Trenčín

7°C

oblačno

Ekumenická liturgická slávnosť

26. 09. 2020

16:00 - 17:00

Dátum a čas

Sobota 26. September 2020
16:00 - 17:00

Miesto

Trenčiansky hrad
Matúšova 19
91250 Trenčín
Slovenská republika

Ekumenická liturgická slávnosť
Ekumenická liturgická slávnosť

Ekumenická liturgická slávnosť

V Panskej kaplnke na Trenčianskom hrade sa v sobotu 26. septembra 2020 o 16.00 h uskutoční Ekumenická liturgická slávnosť, na ktorú ste srdečne vítaní. V ruinách sakrálnej pamiatky požehnajú počas slávnosti drevený kríž. Panská kaplnka sa tak stane priestorom vhodným pre cirkevné sobáše.

 „Panská kaplnka bola vybudovaná pre majiteľku hradu kráľovnú Barboru Celjskú v 20.-30. rokoch 15.storočia. Interiér bol zdobený gotickými freskami svätcov, ktoré v čase reformácie boli z ideologických dôvodov pretreté bielou vápennou vrstvou. Pôvodný drevený strop bol v období renesancie nahradený krížovou klenbou. Hlavná loď bola rozšírená o presbytérium s hlavným oltárom a sakristiu. Pod presbytériom sa nachádzala menšia krypta, ktorá v čase objavu bola prázdna“, objasnil Mgr. Vladimír Pinďák z Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

Pred 230. rokmi, 11. júna 1790, došlo na hrade k veľkému požiaru, ktorý zachvátil aj hradnú kaplnku. Kaplnka prišla o strechu a o obytné poschodie nad ňou, čo spôsobilo, že sa podmáčaný strop kaplnky začiatkom 19. storočia zrútil a z kaplnky sa postupne stala ruina. V súčasnosti je stavba prístupná verejnosti. V jej ruinách možno vidieť pozostatky klenby kaplnky.

Ekumenická liturgia sa uskutoční za každého počasia, vstup je bezplatný. V súlade so súčasnými opatreniami RÚVZ v Trenčíne je počet osôb obmedzený na 50.

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Kontakt

Adresa Matúšova 19
91250 Trenčín
Slovenská republika

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie