vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

2°C

oblačno

Študenti vyniesli z čachtického podzemia viac ako 500 vedier zeminy

Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región v spolupráci s OZ Slovenské podzemie a SPŠ v Novom Meste nad Váhom organizovali v utorok 5. apríla 2016 pomocnú brigádu v čachtických podzemných priestoroch. Chodby čachtického podzemia sú vo vlastníctve poľnohospodárskeho družstva (PD) Čachtice, ktoré plánuje v nadchádzajúcej turistickej sezóne tento tajuplný a legendami opradený priestor sprístupniť verejnosti.

K sprístupneniu čachtického podzemia napomáhajú predstaviteľom PD Čachtice mladí dobrovoľníci zo spolku milovníkov histórie Concordia z Čachtíc a členovia OZ Slovenské podzemie. Svojpomocnou prácou už vyčistili 150 m podzemných chodieb. Utorňajšej brigády v čachtickom podzemí sa v doobedných hodinách zúčastnilo 13 študentov SPŠ z Nového Mesta nad Váhom a 6 členov spolku Concordia zo základnej školy v Čachticiach. „Je to zábavné objavovať nové chodby a nálezy. Zaujímavé bolo pre nás objavenie steny v zadnej časti podzemia, rôzne predmety a nálezy uhlia“, vyjadril svoje nadšenie člen spolku milovníkov histórie 12 –ročný Damián Daško.

Spoločnou prácou sa mladým brigádnikom podarilo vyniesť viac ako 500 vedier zeminy. V priestoroch vyčistených od nánosov hliny bude umiestnená expozícia mapujúca život Alžbety Báthory. Najväčším lákadlom bude replika mučiaceho nástroja, železnej panny, ktorú podľa legiend „krvavá grófka“ využívala pri mučení mladých dievčat práve v týchto podzemných priestoroch. Nebude chýbať ani výstava o čachtickom víne, ktoré vyrába miestne poľnohospodárske družstvo. Jedným z najobľúbenejších je červené víno s príznačným názvom „Báthoryčkina krv.“

„Som veľmi rád, že sa mladí ľudia zapájajú do pomocných prác obzvlášť, ak ich táto nezištná forma pomoci napĺňa. Chcel by som sa poďakovať všetkým študentom, ktorí sa dnes zapojili do čistiacich prác a priblížili tak náš spoločný cieľ“, uviedol člen OZ Slovenské podzemie Miroslav Bitarovský.

Podzemné chodby v Čachticiach budú otvorené pre verejnosť od 23. apríla 2016. Návštevníci sa tak môžu tešiť na množstvo lákadiel a tajomnú atmosféru čachtického podzemia. Sprístupnenie chodieb verejnosti rozšíri a zatraktívni ponuku produktov cestovného ruchu v Čachticiach a má veľký potenciál prilákať množstvo turistov.


Autor: Eva Frývaldská / 07. apríla 2016Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…