vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Čachtice

13°C

dážď

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca nádherný kruhový výhľad. Môžeme ho považovať za hmatateľný dôkaz o klamlivosti nevinného vzhľadu.

HISTÓRIA

Pôvod Čachtického hradu sa datuje do prvej polovice 13. storočia. Spravoval ho hradný kráľovský kastelán, ktorý hradom pri Čachticiach zabezpečoval západnú hranicu Uhorska. Preto ho vybudovali ako mohutnú pevnosť. Napriek tomu ho v roku 1273 napadol a značne poškodil český kráľ Přemysl Otakar II. Medzi prvých pánov hradu patrili Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov. Čachtický hrad patril potom načas aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc. V roku 1467 väznili na hrade husitského veliteľa Jána Švehlu. Hrad Čachtice sa nikdy nestal prepychovým sídlom. Bývanie v ňom bolo veľmi nepohodlné. Jedinou , aspoň trochu zdobenou časťou v hradisku bola kaplnka. Od roku 1569 vlastnili hrad Nádašdiovci. Hrad smutne preslávila Alžbeta Bátoriová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Na všeobecný nátlak grófku v roku 1611 v Bytči palatín Turzo odsúdil na doživotné väzenie. Príbeh „krvavej grófky“, ktorá zomrela v roku 1614, bol viackrát knižne a divadelne spracovaný. V roku 1708 Čachtický hrad dobyli vojská Františka II. Rákociho a odvtedy začal pustnúť, aj keď dočasne ešte slúžil ako väzenie.

POVESŤ KRVAVEJ GRÓFKY 

Po smrti urodzeného Františka Nádašdiho sa jeho vdova Alžbeta snažila uchovať si krásu a mladosť za každú cenu. So svojím sluhom Fickom kántrila sedliacke dievky z podhradia, aby sa kúpala v ich krvi. Využívala vraj pritom železnú pannu, ktorá mala v hrudi zabudované dlhé nože. Keď sa k nej dievča pritislo, nože vyrazili z pŕs a krv stekala do pripraveného kúpeľa. Takýmto spôsobom vraj skántrila stovky mladých dievčat, ktorých stonanie a nárek dodnes počuť v noci medzi hradnými múrmi.

NÁŠ TIP

V podhradskej obci Čachtice sa nachádza neskororenesančný Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia, kde je vlastivedné múzeum a tajomné Čachtické podzemie ktoré sa rozprestiera ako pavučina popod celými Čachticami.

PRÍSTUP K HRADU

Vydajte sa pešou prechádzkou od autobusovej zastávky v obci Čachtice. Po žltej značke sa dostanete k hradu za 45 minút. Alebo z opačnej strany vystúpajte strmšie od železničnej stanice z obce Višňové po zelenej značke. Autom sa dostanete až po lúku pod hradom.

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Kontakt

Adresa Malinovského 769
916 21 Čachtice
Slovenská republika

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie