vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

8°C

oblačno

Turistická polícia na Starej Myjave

Lyže a myjavské kopanice. Že vám to k sebe akosi historicky nepasuje? Aj my sme najskôr ostali v pomykove, lenže časy sa menia. Zimné radovánky v tomto regióne už zopár rokov spestruje lyžiarske stredisko Skiland Stará Myjava. Nachádza sa v pohorí Biele Karpaty, desať kilometrov severne od mesta Myjava a na skok od štátnej hranice s Českou republikou, a vyzerá to tu fajn. V rámci seriálu Turistická polícia sme si na rekreačnú oblasť Stará Myjava posvietili zblízka a preverili, čo všetko vie návštevníkom ponúknuť v zime.

Napriek tomu, že v čase našej návštevy v polovici februára okolitá krajina pripomínala skôr prichádzajúcu jar, v lyžiarskom stredisku bolo rušno. Vďaka umelému zasnežovaniu a vhodnej orientácii svahu si lyžiari a podchvíľou i malí sánkari užívali bielu zjazdovku. Stredisko prevádzkuje aj večerné lyžovanie, nachádza sa tu požičovňa lyží, snoubordov, ski servis a parkovisko priamo v areáli. Nechýba občerstvenie, bufet rovno pod svahom, kde okrem kávičky ponúkajú aj iné, nielen tekuté dobroty. Prázdne žalúdky tu majú na výber z klasickej ponuky rýchlych jedál, čo malým i veľkým lyžiarom vždy príde vhod. A potom šup ho na svah! Nie s lyžami, tentoraz len v turistických topánkach šliapeme hore na hrebeň. Kvôli kondičke aj výhľadu na okolitú krajinu.

Podľa slov súčasného majiteľa Mikuláša Szitu, ktorý schátralé stredisko zrekonštruoval do súčasnej podoby, tu lyžovačka trvá plus-mínus od konca decembra do polovice marca, v závislosti od počasia. „Chodia k nám lyžiari zo západného Slovenska, Bratislavy, Trnavy, Záhoria a celá Myjava. Tešíme sa, že sa u nás ľuďom páči, a dúfame, že zima nám ešte túto sezónu uštedrí snehu aj mrazu.“ Mierny svah je vhodný pre začínajúcich a stredne pokročilých lyžiarov, využívajú ho najmä pri lyžiarskych výcvikoch. „Keď vyjde takéto parádne počasie ako dneska, je to tu bez chyby. Žiadne čakanie v rade na vlek a pohodová atmosféra. Moje dcérky som tu učil lyžovať a pozrite na ne, ako super im to ide!“ hovorí pán Ján zo Starej Turej, ktorý stredisko navštevuje s rodinou pravidelne. Územie patrí do chránenej krajinnej oblasti, na kvalitu prírodného prostredia sa tu kladie dôraz. Prečo ho teda nevyužiť na ozajstnú kopaničiarsku lyžovačku? Aktuálne lyžiarske podmienky odporúčame sledovať na internetovej stránke strediska www.skiland.sk. 

Ani mimo zimnej sezóny netreba mať hlavu v smútku, v stredisku sa počas roka organizujú rôzne akcie, koncerty, motorkárske zrazy či futbalové stretnutia. V širšom okolí je k dispozícii viacero dobre značených turistických trás, asi najzaujímavejšou je hlavná hrebeňová trasa vedúca takmer celým hrebeňom Bielych Karpát. Malebná krajina a hustá, málo frekventovaná sieť ciest má tiež výnimočný potenciál pre rozvoj cykloturistiky.

Každý poriadny výlet si žiada uspokojiť i chuťové poháriky. Ponuka gastroslužieb v okolí je skromná, no ako sme sa presvedčili na vlastnej koži, ich kvalita je prekvapivo vysoká. Cestou z lyžiarskeho strediska, neďaleko vodnej nádrže Stará Myjava, zastavujeme pri nenápadnej reštaurácii s názvom Tobb restaurant. Napriek tomu, že budova na prvý pohľad nenaznačuje veľký zážitok, interiér a ponuka jedál nás presvedčili o opaku. Milý personál a vkusné zariadenie vytvárajú skutočne príjemnú atmosféru. Ochutnávame slepačí vývar, kačacie prsia na batatovom pyré a lososa so zeleninou. Konštatujeme, že jedlo by s prehľadom mohlo konkurovať aj vychyteným reštauráciám. Po ceste míňame i reštauráciu Na nátoni, ktorá by podľa prečítaných recenzií tiež stála za zahryznutie. Škoda, že počas našej návštevy bola plne rezervovaná, a tak sme nemohli okúsiť, čo ponúka.

Ako vždy pátrame i po zaujímavostiach širšieho okolia. Príjemne nasýtení sa vyberáme cez kopanice na vyhliadkovú vežu Poľana. Zvlnený terén malebnej kopaničiarskej krajiny nás skutočne očaril. Asi osemkilometrová cesta pomedzi roztrúsené pôvodné domčeky je zážitkom. Človek má pocit, akoby sa tu zastavil čas. Už z diaľky nás víta drevená rozhľadňa. Do výšky 20 metrov vyrástla v roku 2010 vďaka projektu „Pozrime sa cez hranice z výšky“, ktorý na česko-slovenské hranice priniesol viacero rozhľadní. Je situovaná na najvyššom mieste v okolí s nadmorskou výškou 530 metrov. Poskytuje skutočne krásne výhľady na Biele Karpaty, masív Veľkej Javoriny, Myjavskú pahorkatinu, Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik i Strážovské vrchy. K veži vedie aj asfaltová cesta z Myjavy. Ak sa rozhodnete pre tento výlet, je to skutočne dobrá voľba.

Po ceste sa zastavujeme pri vodnej nádrži Brestovec. Hladinu stráži zopár rybárov. V lete sa tu možno slniť, na vlastné riziko kúpať a ak je tuhá zima, dá sa tu i korčuľovať. Je to pokojné miesto a odporúčame ho skôr tým, čo majú chuť v pokoji relaxovať. Pri reštaurácii Tobb sa nachádza ďalšia vodná plocha – vodná nádrž Stará Myjava, ktorá vraj patrí medzi najobľúbenejšie v regióne. Využíva sa na kúpanie, člnkovanie, slnenie či rybárčenie, v jej blízkosti sa nachádzajú ubytovacie zariadenia a ihriská, areál je frekventovaný aj vďaka detským táborom.

Na záver kopaničiarskych potuliek sa nám v mysli vynárajú verše ešte zo školských čias. „Stojí, stojí mohyla. Na mohyle zlá chvíľa, na mohyle tŕnie, chrastie a v tom tŕní, chrastí rastie...“ Zo Starej Myjavy je to na Mohylu generála M. R. Štefánika na Bradle na skok. Neodolali sme a urobili sme si zastávku pri monumente národného, ale aj európskeho rozmeru. Vrcholné dielo architekta Dušana Jurkoviča je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá bola v roku 2009 zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva. Výhľad na zvlnený terén posiaty kopcami, poľami a lúkami, na roztratené kopanice a sídla ešte viac umocňujú zážitok z tohto pietneho miesta. K mohyle vedie asfaltová cesta i turistický chodník z Brezovej pod Bradlom, ale aj turistický chodník zo Štefánikovho rodiska, obce Košariská. Spravidla sú zahalené bielou perinou, tohtoročný február je výnimkou.

Kopanice ponúkajú z roka na rok viac. Prekrásnu prírodu, výlety, kultúrne a historické bohatstvo, športové vyžitie, kvalitnejšie služby a hlavne dušu. Tento krásny kút Slovenska stojí za návštevu v každom ročnom období. Dobré znamenie pre každého výletníka.


text: bafa

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…