Vitajte SKI park Závada pod Čiernym Vrchom

Krajinka starobylých kostolov

Uhrovec

3°C

oblačno

SKI park Závada pod Čiernym Vrchom

Kategória: Lyžiarske stredisko

Uhrovec, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Čierny vrch. Jeden z mála výhľadových vrchov hrebeňa Nitrických vrchov. Z jeho vrcholu sa otvárajú nádherné výhľady do širokého okolia. Pod ním leží dedinka Kšinná a sedlo pod Čiernym vrchom. Neďaleko sa nachádza Jankov vŕšok. Okolo sa rozprestierajú Malá Magura i Strážovské vrchy, z ktorých vyčnieva vrch Rokoš a Suchý vrch. Ak to počasie dovolí a zaostríme zrak, v diaľke sa nám ukáže malokarpatský Kriváň. Pri dobrej vôli zbadáme i kúsok Veľkej Fatry. Na čiernom vrchu pod prístreškom pre pohodu i nepohodu rozjímame o krásnych daroch prírody. Tam pod prístreškom na drevenom kríži je ten, kto má tie dary na svedomí.

ŠPORT A RELAX

Lyžiarske stredisko Závada pod Čiernym vrchom sa nachádza v južnej časti Strážovských vrchov na juhovýchodných svahoch vrchu Kamenné vráta – Kajtárové lúky. Areál leží v nadmorskej výške 560 – 760m n. m. a jeho dominantou je Čierny vrch. Lyžiarske stredisko Ski park Závada patrí k menším strediskám. Je vybavené dvomi vlekmi a lyžuje s v ňom na prírodnom snehu. Dlhý vlek je dvakrát zalomený a jeho šikmá dĺžka je 1 010m a prekonáva prevýšenie 200m. Stredisko má dve zjazdové trate o dĺžke 1 000m bez značenia. Obťažnosť zjazdoviek bude vyhovovať pokročilejším lyžiarom. Vrchný úsek je náročný, stredný úsek stredne náročný a spodný úsek zjazdoviek je nenáročný. Trate vychádzajú od vrcholovej stanice vleku a vedú po jeho ľavej strane širokou lúkou Kajtárového. Obe vetvy ústia pri údolnej stanici vleku širokým slalomovým svahom. Trať zjazdovky je priaznivo položená, avšak závislá od prírodného snehu. Lyžovanie je možné obvykle od decembra do marca. V stredisku je zabezpečené malé občerstvenie. Ubytovať sa môžete v Chate pod Čiernym vrchom, ktorá je postavená pri dolnej stanici vlekov.

Pravidelne sa tu koná bežkársky prechod „Memoriál Jána Kušniera“. Bežkárske prechody vedú Závadou pod Čiernym vrchom do Uhrovského Podhradia, kde dĺžka trasy je 30km a časťou Nitrických vrchov.

Turistické chodníky vedú od Kšinnej do Nitrianskeho Rudna (11,5km) alebo na Čierny vrch (5,4km). Pre zdatných turistov je pripravený turistický chodník Ľ. Štúra a A. Dubčeka dlhý 34km. Východiskový bod je Uhrovec a konečný bod je „Chata Homôlka“. Cyklotrasy vedú od Duchonky cez Kulháň, Nemečky, Prašivec, Tvrdomestice, Jacovce, Tezáre a Závadu späť do Duchonky (35km) a z Prievidze, cez Bojnice, Kamienku, Šútovce, Dlžín, Kostolnú Ves, Nitrianske Rudno do Kšinnej.

V okolí strediska Ski park Závada pod Čiernym vrchom je množstvo zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť – stredoveký kostolík v Kšinnej, vrch Rokoš, Slopský vrch, zrúcanina hradu Uhrovec, rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci, Jankov vŕšok, priehrada Nitrianske Rudno a iné.

JEDNODUCHÁ KRÁSA

Tam, kam až oko dovidí z výšky kopca Čierny vrch, tam na návrší nad dedinkou Kšinná, stojí opustený kostolík. To miesto, kde bol postavený si veľa toho pamätá. Pamätá si praveké hradisko z doby bronzovej i časy románske, keď na ňom budovali základy pre kostolík. Zasvätiť ho dali dvom svätcom Kozmovi a Damiánovi. Sú patrónmi tých, ktorí liečia. I toto miesto má liečivú silu. Ticha a pokoja, čo vznáša sa nad drevenou vežičkou kostola. Liečivú silu jednoduchej krásy.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

SALAŠ V CHOTÁRI KŠINNÁ – ZÁVADA POD ČIERNYM VRCHOM

Salaš je z jednej strany obklopený lesom a z druhej sa mu otvára výhľad na stádo pasúcich sa oviec na srtážovských lúkach. Na salaši si môžete pozrieť bačov príbytok, ovčín a kolibu. Pri kolibe si môžete posedieť, pochutnať si na ovčích výrobkoch a popritom pozorovať staré obydlia, doliny, lúky a lesy Strážovských vrchov.

JANKOV VŔŠOK

Nad obcou Uhrovec sa do výšky 533m n. m. týči známy Jankov vŕšok patriaci do pohoria Strážovské vrchy. Jeho vrchol zdobí 15 metrov vysoký pamätník venovaný partizánom padlým počas 2. svetovej vojny. V blízkosti pamätníka sa nachádzajú symbolické hroby partizánov, prírodný amfiteáter a niekoľko bunkrov z čias 2. svetovej vojny. Z vŕšku sa otvára krásny panoramatický výhľad do šíreho okolia.

Vraví sa, že na Jankovom vŕšku bol pod krivou planou jabloňou ukrytý poklad zbojníka Janka, jedného z členov Jánošíkovej družiny.

ZRÚCANINA HRADU UHROVEC

Zrúcanina hradu sa vypína vo výške 519m n. m. na bočnom hrebeni Nitrických vrchov, neďaleko obce Uhrovské Podhradie v ťažšie dostupnom teréne. Je to neskororománsky hrad. V období renesancie stál hrad bokom od centier veľkých bojových akcií, vyhli sa mu turecké výboje aj vnútorné nepokoje. Od 18. storočia na hrade už nesídlil žiadny majiteľ a hrad postupne pustol a menil sa na ruinu.

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Otváracie hodiny

Pondelok09:00-16:00 
Utorok09:00-16:00 
Streda09:00-16:00 
Štvrtok09:00-16:00 
Piatok09:00-16:00 
Sobota09:00-16:00 
Nedeľa09:00-16:00 

Kontakt

Adresa Kšinná-Závada pod Čiernym vrchom
956 41 Uhrovec
Slovenská republika

Zimné slávnosti folklóru 2023

04. 02. 2023 18:00 - 04. 02. 2023 20:00

Zimné slávnosti folklóru 2023

Pravenec, Slovensko


AKCIA

Viac
Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

11. 02. 2023 00:00 - 12. 02. 2023 23:59

Návrat k tradičným remeslám 2023: Košikárstvo

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac