Vitajte Hrad Sivý Kameň

Podhradie

11°C

slabý dážď

Hrad Sivý Kameň

Kategória: Hrady a zámky

Podhradie, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Osamelo stojí na čiernej lávovej skale, akoby od dlhého vyčkávania na zázračné odkliatie ošedivel. Hrad Sivý Kameň v ruinách. Pútnika k nemu privedie strmá, kľukatá cesta stúpajúca zo širokej kotliny horného Ponitria na severozápadný okraj pohoria Vtáčnik. Z hradu je krásny výhľad na krajinu od Partizánskeho po Prievidzu, na okolité hory, pozostatky lávových vyvrelín.

HISTÓRIA

Hrad Sivý Kameň postavili v prvej polovici 14. storočia ako kráľovský hrad, neskôr mal viacerých majiteľov a v roku 1524 vyhorel. Po obnove sa stal terčom záujmu vojsk stavovských povstaní Betlena a neskôr Františka II. Rákociho. 17. storočie premenilo Sivý Kameň na zrúcaninu. Majténiovci doplatili na svoju oddanosť cisárskemu dvoru. Po zlyhaní plánov na ženbu s dcérou kráľa Ferdinanda II. sedmohradské knieža Gabriel Betlen v roku 1623 obnovil bojovú činnosť svojich jednotiek. V septembri 1626 dobyli a vyplienili sivokamenské panstvo, Majténiovcov odvliekli do zajatia. Dielo skazy dokonali obyvatelia neďalekej Prievidze, na vozoch odviezli obilie a iné zásoby zo Sivého Kameňa. Podľa výpovede svedkov vraj spôsobili väčšie škody ako samotné vojsko. Poškodený hrad strácal na význame. Omnoho neskôr sa, žiaľ, hradná ruina stala zdrojom stavebného materiálu pre obyvateľov okolitých obcí. Pod jeho dnešný žalostný stav sa podpísala aj banská činnosť v regióne. 

POVESTI 

Janček bol veliteľom vyslúžilcov a dezertérov, čo rabovali kraj. Ako skúsený vojak si so svojou skupinou trúfol aj na Sivý Kameň. Osadenstvo hrad ubránilo a zajali zopár útočníkov. Hradný pán ich prikázal popraviť, no jeho dcéru – krásnu Ulišu – tesne pred vykonaním rozsudku zaujal jeden z odsúdencov. Žiadala milosť pre Jančeka. Spoznala v ňom totiž chlapca, ktorý jej v detstve zachránil život pred tureckými vojakmi. Hradný pán mu napokon milosť udelil. Mladí milenci prežili vášnivú noc, no ráno už bol Janček preč. Uliša skočila na rýchleho tátoša a cválala za svojím milým. Videla ho na vysokej skale. Keď ju utečenec zbadal, z obavy, aby nespadla zo skaly, rozhodol sa ísť jej naproti. Pritom zabudol, že sám je nad priepasťou, a zrútil sa. Uliša mu ostala verná až do smrti. Nikdy sa nevydala a skalu nazvala Jančekovou.

NÁŠ TIP

Podhradie je najvyššie položenou obcou na hornej Nitre. Krásne okolie ponúka výletné miesto pre oddych a regeneráciu síl. Odporúčame pešie túry na mimoriadne zaujímavý bralnatý vrchol Biela skala (1135 m n. m.) aj na Orlí kameň.Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Mgr. Dominika Andreánska dominika.andreanska@icloud.com

0914 151 771

Adresa Podhradie
972 42 Podhradie
Slovenská republika

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

25. 02. 2023 00:00 - 30. 09. 2023 23:59

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Marec v Ekocentre Pekná záhrada

16. 03. 2023 00:00 - 30. 03. 2023 23:59

Marec v Ekocentre Pekná záhrada

Bolešov, Slovensko


AKCIA

Viac
Medzinárodné drezúrne podujatie v Motešiciach

24. 03. 2023 00:00 - 26. 03. 2023 23:59

Medzinárodné drezúrne podujatie v Motešiciach

Motešice, Slovensko


AKCIA

Viac
Gastronomický večer v hoteli Elizabeth

24. 03. 2023 18:00 - 24. 03. 2023 20:00

Gastronomický večer v hoteli Elizabeth

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac