Vitajte Rozhľadňa v lesoparku Prievidza

Prievidza

-6°C

miestami oblačno

Rozhľadňa v lesoparku Prievidza

Kategória: Rozhľadňa

Prievidza, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Romantické zákutia lesného parku


V tieni štíhlych agátov a borovíc lesného parku hľadajú súkromie zaľúbenci. Ruka v ruke sa prechádzajú po kľukatých chodníčkoch, chvíľu sa od seba oddelia a zasa sa spoja. Sediac v objatí na drevenej lavičke pozorujú šantivé deti na ihrisku. V tichu nenápadného altánku prežívajú prvé chvíle nehy. Poetikou romantických filmov sa nechávajú unášať v lesnom amfiteátri. Odtiaľ je to už len kúštik k striebornej rozhľadni, kde pod jej balkónom „Rómeo“ vyzná lásku svojej „Júlii“.

O ROZHĽADNI
Rozhľadňa v prievidzskom lesoparku je už tridsaťjeden rokov jeho súčasťou. Pripomína renesančný balkón uprostred lesného zátišia. Je kovová a stojí na štyroch betónových pilieroch. Má striebornosivú farbu konštrukcie so zeleným zábradlím. Je vysoká tri metre a na jej vyhliadkovú plošinu vedie 17 schodov.
Výhľad z rozhľadne smeruje na Banskú. Vidieť je preto Veľkú a Malú Lehôtku, Hradec, priemyselnú časť Prievidze, vlakovú trať smerom na Handlovú či rieku Handlovku. Výhľad dopĺňa scenéria zelene v Prievidzi.
K rozhľadni vedú dva chodníky. Jeden od reštaurácie a druhý od amfiteátra. Smer cesty vám ukážu smerové tabule nainštalované v lesoparku.

SLEČNA V STRIEBORNOSIVOM KOSTÝMČEKU
Rozhľadňa v prievidzskom lesoparku uzrela svetlo sveta v roku 1985. Prinášala ľuďom potešenie i pohodu. Patrila všetkým. Roky ubiehali a ona starla. Zrazu akoby nebola ničia. Začala chátrať a zostala zabudnutá. Dlhé roky sa o ňu nikto nezaujímal. To si predsa nezaslúžila. Po tridsiatich rokoch sa však dočkala. Našli sa dobrí ľudia, prievidzskí dobrovoľníci, ktorí si rozhľadňu uchovávali v srdci a započali s jej rekonštrukciou. Kovové torzo rozhľadne bolo vybrúsené a natreté. Nový šat dostali aj lavice a stoly v jej okolí. Odstránená bola i burina, v ktorej bola rozhľadňa uväznená. Už nie je smutnou zošúverenou starenkou v otrhanom šate, ale usmiatou sebavedomou slečnou v striebornosivom kostýmčeku.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI
Múzeum spravuje viac ako štvrť milióna zbierkových predmetov, medzi ktorými sa nachádzajú skvosty celosvetového významu. K unikátom hornonitrianskeho múzejného fondu patrí napríklad paleolitická štiepaná industria, strieborný poklad z germánskeho hrobu, zbierka zlatých mincí, cechové pamiatky, doklady tradičného odievania, súbor malieb na skle, filigránové šperky zo striebra a ďalšie. Významné sú i prírodovedné artefakty.

PAMIATKY V PRIEVIDZI
Kedysi remeselnícke mestečko v srdi hornonitrianskej kotliny si uchovalo krásu stredovekej architektúry. Mesto sa pýši Námestím sv. Alžbety skrášleným domami urodzených mešťanov. K vzácnym historickým pamiatkam patrí Kostol Najsvätejšej Trojice, Kostol nanebovzatia Panny Márie, Kostol sv. Bartolomeia, piaristický kláštor, Mariánsky stĺp, rušňové depo a iné.


Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Prievidza
 Prievidza
Slovenská republika

Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

11. 02. 2023 00:00 - 12. 02. 2023 23:59

Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac