Vitajte Veľká Javorina

Nájdete nás na Štúrovom námestí oproti fontáne Vodník na poschodí (vchod zo zadu)

Veľká Javorina

Kategória: Lyžiarske stredisko

Lubina, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Zimné lyžiarske stredisko Veľká Javorina sa nachádza na najvyššom vrchu Bielych Karpát – Veľkej Javorine (970 m n.m.).

Základná stanica sa nachádza v nadmorskej výške 822 m n.m. a najvyššie položený bod strediska je vo výške 970 m n.m., celkové prevýšenie teda predstavuje 148 metrov. Najlepšie snehové podmienky stredisko poskytuje v mesiacoch december až marec. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5 km.

V areáli strediska Veľká Javorina sa nachádzajú 3 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1 000 osôb za hodinu.

Stredisko poskytuje ideálne možnosti pre rodinné lyžovanie. Lyžiarsky terén je vhodný pre začiatočníkov i pokročilých lyžiarov. Nachádzajú sa tu aj trate pre bežecké lyžovanie, ktoré sú pri dostatku snehu dvakrát do týždňa upravované.

Nájdete tu tiež požičovňu lyží, bežeckých kompletov ako aj snowboardov a sánok.

V stredisku sa nachádza známa Holubyho chata
s možnosťou ubytovania a posedenia v štýlovej reštaurácii.


Tu sa stretávali slovenskí a českí vlastenci v dobe národného a sociálneho útlaku za rakúsko – uhorskej monarchie. Tu bolo tradičné miesto manifestácií našich národov za bratstvo a československú súdržnosť. Tu je to miesto organizovania protifašistického odboja a prechodu českých vlastencov do československej zahraničnej armády. Tu obetovali život partizáni v krutých bojoch. Tu, na Veľkej Javorine.


ŠPORT A RELAX

Veľká Javorina je najvyšší vrch Bielych Karpát. Pôvodne sa pod lúkou temena tiahlo pásmo javorov. Od nich dostal vrch svoje pomenovanie. Javory sú už dávno preč, nahradili ich ihličnany. Lyžiarske stredisko Veľká Javorina je najznámejšie zimné stredisko v Bielych Karpatoch. Nachádza sa na najvyššom vrchu Bielych Karpát – Veľkej Javorine. Základná stanica dosahuje výšku 822m n. m. a najvyššie položený bod strediska je vo výške 970m n. m. Celkové prevýšenie predstavuje 148m. Stredisko poskytuje ideálne podmienky pre rodinné lyžovanie. Lyžiarsky terén je vhodný pre lyžiarov začiatočníkov i pokročilých. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5km. Najdlhšia zjazdovka meria 730m. Lyžuje sa výhradne na prírodnom snehu, čo je záruka lyžovačky v nefalšovanej prírode. Bežecké trate sú dlhé 35km. Môžete si vybrať lyžovanie po klasickej stope, stope na korčuľovanie alebo vysokohorskej bežeckej stope. Nachádzajú sa tu stopy i pre psie záprahy. V stredisku je v prevádzke požičovňa lyží, bežeckých kompletov, snowboardov a sánok.

V letných mesiacoch máte možnosť rozhodnúť sa pre turistické trasy, ktoré vedú na Veľkú Javorinu zo Starej Turej, z Poriadia alebo z Lubiny. Cykloturistická značka vedie cyklotrasu z Lubiny cez Hrnčiarové na Veľkú Javorinu. Trať meria 9km a jej prevýšenie je 600m. Kto zatúži po oddychu v príjemnom prostredí štýlovej reštaurácie, na toho čaká milý personál v Holubyho chate, ktorá patrí medzi najstaršie horské chaty na Slovensku. Jej základný kameň bol položený 8. júla roku 1923. Chata si napriek dejinným udalostiam zachovala svoju jedinečnú a originálnu atmosféru. V reštaurácii sa dostaví gurmánsky zážitok pri konzumácii výborných Holubyho haluškách, jeleňom guláši či domácich lievancoch s čučoriedkami.

Kto rád relaxuje pri knihe, môže priamo v chate navštíviť knižnicu. Funguje tu unikátny knižný systém vyvinutý špeciálne na Holubyho chate. Ak vás niektorá kniha natoľko zaujme, že by ste si ju najradšej zobrali so sebou domov, máte možnosť. No pri najbližšej návšteve chaty prinesiete zasa vy, niektorú z kníh zo svojej domácej knižnice.


POVESŤ O JAVORINE

Traduje sa, že v hore Ježové sa nachádza miesto zvané „stolíky“ a tam raz Turci obedovali. Na obed si dali hydinu, medzi ktorou dominoval veľký pečený kohút. Vodca Turkov povedal: “Ak tento kohút zakikiríka, opustíme kraj.“ Kohút sa vraj postavil na nohy a zakikiríkal. Turek slovo dodržal a kraj opustil.

Bola snáď táto povesť predzvesťou významného postavenia tohto miesta v dejinách československého národa? Miesta, na ktorom sa bratia vždy stretať budú.


ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

VYSIELAČ VEĽKÁ JAVORINA

Je rádiový a televízny vysielač na Slovensku. Za jeho vznikom stáli amatérski nadšenci zo Starej Turej, ktorí túžili sledovať vysielanie novovzniknutej ČST.


ROZHĽADŇA JELENEC

Leží v nadmorskej výške 925m. Výstup na rozhľadňu bude pre vás adrenalínovým zážitkom. Ale pozor! Absolvujete ho na vlastné nebezpečenstvo. Výhľad z rozhľadne však stojí za to. Naskytne sa vám krásny pohľad na slovenskú i moravskú stranu. Svahy Veľkej Javoriny budete mať ako na dlani.


Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Holubyho chata 1048
91612 Lubina
Slovenská republika

Zimné slávnosti folklóru 2023

04. 02. 2023 18:00 - 04. 02. 2023 20:00

Zimné slávnosti folklóru 2023

Pravenec, Slovensko


AKCIA

Viac
Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

11. 02. 2023 00:00 - 12. 02. 2023 23:59

Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac