediska Ski Mojtín a ich názvy sú veľavravné: Končina, Kopaničná, Žľabom, Javorina, Grúňová a Lúčna. Prvé štyri zjazdovky sú dlhé vyše 1000m. Pre náročných lyžiarov sú výzvou svahy Javorina –ľavá a Javorina – pravá, ktorých priemerný sklon je 33%. Zjazdovky Končina, Žľabom a Lúčna sú určené pre lyžiarov, ktorí si radšej vychutnávajú pokojnú jazdu po „modrej“. V súčasnosti je v lyžiarskom stredisku 6950m zjazdoviek, ktoré ponúkajú zimným rekreantom možnosť športového vyžitia výhradne na prírodnom snehu.

Vyznávači bežeckého lyžovania môžu využiť 1,5km značených bežeckých okruhov, ktoré sú podobne ako zjazdové trate pravidelne upravované.

Turistickým lákadlom je výstup na Ostrú Malenicu. Cestou z Podmalenice, nad ktorou bedlí masív Malenica, pomedzi kopce posiate poniklecmi a pasúcimi sa ovečkami sa dostanete na Ostrú Malenicu. Naskytne sa vám výhľad na skalnatý hrebeň Podskalského Roháča a Manínskeho bradla týčiaceho sa strmo nad údolím Váhu.

V Mojtínskej doline prežijete pokojnú dovolenku s možnosťou ubytovania v hoteloch, penziónoch či drevených zruboch. Relaxovať môžete pri hubárčení alebo pri prechádzke malebnými dolinami Strážovských vrchov.

VEČNÝ CISÁRSKY VOJAK

Mal deväťdesiattri rokov, keď zomrel v plukovom lazarete v obci Svätý Mikuláš. Mal necelých trinásť, keď nastúpil do služby cisárskeho vojska.

Stopy večného vojaka Ladislava Škultétyho – Gábriša vedú na barikády habsburskej armády, kde bojoval  proti mocnostiam Francúzska, Pruska, Turecka i Ruska. Ako husár cisárskeho vojska pôsobil v službách štyroch cisárov celých osemdesiatjeden rokov.

Ladislav Škultéty – Gábriš, najstarší vojak sveta. Mojtínsky rodák. Jeho kroky viedli šírym svetom, ale on nezabudol na svoje rodisko. Žold, ktorý si vyslúžil za vernú službou v armáde, venoval na výstavbu kostola a školy v Mojtíne.

Ani Mojtínčania nezabudli na svojho najväčšieho rodáka. Po sto osemdesiatich dvoch rokoch previezli jeho pozostatky do rodnej zeme. Tam pri hrobe večného vojaka stojí bronzová socha husára Gábriša na koni. Tam vedú stopy večného vojaka, do jeho rodiska, do milovaného Mojtína.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

OJEDINELÝ KOSTOL V JASKYNI

Mojtínska jaskyňa ukrýva nielen krasové útvary, ale i sochu sv. Jozefa v životnej veľkosti. Pred vyše sto šesťdesiatimi rokmi boli priestory jaskyne vysvätené, aby sa využívali na slúženie svätých omší. Jaskyňa celých päť rokov slúžila ako bohostánok pre obyvateľov z Mojtína i z blízkeho okolia. Tento skalný chrám je ojedinelým miestom, ktoré pohladí po duši každého pocestného, ktorý sem zavíta.

JAZIERKO LÁSKY

Je vhodným miestom na romantické prechádzky zaľúbených párov. Žblnkot potôčika stekajúceho do jazierka dotvára čarovnú atmosféru tohto miesta.

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Mojtín 242
020 72 Mojtín
Slovenská republika

Vesmír očami detí 2019

16. 01. 2019 00:00 - 20. 06. 2019 23:59

Vesmír očami detí 2019

Partizánske, Slovensko


AKCIA

Viac
Výstava stredovekého kúpeľníctva a lekárstva

06. 04. 2019 00:00 - 29. 09. 2019 23:59

Výstava stredovekého kúpeľníctva a lekárstva

Beckov, Slovensko


AKCIA

Viac
Príbeh začína v roku 1969 ...

11. 04. 2019 00:00 - 09. 06. 2019 23:59

Príbeh začína v roku 1969 ...

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja

26. 04. 2019 00:00 - 09. 06. 2019 23:59

Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja

Dubnica nad Váhom, Slovensko


AKCIA

Viac