vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

6°C

oblačno

Čo priniesol rok 2023 Trenčianskemu kraju? Padali aj rekordy

Cestovný ruch zažíval posledné roky, nielen v našom kraji, ale aj v globálnom ponímaní ťažšie obdobie. Protipandemické opatrenia dali stopku dlhodobo pozitívne rastúcim trendom. Rok 2023 to mal o to náročnejšie, no vyhrnul si rukávy a pustil sa do „resuscitácie“. Cestovný ruch v Trenčianskom kraji sa tak prebral a konečne zhlboka nadýchol. Lepšie čísla, dokonca rekordy v návštevnosti, zaznamenali viaceré hrady a hradné zrúcaniny, múzeá či kúpele v kraji. Čoraz viac návštevníkov a turistov siahalo po bicykloch a smerovalo svoje kroky na rozrastajúcu sa sieť cyklotrás alebo volilo dobrodružnejšie cestovanie a pobyt v kempingových zariadeniach.

Štatistiky sľubujú priaznivé vyhliadky na reštart. V porovnaní s minulým rokom celkový počet návštevníkov Trenčianskeho kraja vzrástol o viac ako 16 %. Z toho výrazný percentuálny nárast zaznamenávame v prípade zahraničných turistov, ktorých náš kraj navštívilo o 31 % viac ako v roku 2022. Podstatnú časť z tejto skupiny zastupujú českí turisti (53 %), druhá priečka patrí návštevníkom z Nemecka (10,7 %) a následne z Poľska (6,6 %). Top päticu uzatvárajú rakúski (3,8 %) a maďarskí turisti (2,3 %).

Hrady a hradné zrúcaniny Trenčianskeho kraja boli minulý rok „dobyté“ vysokým počtom návštevníkov. Rekordy návštevnosti hlási Trenčiansky hrad, ale aj viaceré hradné zrúcaniny. Hrad Matúša Čáka privítal v roku 2023 takmer 170 000 návštevníkov. Tým nielen prekonal návštevnosť z roku 2019, ale nasadil rekordnú latku návštevnosti na novú úroveň. V porovnaní s predpandemickým rokom 2019 minuloročná návštevnosť hradu stúpla o 15 %. Ďalším číselným skokanom je hrad Tematín s 2-násobným nárastom počtu návštevníkov v porovnaní s predošlým rokom. Momentálne na Tematíne prebiehajú rekonštrukčné práce na severnom paláci hradu a pripravuje sa expozícia lapidária, čo do budúcna pravdepodobne ešte zvýši záujem o návštevu hradu. Zrúcanina hradu Sivý Kameň takisto zaznamenala pozitívne štatistiky. Hrady Beckov či Bojnický zámok sa postupne dostávajú na predpandemickú úroveň návštevnosti. Práve na Beckove sa rok 2023 niesol v znamení veľkej obnovy, stavebných prác a rozsiahlej rekonštrukcie západného paláca. Táto časť hradu bude sprístupnená verejnosti už od 2. marca 2024. Rovnako aj ostatné hrady v kraji si naďalej udržiavajú stabilnú úroveň návštevnosti.

Zdá sa, že príbehy z minulosti, nielen hradov, ale aj kaštieľov či múzeí, lákajú návštevníkov čoraz viac. Návštevnosť Trenčianskeho múzea, ktorého súčasťou je aj Trenčiansky hrad, taktiež prelomila čísla z minulých rokov. Dopomohla k tomu aj inovatívna novinka múzea v podobe spoločnej vstupenky. Tí, ktorí sa rozhodli pre zakúpenie vstupu na hrad, si tak otvorili dvere aj do ďalších pobočiek múzea po celom kraji - od Katovho domu v Trenčíne, cez Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom, až po rodinný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci.

Trenčiansky samosprávny kraj v roku 2023 pokračoval v budovaní rozsiahlej siete cyklotrás naprieč regiónom. Nie náhodou sa cykloturistika v kraji teší mimoriadnej obľube. Aby sme neostali len pri slovách, štatistické údaje hovoria veľmi jasne - za rok 2023 sa po cyklotrasách previezlo najviac cyklistov od začiatku ich monitorovania v roku 2020. Celkový počet cyklistov presiahol polmiliónovú hranicu (552 401).

„Turisti vyhľadávajú, okrem klasického ubytovania v našom kraji, čoraz dobrodružnejšie a udržateľnejšie riešenia ubytovania v podobe kempingu či karavaningu,“ ozrejmil zastupujúci výkonný riaditeľ KOCR Trenčín región Pavol Štefčík. „Potvrdzuje to aj zvýšený počet návštevníkov, napríklad v Campingu v Manínskej tiesňave, ktorý prešiel len nedávno komplexnou rekonštrukciou. Okrem toho v Trenčianskom kraji vyrástlo minulý rok aj unikátne zariadenie spájajúce kempovanie s pohodlím hotela. Glamping resort v Kamenci pod Vtáčnikom prináša do nášho kraja nový pohľad na ubytovanie v prírode.“ doplnil Štefčík.

Mnoho turistov už kontinuálne láka relax, ktorý v regióne nachádzajú v trojici kúpeľov s liečivými a termálnymi prameňmi. V minulom roku najnavštevovanejšie Kúpele Trenčianske Teplice predstavujú európsky unikát a sú dlhé roky vyhľadávané zahraničnou klientelou. Najnovšie vytvorili online rezervačný systém termálnych bazénov, čo vysokú návštevnosť len umocnilo. Rovnako si udržiavajú svoje „renomé“ aj známe Kúpele Bojnice a najmladšie kúpele na Slovensku, Kúpele Nimnica.

Viac ako 11 000 návštevníkov si v minulom roku našlo cestu do Hvezdárne Partizánske, kde mohli nazrieť za oponu tajomného vesmíru. Práve krajská hvezdáreň bola zároveň jedným z cieľov letnej turisticko-poznávacej hry „Po stopách škriatka Trenčanka“ z dielne KOCR Trenčín región. Počet rozdistribuovaných herných plánikov, ktorý bol špeciálne vytvorený k prázdninovej hre, dosiahol úroveň 1 400 kusov. Pozitívnym príkladom minuloročných štatistík návštevnosti je aj ZOO Bojnice s viac ako 345 500 návštevníkmi, strážiaca si titul najnavštevovanejšej ZOO na Slovensku. Minulý rok privítala, okrem už tradične vysokého počtu návštevníkov, aj svojho 25 miliónteho návštevníka. Podujatia ako Strašidelná ZOO, Deň detí v ZOO Bojnice, ale aj atraktívna Motýlia záhrada jej nepochybne dodali na atraktivite.


TEXT: LS

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…