Trasa 12.

Zámek Holešov s parkem

16km

Arcibiskupský zámek
a zahrady v Kroměříži

40km

Zámek Buchlovice

1 den
56 km

Jednodenný program pre seniorov

Zoznámte sa s históriou významných kaštieľov Východnej Moravy, obdivujte krásnu architektúru a oddýchnite si v krásnych zámockých záhradách. Výlet sa začína v meste Holešov, kde môžete navštíviť miestny ranno-barokový zámok a jedny z najvýznamnejších francúzskych záhrad na Morave. Druhou zastávkou je mesto Kroměříž, kde navštívite Arcibiskupský zámok s Podzámockou a Kvetnou záhradou. Ako Zámok aj záhrada sú vďaka svojej výnimočnosti zapísané na zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Poslednou zástavkou výletu je zámok Buchlovice. Tento barokový skvost patrí k najvýznamnejším stavbám v Českej republike a zapísal sa aj do histórie posledných rokov habsburskej monarchie.

Zámek Holešov s parkem

Dominantou mesta Holešov je ranno-barokový zámok, ktorý bol postavený na základoch pôvodnej gotickej pevnosti. Stavba pochádza z druhej polovice 17. storočia, aj keď sa mobiliár nezachoval, návštevníci môžu obdivovať unikátne barokové stropné maľby a bohatú štukovú výzdobu. V zámku môžete tiež navštíviť hvezdáreň so sprievodcom v dobovom kostýme a v rámci prehliadkových okruhov sa môžete pozrieť tiež do Zemanovej kováčskej dielne, ktorá vás oboznámi s históriou kováčskeho remesla a ukáže stále funkčné pôvodné vybavenie. V meste Holešov možno vidieť tiež na českom území unikátnu Šachovu synagógu, v ktorej je stále pôvodná baroková výzdoba z roku 1737. Neďaleko je rozsiahly židovský cintorín s hrobom rabína Šacha, ktorý navštevujú židia z celého sveta.

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži

Jedným z najvýznamnejších turistických miest na Morave je bezpochyby mesto Kroměříž. Z množstva pamiatok je zrejme najvýznamnejší Arcibiskupský zámok Podzámocká a Kvetná záhrada. Od roku 1998 sú zapísané na zoznam pamiatok UNESCO. Zámok pôvodne renesančný, neskôr barokovo prestavaný, bol (a doteraz je) majetkom olomouckých biskupov a arcibiskupov, ktorým slúžil ako letná rezidencia. Obdivovať tu môžete množstvo pôvodných artefaktov, obrazov, knižnicu a dokonale zachované pôvodné interiéry. Architektonickým skvostom je baroková Kvetná záhrada ležiaca cca 1,5 km od zámku. Na ploche 14 ha nájdete kvetinové ornamenty, fontány a záhradné bludisko, tiež môžete obdivovať napríklad rotundu s kyvadlom či kolonádu so sochami antických bohov. Unikátna je tiež Podzámocká záhrada neďaleko zámku. Okrem zámku a záhrad môže mesto Kroměříž tiež ponúknuť múzeum, ktoré vás vo svojej podzemnej expozícii zoznámi s históriou mesta.

Zámek Buchlovice

Medzi najvýznamnejšie barokové šľachtické sídla sa radí aj zámok Buchlovice. Vznikol na prelome 17. a 18. storočia ako pohodlné sídlo Jána Dětřicha z Petřvaldu, ktorý sa sem presťahoval z neďalekého hradu Buchlov. Zámok bol vybudovaný v barokovom štýle podľa vzoru talianskych barokových víl. Návštevníkov poteší nielen kvalita architektúry exteriéru, ale aj bohatosť štukovej výzdoby v interiéri. Jednou z najvýznamnejších pamiatok tzv. historickej zelene je aj terasovito usporiadaná zámocká záhrada francúzskeho typu. V histórii zámku je dôležitý aj jej posledný majiteľ Leopold I. Brechtold, ktorý bol významný rakúsko-uhorský politik. Ten na buchlovickom zámku hostil schôdzku, ktorá vyústila do tzv. Buchlovskej dohody majúcej vplyv aj na začiatok prvej svetovej vojny.