Vitajte Homôlka

Valaská Belá

-4°C

hmla

Homôlka

Kategória: Lyžiarske stredisko

Valaská Belá, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Odľahlý krásny kút Slovenska. Očarí strohými líniami prírody, architektúry i ľudových krojov. Lúčnaté vrcholy oblej Homôlky pozývajú na návštevu. Poďte sa pokochať pohľadom na hrebeň Javoriny s prekrásnym pozadím Strážova, na Tužinskú dolinu a Malú Maguru, na Rajeckú dolinu lemovanú Súľovskými vrchmi a Lúčanskou Malou Fatrou. Poďte sa osviežiť čistými bielymi vodami Belanky. Poďte sa nechať okúzliť čistými tvarmi a farbami kopanických domčekov.

Kraj čistý ako krištáľ, priezračný ako sklo, krásny ako belostný kroj čistých ľudských sŕdc.

ŠPORT A RELAX

Rekreačná oblasť Homôlka je známe centrum zimnej i letnej turistiky. Zbadáte ju na rozmedzí Strážovských vrchov a Bielych Karpát neďaleko rázovitej obce Valaská Belá. Lyžiarske stredisko ponúka príjemnú zimnú dovolenku v čase od decembra do marca. Spúšťať sa môžete po troch zjazdovkách, z ktorých dve majú ľahkú náročnosť a jedna stredne ťažkú. Celková dĺžka zjazdoviek je 850m s maximálnym prevýšením 140m. Dĺžka tratí jednotlivo je 300, 500 a 550m. Svah v stredisku umožňuje naplno si vychutnať zimné radovánky, napríklad pri večernom lyžovaní alebo pri sánkovačke. Bežkári majú možnosť využiť bežeckú stopu o dĺžke 3km. V stredisku vám je k dispozícii škola zjazdového lyžovania, škola lyžovania vo voľnom teréne a požičovňa lyžiarskych potrieb.

Občerstviť sa dá vo fast foode, ale kto si chce pochutnať na domácich kysnutých koláčoch, mal by zavítať do okolitých reštaurácií. A vo Valaskej Belej vás pohostia najlepšou bryndzou na Slovensku. Zelená turistika pri Valaskej Belej má veľkú perspektívu. Kto má chuť, môže sa vybrať po stredne náročných trasách na krásne kopce Strážov a Vápeč alebo na Omšenskú Babu či Vlčinec. V rekreačnej oblasti Homôlka sú dobré podmienky pre rozvoj agroturistiky. Región sa môže tiež popýšiť peknými cykloturistickými trasami. Celý komplex cyklotrás v regióne sa skladá z cyklookruhu Medzihorie, Bojnického cyklookruhu a Hornonitrianskej cyklomagistrály.

Rôznorodé možnosti a nezabudnuteľné zážitky ponúka tento krásny kút Slovenska.

PO STOPÁCH JIRÁSKOVHO BRATSTVA

„Vzácne bučiny, vekovité buky  narastené v pôde – nepôde, pevne sa držiace oproti zlým vetrom kolenatými koreňmi len v biede skál, ktoré svedčili tu o neustálom boji o život.“

Slová českého akademického maliara Jaroslava Vodrážku, ktorý si zamiloval kút Slovenska v okolí Valaskej Belej. Jaroslav Vodrážka obdivoval krásu Strážovských vrchov a poetiku valaských kopaníc. S priateľom Petrom Dilingerom sa vydali hľadať inšpiráciu v slovenských dedinách. Svoju púť nazvali  – „Po stopách Jiráskovho bratstva“. Motivovaní Mánesovým obrazom Maríny Kurincovej doputovali do Valaskej Belej. Marína z Mánesovho obrazu bola miestna pekná mladá žena. Oblečený mala belanský kroj, krásny vo svojej jednoduchosti. Marína, pokojne a trpezlivo stojaca so sklonenou hlavou, zavitá v bielom plátennom oblečení bez výšiviek iba v páse poskromne. Jednoduchý je kroj belanského ľudu, krásna je ľudská skromnosť. Čistá a priezračná.

ZAUJÍ MAVOSTI OKOLIA

VÁPEČ

Je to majestátna skala skýtajúca výhľad na Vršatecké bradlá, Omšenskú Babu, Strážovské vrchy, Strážov, Súľovské skaly, Vtáčnik a mnoho ďalších. Stojí tu kovový kríž, ktorý je vidieť už z diaľky.

SKLENNÝ SEN

Sklári z Valaskej Belej boli vychýrení po celom svete. Ich nasledovníci boli sklári vyrábajúci chýrny krištáľ. Sklársky skanzen „Sklenný sen“ vo Valaskej Belej vám poodhalí rúško tajomstva výroby fúkaného skla.

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. V údolí potoka Teplička pod ochranou Strážovských vrchov natrafíte na architektonický…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Valaská Belá 871
972 28 Valaská Belá
Slovenská republika

Výstava "Osudové osmičky"

23. 11. 2018 00:00 - 31. 03. 2019 23:59

Výstava "Osudové osmičky"

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Fotograf Bazovský

06. 12. 2018 00:00 - 31. 05. 2019 23:59

Fotograf Bazovský

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Vesmír očami detí 2019

16. 01. 2019 00:00 - 20. 06. 2019 23:59

Vesmír očami detí 2019

Partizánske, Slovensko


AKCIA

Viac
PRIZMA 2019

23. 01. 2019 00:00 - 22. 02. 2019 23:59

PRIZMA 2019

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac