vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

25°C

slabý dážď

Vieme, ako prežiť karanténu s ľahkosťou

Pandémia ovplyvnila celý svet a život každého jedného z nás. Zatiaľ čo verejnosť bojuje, okrem iného, s ekonomickou krízou, jednotlivci sa často stretávajú s vnútornými krízami. Tie spravidla vznikajú z deficitu ľudskej interakcie, kvôli pocitom samoty, ale aj z dôvodu straty zamestnania či iných problémov. Na internete sa objavila nová platforma, z iniciatívy šikovnej Trenčanky, ktorá združuje odborníkov pomáhajúcich verejnosti s ťažkým prežívaním súčasného obdobia. O pomoc môže požiadať ktokoľvek a úplne zadarmo. 

Lemon Coaching je online komunita certifikovaných odborníkov a koučov, ktorá funguje už 10 dní. „V sobotu ráno pred troma týždňami, keď som odšťavovala citróny a chystala sa na prvý nákup v rúšku a rukaviciach, som premýšľala nad tým, že so situáciou tam vonku asi nič neurobím. Ale určite môžem niečo urobiť v tejto situácii,“ spomína na začiatky Anita Kardum, zakladateľka platformy Lemon Coaching. Nechala sa inšpirovať teóriou „when life gives you lemons, make a limonade“ (keď ti život ponúka citróny, sprav limonádu – slovenský preklad) Vďaka 60 certifikovaným koučom ponúka svoje služby na stránke www.lemoncoaching.sk zadarmo a bez nároku na honorár.

Požiadať o pomoc nie je hanba

Vzhľadom na neľahkú situáciu sa verejnosť na odborníkov môže obrátiť s akýmkoľvek problémom. Či už sa to týka straty zamestnania, ťažkostiach v podnikaní, zlých medziľudských vzťahov alebo problémov s depresiou a stavmi úzkosti. Pomocná ruka bude podaná každému, kto o ňu požiada. Už počas prvého týždňa zožala stránka veľký úspech a  spojila sa s takmer 100 ľuďmi.

Princíp je veľmi jednoduchý. Aby bol danej osobe pridelený vhodný kouč, na začiatku zodpovedá na pár základných otázok a potvrdí, že má 18 rokov. Následne sa vzájomne spoja prostredníctvom videohovoru. „Chceme, aby to fungovalo tak, ako klasické koučovanie, ktoré spravidla prebieha naživo a je účinnejšie ako samotná online komunikácia bez akéhokoľvek bližšieho kontaktu,“ objasnila Kardum.

Hoci na to, aby hovor prebehol je nutné zadať e-mailovú adresu, krstné meno či telefónne číslo, údaje i samotná komunikácia podlieha podobným pravidlám ako lekárske tajomstvo a teda sú prísne tajné a nezverejniteľné. 

Lemon Coaching bude pokračovať aj po skončení pandémie. „Koučovanie bude trvať tak dlho, ako si to situácia bude vyžadovať. Aj keď sa súčasné dianie upokojí, následky budú pretrvávať ešte nejakú dobu, počas ktorej budeme plne k dispozícii spoločnosti. Je dôležité, aby si verejnosť uvedomila, že požiadať o pomoc nie je žiadna hanba,“ dodala na záver Anita Kardum.

V Trenčíne, 7.4. 2020

Text: MT


Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…