vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Beckov

19°C

oblačno

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s ním späté povesti, ktorými je opradený. Beckov bol hradom kráľov, veľmožov a rytierov, bol svedkom kratochvíľ mocných i utrpenia slabých. Videl všetko! Taký bol a taký je nedobytný strážca Považia.

HISTÓRIA

Hrad Beckov bol pravdepodobne postavený v polovici 13. storočia a mal slúžiť na obranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva. Hrad bol pôvodne majetkom uhorských kráľov, neskôr sa stal jeho majiteľom Matúš Čák Trenčiansky, ktorý sa zaslúžil o jeho zveľadenie. Beckov bol v tom období významným centrom obchodu a remesiel. Najväčší rozvoj však hrad zaznamenal v časoch, keď bol jeho pánom Stibor za Stiboríc. Beckov sa stal honosným gotickým sídlom s krásne zdobenou kaplnkou. Neskôr sa Stiborova vnučka Katarína vďaka sobášu s rytierom Pavlom Bánfim stala hradnou paňou a rod Bánfiovcov vybudoval na hrade nové opevnenia a „Delovú baštu“. Stavebné úpravy na hrade pomohli čeliť a odolať útokom Tatárov a Turkov. Rod Bánfiovcov vymrel po meči a nezhody medzi viacerými dedičmi mali za následok postupný úpadok hradu, ktorý zavŕšil ničivý požiar v roku 1729. Z majestátneho Beckova zostali ruiny. V súčasnosti vďaka uskutočneným a prebiehajúcim rekonštrukciám môžete aj vy preniknúť do magického sveta stredoveku v útrobách nedobytného strážcu Považia.

POVESTI

Čím si šašo Becko zaslúžil taký veľkorysý dar?Čím si pánov sluha vyslúžil taký krutý trest?Dve rozdielne povesti hovoria o tajomnej histórii hradu Beckov.Prvá rozpráva príbeh Stiborovho šaša Becka, ktorý rozveselil svojho pána po namáhavej poľovačke.Druhá ponúka príbeh sluhu hradného pána, ktorý rozzúril svojho chlebodarcu po útoku na jeho psa.Prvá opisuje Stibora ako veľkodušné knieža, ktorý v slabej chvíli obdaroval svojho sluhu naozaj štedro. Hradom!Druhá vykresľuje pána ako netvora, ktorý dal zvrhnúť svojho sluhu z hradného brala.V prvej povesti sa pán zaľúbil do svojho darčeka a odkúpil ho za zlato a prísľub, že hrad bude pomenovaný po jeho pôvodnom majiteľovi, šašovi Beckovi.Druhá povesť končí smrťou hradného pána, ktorú mu jeho sluha prorokoval pri páde zo skaly. „Do rok a do dňa sa stretneme!“ Tak sa aj stalo.Odpoveď na otázku, ktorá z povestí je pravdivá poznajú len hradné múry. Uchovajú si ju na večné časy.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

PRÍRODNÉ VÝTVORY

Krásu flóry a fauny môžete obdivovať v chránenom území Beckovských Skaliciach, v prírodnej rezervácii Sychrov a v Skalke pri Beckove.

MÚZEUM BECKOV

Múzeum ponúka prehliadku exponátov zobrazujúcich históriu obce i hradu. Dôležitou súčasťou sú materiály o významných rodákoch Beckova, ukážky tradičných remesiel a historického zariadenia interiérov okolitých kaštieľov a kúrií.

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Kontakt

Adresa Beckov 180
916 38 Beckov
Slovenská republika

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie