vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

13°C

jasno

Folklórne dedičstvo Trenčianskeho kraja pod jednou strechou

Vzácny odkaz našich predkov, ktorý sa po desaťročia šíril prostredníctvom hudby a odovzdával z pokolenia na pokolenie v podobe piesní, krojov či ľudových zvykov. To všetko má obsiahnuť pripravovaná publikácia Trenčianskeho kraja, ktorá prehľadnou formou predstaví hudobné zoskupenia pôsobiace na území kraja, ich históriu, súčasnosť i špecifiká. Jej súčasťou sa ešte stále môže stať aj folklórna skupina, folklórny súbor či iné hudobné zoskupenie práve z vášho okresu či obce.

Unikátny prehľad o hudobných umeleckých zoskupeniach, ktoré pôsobia, či v minulosti pôsobili na území Trenčianskeho kraja, pripravuje župa od konca januára tohto roka. Zaslať vyplnený formulár, ktorý bude obsahovať všetky požadované informácie spolu s piatimi fotografiami môžu presne špecifikované hudobné zoskupeniado konca mája 2018. Aj v tomto prípade však platí, že čím skôr, tým lepšie. Vybrať si môžu z dvoch možností; poštou na adresu Trenčianskeho samosprávneho kraja, K dolnej stanici 7282/20A, 911 01 Trenčín alebo e-mailom na lenka.kukuckova@tsk.sk. Všetky potrebné informácie sú zverejnené na webovom sídle kraja.

V šírení informácie o pripravovanej knižnej publikácii pomáhajú župe aj združenia miest a obcí pôsobiace na území Trenčianskeho kraja, samotní primátori a starostovia obcí či rôznorodé informačné kanály. Snahou župy je vytvoriť publikáciu, ktorá bude poďakovaním za dlhoročnú činnosť a uchovávanie tradícií jednotlivým hudobným zoskupeniam, ale predovšetkým odkazom pre mladšie generácie.

Trenčiansky samosprávny kraj oplýva bohatstvom ľudových remesiel, piesní, tancov a nenapodobiteľných spoločenských zvyklostí, ktoré sa spájajú práve v tvorbe folklórnych skupín a súborov. V každom z deviatich okresov kraja má tvorba umelcov svoje regionálne špecifiká a charakteristické črty, ktoré už čoskoro spojí do unikátnej knižnej podoby práve Trenčiansky samosprávny kraj.


Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…