vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

23°C

oblačno

Miestom tajných stretnutí

Medzi najobľúbenejšie miesta v rámci staroturianskeho regiónu nepochybne patrí rekreačná zóna Dubník. Od mesta je vzdialená približne dva kilometre a privedie vás k nej aj nová dubová alej. Ak však chcete spoznať ďalšie zaujímavé zákutie, pokračujte v ceste ďalej na svah nad vodnou nádržou. Dostanete sa na bralo, kde sa kedysi odohrávali tajné stretnutia štúrovcov.

„Štúrova skala je prírodný útvar, ktorý sa kedysi vypínal na svahu nad vodnou nádržou Dubník I. V minulosti bol z nej krásny výhľad, v súčasnosti je svah už zalesnený,“ priblížila hovorkyňa Starej Turej Lívia Boorová.

Názov skale prepožičala jedna z našich najznámejších osobností – Ľudovít Štúr. A nejde len o náhodu. V revolučných rokoch 1848 – 1849 malo byť práve toto bralo miestom tajných stretnutí Ľudovíta Štúra, ktorý sa ukrýval pred maďarskými úradmi, a miestneho evanjelického farára Jána Trokana. Tieto udalosti v súčasnosti pripomína i pamätná tabuľa, ktorá je na skale pripevnená.

Štúrova skala je vyhľadávaným oddychovým miestom, pričom výstup na kopec nie je náročný. Môžete sa k nej dostať z Kostolného, Hrašného i zo Starej Turej. Bralo navyše radi využívajú aj horolezci, ktorým ponúka skvelý cvičný terén.

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…