vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

10°C

slabý dážď

Vychytená športová adresa? Kollárova!

V Dubnici a okolí mali vždy patent na výchovu skvelých športovcov. Veď svetu dodávali jednu hviezdu za druhou. Viaceré hokejové osobnosti dokonca spolu vyrastali na jednom z dubnických sídlisk.

K významným osobnostiam mesta patrí nepochybne štvornásobný majster Československa, dvojnásobný majster Slovenska a olympijský víťaz v boxe z roku 1952 z Helsínk Ján Zachara. Malý veľký muž slovenského i svetového boxu dodnes žije v Novej Dubnici a v auguste oslávi okrúhle 90. narodeniny.

Školské lavice v Dubnici drala i bežkyňa na lyžiach Natália Prokopová, no najpočetnejšie zastúpenie majú hokejisti. Vychýrenou adresou, kde by ste našli na zvončekoch ich priezviská, je Kollárova ulica. „Jeden zakričal z okna a už sme všetci boli vonku,“ spomína Tomáš Tatar, ktorý v susedstve býval s Pavlom Demitrom, ale aj Radoslavom Tyborom či Máriom Bližňákom.

V detstve sa tu hrávali, spoločne vyrastali a dodnes sa tam naháňajú s hokejkami na asfaltovom ihrisku pri hokejbalových zápoleniach. Aj mimo sezóny, keď si turnajom uctievajú spomienku na kamaráta Michala Haviara. Odchovancom dubnického hokeja je aj reprezentant Ivan Baranka i dvojnásobný držiteľ Stanleyho pohára Tomáš Kopecký, ktorý pochádza z Novej Dubnice a v roku 2010 jedol na námestí zo slávneho pohára držkovú polievku. Nielen Dubnicu, ale aj celé Slovensko zarmútila správa o tragédii z roku 2011, keď pri leteckom nešťastí v Rusku zahynula hokejová legenda Pavol Demitra. V Dubnici po ňom pomenovali materskú a základnú školu, ktorú navštevoval.

Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…