Vitajte Vodná nádrž Nitrianske Rudno

Nitrianske Rudno

19°C

oblačno

Vodná nádrž Nitrianske Rudno

Kategória: Príroda

Nitrianske Rudno, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Nitrianske Rudno je vodná nádrž v prievidzskom okrese na hornom toku rieky Nitrica, vo výbežku Hornonitrianskej kotliny pri úpätí Strážovských vrchov. Je známa mnohým turistom, rybárom a rekreantom už z dávnejších čias ako obľúbená dovolenková a rekreačná destinácia.

Nachádza sa v Rudnianskej kotline medzi obcami Nitrianske Rudno, Rudnianske Lehota a Kostolná Ves. Vodná nádrž bola postavená v rokoch 1951-58 so zatopenou plochou 89,7 ha. Vodná plocha má rozlohu 0,96 km2, max. dĺžku 1,46 km, max. šírku 0,6 km, max. hĺbku 13,5 m. Vodná nádrž slúži pre potreby tepelnej elektrárne Nováky a NCHZ.

V letných mesiacoch je využívaná na rekreačné účely pre našich i zahraničných turistov a je rajom pre športových rybárov. Slúži hlavne na kúpanie, jachting, rybolov a vodné športy. V blízkosti vodnej plochy sa nachádza množstvo ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú aj kvalitné stravovacie službymožnosť dobre sa zabaviť. Pre menej náročných je tu kemping.

Milovníci vodných športov si prídu určite na svoje. Nádrž má vhodné podmienky pre surfovanie a rybolov. Nezabudnuteľným zážitkom vhodným pre aktívny oddych je plavba na zapožičaných člnoch alebo vodných bicykloch.

Príroda okolia vodnej nádrže

V súvislosti s priehradou sa pozornosť venuje vodným živočíchom, rybolovnú hodnotu nádrže zvyšuje výskyt kapra, šťuky a sumca.

Nádrž a priľahlé mokrade sú vhodným životným prostredím pre vodné bezstavovce, najmä vážky, komáre, podenky, pošvatky a podobne. Priamo v nádrži je mimoriane častý výskyt korýtka rybničného.

Pobrežnú vegetáciu vodnej nádrže tvoria lúčne spoločenstvá, najmä trávy. Je to druhovo veľmi pestrá čeľaď rastlín. Bohatá a pestrá kvetena lúk spolu s ozdobou lúk a znakom zdravého životného prostredia sú motýle.

Vodné vtáky sú neodmysliteľnou súčasťou priehradného jazera. Množstvo potravy láka najmä kačku divú, potápky a chochlačky. Rozsiahla vodná plocha má mimoriadný význam pre sťahované vtáky, ktorým pri jarnom i jesennom ťahu ponúka miesto na odpočinok. Na niekoľko dní sa tu môžu zastaviť rybáriky, bahniaky, dokonca aj čajky, celú sezónu možno na jazere pozorovať labute, volavky a bociany.

NÁUČNÝ CHODNÍK

Obec Nitrianske Rudno je súčasťou katastra chráneného vtáčieho územia Strážovské vrchy a Národnej prírodnej rezervácie Rokoš. Tieto územia európskeho významu sú dôležité pre zachovanie priaznivého stavu populácií vybraných druhov živočíchov, rastlín a zachovalosti biotopov. K systematickej ochrane najvzácnejších a najviac ohrozených voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov prispieva vybudovanie Náučného chodníka Vodná nádrž Nitrianske Rudno a snaha uchádzať sa o začlenenie lokalít do sústavy chránených území členských krajín Európskej únie NATURA 2000.

Vybudovanie náučného chodníka podporuje informovanosť verejnosti o chránených druhoch, chránených územiach a navrhovaných územiach siete NATURA 2000 v zázemí vodnej nádrže Nitrianske Rudno.

Chodník, určený pre bežného návštevníka, plní funkcie rozšírenej aktívnej formy oddychu, propagácie okolia vodnej nádrže a priľahlej krajiny. Jeho trasa meria 1330m. Informačné tabule po stranách chodníka poskytujú turistom základné informácie o vodstve, podnebí územia a histórii obce a zaujímavosti o vodnej nádrži a blízkom území Národnej prírodnej rezervácie ROKOŠ a Prírodnej rezervácie Temešská skala.

 Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Kostolná Ves
97226 Nitrianske Rudno
Slovenská republika

Vlastivedné múzeum je opäť otvorené pre verejnosť

15. 07. 2020 08:00 - 31. 08. 2021 15:30

Vlastivedné múzeum je opäť otvorené pre verejnosť

Považská Bystrica, Slovensko


AKCIA

Viac
100 rokov trenčianskej likérky /výstava na hrade/

30. 04. 2021 00:00 - 15. 09. 2021 23:59

100 rokov trenčianskej likérky /výstava na hrade/

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Sokoliari a dobový tábor na Trenčianskom hrade

01. 06. 2021 10:30 - 31. 08. 2021 16:30

Sokoliari a dobový tábor na Trenčianskom hrade

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Podujatie štyroch hradov: Cesta za dukátmi

05. 06. 2021 14:00 - 03. 10. 2021 23:59

Podujatie štyroch hradov: Cesta za dukátmi

Beckov, Slovensko


AKCIA

Viac