Vitajte Hrad Tematín

Lúka

20°C

miestami oblačno

Hrad Tematín

Kategória: Hrady a zámky

Lúka, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Z oblohy pripomína orlie hniezdo. Zamaskované a zapustené do chrbta Považského Inovca. Zrúcaniny chráni aj krášli okolitá príroda. Je najstarší z troch inoveckých bratov. S topoľčianskym ani s beckovským hradom očný kontakt nemá. Zato sa každé ráno zvíta so susedom oproti – z Čachtíc. Samorast, naoko nedostupný, bohatý na legendy a krásny.

HISTÓRIA

V stredoveku bol Považský Inovec dôležitým územím na ochranu obchodných ciest Považia a Ponitria. Preto vznikli tri významné pevnosti – Beckovský, Topoľčiansky a Tematínsky hrad (564 m n. m.), aby strážili severozápadnú hranicu Uhorského kráľovstva. Základ hradu, o ktorom je prvá zmienka z roku 1270, tvorili murované stavby. Za vládnutia Matúša Čáka Trenčianskeho pribudla veľká obranná veža. Hrad vlastnili viaceré kráľovské a šľachtické rody. Stanislav Turzo bol v rokoch 1622 – 1625 dokonca palatín a prvý manžel grófky Anny-Rosiny Listiusovej. V archívoch sú záznamy, že ju podozrievali z bosoráctva a týrania.

Po vymretí Turzovcov hrad obývali Rottalovci, Čákiovci, Beréniovci a Berčéniovci. Známy bol hlavne Mikuláš – jeden z generálov stavovských povstaní Františka II. Rákociho. Po ich potlačení cisárske vojská v roku 1710 hrad poškodili. Súpis majetku z roku 1721 je posledná písomná správa o hrade, kde už dohromady nič nie je a nestráži ho posádka.

POVESŤ

Skraja roku pána 1710 sa zlé správy šírili rýchlo. Varovanie neobišlo ani opevnený hrad. Už sa nedalo čakať, pokým si cisárski vojaci prídu po grófa Mikuláša Berčéniho. Boli mu v pätách. Na Tematíne vymysleli, ako grófovi zachrániť život a z vojakov si vystreliť. Jeden zo služobníkov sa prezliekol do grófskeho a čakal na četníkov, zatiaľ čo Berčéni bol už na úteku. Za horami, za dolami. Falošného grófa vojaci hrdo došikovali až do Prešporku a tam sa im chvály nedostalo.

Berčénimu sa vraj za pomoci zbojníkov podarilo dostať do Poľska, neskôr do Turecka. Holý život si teda zachránil, no isto netušil, že Tematín už nikdy neuvidí.

NÁŠ TIP

AKO NA HRAD?

Vedú naň tri cesty, značené turistické chodníky. Dve smerujú z údolia Váhu dolinami a strmými úbočiami. Z Hrádku po modrej a žltej alebo z Lúky po modrej. Najjednoduchšia a najkrajšia je trasa zozadu, po hrebeni z rekreačnej oblasti Bezovec. Je vhodná aj pre cykloturistiku.

TEMATÍNSKA LESOSTEP

Tematín je originál. Nevypína sa ako iné hrady hneď nad dedinou. Z najbližšej dediny Hrádok sú to vyše štyri kilometre. Prebojovať sa k hradu znamená vychutnať si krásnu prírodu, úžasný výhľad, ticho, pokoj a relax. Trasa z Bezovca vedie okolo dvoch Národných prírodných rezervácií Javorníček a Tematínska lesostep.

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Otváracie hodiny

Pondelok00:00-23:59 
Utorok00:00-23:59 
Streda00:00-23:59 
Štvrtok00:00-23:59 
Piatok00:00-23:59 
Sobota00:00-23:59 
Nedeľa00:00-23:59 

Kontakt

Adresa Lúka
91633 Lúka
Slovenská republika

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

25. 02. 2023 00:00 - 30. 09. 2023 23:59

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Výstava ČVÍKOTÁRI

23. 08. 2023 00:00 - 12. 11. 2023 23:59

Výstava ČVÍKOTÁRI

Dubnica nad Váhom, Slovensko


AKCIA

Viac