vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

1°C

slabé sneženie

Pri obnove objavili fresky

Hrad Uhrovec opäť dal o sebe vedieť. Presnejšie o svojej minulosti. V románskej kaplnke, ktorá je jeho súčasťou, našli gotické fresky zobrazujúce Ukrižovanie.

"Fresky sú jednou z mála maliarskych výzdob v priestoroch hradnej ruiny, ktorá je pomerne zachovalá. Nie som si istý, či na hradoch, ktoré sa nám pre zmenu zachovali neporušené, nie sú kaplnky, možno aj staršie ako tá na Uhrovci, barokovo upravené, pretože ich prípadná staršia maľba musela ustúpiť vkusu nových majiteľov,“ opisuje výnimočnosť fresiek z Uhrovca Dušan Koniar. Je jedným z ľudí, ktorí sa zrúcanine nad Uhrovcom snažia vrátiť pôvodný vzhľad a ducha.

Objavená maľba nahrádzala maľované retábulum oltára. Zobrazuje scénu Ukrižovania, pod krížom sú postavy Panny Márie, sv. Barbory a dvoch neidentifikovaných svätcov. V rámci gotického nástenného maliarstva na Slovensku je jedinečná práve vďaka tomu, že sa nachádza v hradnom areáli, teda nie v kostole, kláštore, meste či obci. „Prežila viaceré požiare a dokonca aj zemetrasenie. Fresky boli 19 rokov pod ochrannou vrstvou omietky, aby ostrý zub času neuberal aj z toho mála, čo sa z nich zachovalo. Aby takáto nádhera mohla tešiť oko návštevníka, musí byť priestor celej kaplnky klimaticky zastabilizovaný,“ vysvetľuje Dušan Koniar s tým, že vlani bol zrealizovaný revízny reštaurátorský výskum a bol spracovaný aj návrh na reštaurovanie fresky.

foto: Stanislav Hladký

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…