vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

7°C

oblačno

Hrad Beckov bude v roku 2020 plný aktivít

Každý rok hrady v Trenčianskom kraji pripravujú pre svojich návštevníkov aktuálnu programovú ponuku, v ktorej sa nachádzajú obľúbené a opakujúce sa podujatia, výstavy, špeciálne prehliadky, ale aj úplne novinky. Touto tvorivou činnosťou si prešiel aj hrad Beckov. Na rok 2020 vytvorili bohatý kalendár podujatí a výstav, vďaka ktorej bude takmer počas celého roka návšteva pamiatky doplnená aj iným sprievodným programom či zaujímavosťou.

Vďaka priaznivému počasiu je otvorenie hradu naplánované už od pondelka 24. do 28. februára 2020,  teda počas jarných prázdnin. V marci bude hrad prístupný vždy počas víkendových dní v čase od 9.00 h do 17.00 h.

Na hrade sa usídlil drak

Návštevníci sa okrem tradičných podujatí môžu tešiť aj na novinky. Jednou z nich je udalosť, ktorá je v histórii hradu Beckov nezvyčajná. Na hrade sa usídli viac ako 6,5 metra dlhý drak. Na základe legendy, ktorá sa viaže k hradnej studni bola vyhotovená do exteriérovej expozície socha draka. Meno drakovi v súčasnosti vyberajú návštevníci prostredníctvom sociálnej siete. Drak sa na hradné opevnenia presťahuje 26. februára 2020. „Následne vo štvrtok 27.2.2020 za pomoci 28 tonového žeriavu drak prekoná skoro 20 metrov vysoký hradný múr, aby sa, ako hovorí legenda, usídlil v našej hradnej studni. Pevne veríme, že nebude chrápať ako jeho predchodca, ktorý vďaka tomu bol v nemilosti obyvateľov obce Beckov,“ doplnil riaditeľ združenia Hrad Beckov Peter Pastier.

Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na sprístupnenie pivničných priestorov najhonosnejšieho Severného paláca.

Tento rok sa po siedmych rokoch fungovania však nebude konať Turnaj v tradičnej lukostreľbe o pohár vojvodu Ctibora. Do programu sú namiesto toho opäť zaradené Dni kováčskych majstrov, ktoré mali ročnú odmlku. Návštevníci sa rovnako môžu tešiť na väčší výber z večerných programov ako večerné kino, divadelné predstavenia a nový formát obľúbených nočných prehliadok hradu. Okrem toho budú súčasťou programovej štruktúry aj rôzni hudobní umelci a skupiny.

Deti poteší nový okruh

Úplnou novinkou je detský okruh, ktorý si budú môcť vyskúšať aj hraví dospelí. Na základe putovania po hrade s príbehom vám budú poodhalené príbehy skutočných obyvateľov hradu zo stredoveku. Deti budú plniť rôzne úlohy, ktoré budú postupne formovať a predstavovať príbeh ich postavy. Vďaka variabilite pri rozhodovaní bude však každá návšteva hradu a prehliadka úplne iná, preto návštevníkov neomrzí ani opätovná návšteva. Raz ich hradom môže previesť hradný kuchár, inokedy hradný pisár či dvorná dáma. Deti, ale aj dospelí, si tak hrad užijú a prezrú z viacerých perspektív, dozvedia sa nové zaujímavosti a zároveň užijú kopec jedinečnej zábavy. 

Presný kultúrny program na rok 2020 si môžete pozrieť v galérii.

V Trenčíne 24.2.2020

Autor textu: MT

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…