vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

13°C

oblačno

Považský hrad formou rozšírenej reality, ale aj cez „okno do minulosti“

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región predstavila novinky, na ktoré sa môžu už v aktuálnej turistickej sezóne tešiť návštevníci Považského hradu. Pozostatky majestátnej pamiatky je odteraz možné obdivovať cez „okno do minulosti“, ale aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Hrady 3D.

Hrady, hradné zrúcaniny a zámky v Trenčianskom kraji pripravujú pre svojich návštevníkov rôzne novinky – od špeciálnych prehliadok, zaujímavých podujatí až po nevšedné expozície. Zrúcanina hradu, ktorý sa týči nad dedinkou Považské Podhradie, dostáva v aktuálnej sezóne nádych rozšírenej reality. Mobilná aplikácia Hrady 3D, ktorá vznikla pod taktovou KOCR Trenčín región, prichádza s novým obsahom. „Rozšírenú realitu Trenčianskeho hradu, hradu Beckov a Čachtického hradu dopĺňa v aplikácii nový obsah – vizualizácia hradného paláca Považského hradu. Okrem hradných múrov užívateľ uvidí historické postavy, započúva sa do komentára o histórii hradu, povesti o krásnej Hedvige a môže vyskúšať aj jednoduchú hru, ktorá sa spája práve so spomínaným príbehom,“ priblížil zastupujúci výkonný riaditeľ KOCR Trenčín región, Pavol Štefčík. „Aplikácia zároveň obsahuje aj komentáre v anglickom a nemeckom jazyku, čo do istej miery supluje úlohu sprievodcu na hrade, na ktorom tieto služby návštevník nenájde,“ doplnil Štefčík.

Za zaujímavým pohľadom na hradnú zrúcaninu turisti nemusia chodiť ďaleko. Priamo pod hradom, na hrádzi Kočkovského kanála, sa môžu vďaka zaujímavej informačnej tabuli pozrieť cez „okno do minulosti“ a zistiť, ako  hrad vyzeral v časoch jeho najväčšej slávy, v druhej polovici 17. storočia. V poradí 7. tabuľa uzatvára projekt krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región práve pohľadom na dominantu Horného Považia. „Druhou novinkou, ktorá sprevádza vstup Považského hradu do aktuálnej turistickej sezóny, je „okno do minulosti“ s líniovou kresbou akademickej rekonštrukcie zrúcaniny hradu. Jednoduchou formou približuje milovníkom histórie, ale aj všetkým okoloidúcim, bežcom a cyklistom, krásny odkaz histórie, ktorý nám zanechali minulé generácie,“ uviedla na záver marketingová manažérka KOCR Trenčín región, Petra Gabrielová.

PŠ, Trenčín, 8.4.2024

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…