vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

16°C

dážď

Vzdelávanie v Trenčíne oceňujú ľudia z celého Slovenska

Vzdelávanie Runway | Profesionáli z kultúry z dielne Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 už pritiahlo do Trenčína desiatky ľudí. Kurz je skvelou príležitosťou pre všetkých, ktorí chcú svoje organizácie a projekty posúvať na medzinárodnú úroveň, a tým dlhodobo zlepšovať kultúrnu ponuku v Trenčíne, regióne alebo kdekoľvek na Slovensku. Registrácia na nový semester je otvorená do 11. septembra na trencin2026.eu/runway.  

„Na Runway som cestoval 5 hodín Svidník – Trenčín a späť a určite sa to oplatilo. Môže sa vám zdať, že práca v kultúre je jednoduchá a už dávno poznáte svoje publikum, no potrebujeme sa stále vzdelávať,“  hovorí Miroslav Štoffa  z Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku, účastník druhého semestra Runway I Profesionáli z kultúry. 

Runway | Profesionáli z kultúry je vzdelávací kurz zameraný na zvyšovanie kompetencií v oblasti kultúrneho manažmentu. Skúsení lektori a lektorky sa počas piatich dvojdňových blokov venujú témam ako strategické plánovanie, zapájanie publík, dizajn služieb, mäkké zručnosti a ďalšie. Kurz je určený pre kultúrnych manažérov a manažérky z verejných aj súkromných organizácií a inštitúcii. Semestrálne vzdelávanie poskytujeme bezplatne, jeho hodnota je 1000 EUR. 

Témy aj skupina, ktoré podporia v práci 

„Zistila som, že manažérske témy vôbec nemusia byť iba chladné a praktické, ale vedia byť aj humánne a naozaj človeku nápomocné," zdieľa svoju skúsenosti v kurze Juliana Johanidesová, dramaturgička filmového festivalu pre deti a mládež Cinedu z Nového Mesta nad Váhom.

Kurz bol prínosom aj pre galerijnú pedagogičku Zuzanu Medzihorskú zo Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici: „Najviac sa mi páčila téma strategické plánovanie, ktorú predstavili odborníci z Českej republiky veľmi tvorivou formou. Workshop o budovaní značky sme u nás už aj využili na budovanie značky galerijnej knižnice.“

Účastníci a účastníčky kurzu vyzdvihujú aj možnosť prepájať sa navzájom a vytvárať spolupráce. „Stali sme sa podpornou skupinou, navzájom sme si vymieňali pracovné skúsenosti, čo pôsobilo oslobodzujúco a dodalo guráž,“ hovorí Johanidesová. 

„Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry dáva veľký dôraz na vzdelávanie, pretože vedomosti a skúsenosti nám tu zostanú aj po roku 2026,“ vysvetľuje Michaela Kučová, programová manažérka Trenčín 2026, ktorá má na starosti vzdelávanie Runway. „Zároveň, vďaka vzdelávaniu sa Trenčín začína profilovať ako mesto, kam sa oplatí prísť rozvíjať v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu,“ dodáva. 

Ak by ste aj vy chceli posunúť váš kultúrny projekt alebo organizáciu na vyššiu úroveň, registrácia na nový semester kurzu je otvorená do 11. septembra na  www.trencin2026.eu/runway.   

Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín a Trenčiansky samosprávny kraj. Partnerom projektu je Európska únia. 


Text: M.G., PR manager Trenčín 2026Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…