Vitajte Lyžiarske stredisko Zliechov

Zliechov

-4°C

hmla

Lyžiarske stredisko Zliechov

Kategória: Lyžiarske stredisko

Zliechov, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Ako malé dieťa v drevenej kolíske, tak dedinka Zliechov pokojne leží v kolíske Strážovských vrchov. Vetrík ju kolíše, lesy spievajú uspávanku, babôčka pohladí a mocný Strážov ochráni. Kolíska Strážovských vrchov je starobylá, je vzácna, je zachovalá. Má oblé tvary, nádherné ornamenty a vyrezané srdiečko hlboko v kôre stromov.

V kolíske Strážovských vrchov sa krásne sníva.

ŠPORT A RELAX

Uprostred Strážovských vrchov v eróznej kotline pri úpätí najvyššieho vrchu Strážov leží obec Zliechov. Dva kilometre od obce sa nachádza Ski Centrum Zliechov. Stredisko ponúka lyžovačku pre začiatočníkov i pokročilých. Areál má päť zjazdoviek o celkovej dĺžke 3,3km. Najdlhšia zjazdovka meria 1700m a má ľahkú náročnosť. Taktiež i dve krátke 200 a 300metrové zjazdovky. Dve osemstometrové zjazdovky vykazujú stredne ťažkú a ťažkú náročnosť. Maximálne prevýšenie terénu je 195m. Lyžiarske stredisko Zliechov ponúka dobré možnosti pre snowboarding aj bežecké lyžovanie. Disponuje i sánkarskou dráhou.

Obec Zliechov je svojou polohou a prírodnými danosťami predurčená k tomu, aby bola východiskovým  bodom pre atraktívne turistické výlety po vyznačených turistických chodníkoch a cyklotrasách. Zo Zliechova sa môžete vydať na túru na Fačkovské sedlo, Lanový vrch, Riedku, Strážov a na sedlo Javorinka. Cyklisti majú možnosť výberu z nasledovných cyklookruhov- Bojnického cyklookruhu, Belianskej spojky a Chvojnickej spojky.

Návštevníkom Zliechova dávame do pozornosti rímsko-katolícky kostol sv. Vavrinca, o ktorom traduje legenda, že mal byť pôvodne postavený na inom mieste, ale v noci bol z nepochopiteľných príčin všetok stavebný materiál premiestnený na to miesto, kde stojí kostol dnes. Tento zvláštny jav sa opakoval a preto sa dedinčania rozhodli, že kostol postavia tam, kde ho chcú tajomné sily mať. Zliechovskou raritou sú chránené stromy staré asi štyristo rokov. Sú to dve vŕby biele a jaseň štíhly. V dutine jaseňa sa vraj ukrývali vojaci počas bojov v SNP. Pýchou regiónu je zasa zliechovský kroj, ktorý môžete obdivovať v Múzeu zliechovského kroja, ktoré sa nachádza v budove obecného úradu.

Ak po prechádzke dedinkou zatúžite ochutnať niečo typicky zliechovské, nech sa páči, ponúknite sa zliechovskými syrovými niťami. Sú z nezrejúceho syra, ručne ťahané a parené. Chutné a šťavnaté.

OBZRI SA, ABY SI VEDEL, PREČO ŽIJEŠ

Vystúp na Strážov a obzri sa. Upri svoj pohľad do všetkých svetových strán. Aká úžasná panoráma. Na severe Vršatec, Ostrá Malenica, Maniny a Súľovské skaly. Na západe Vápeč a Inovec. Na juhu riedky bučinový porast a na východe Veľký Choč, Kľak a masív Prašivej v Nízkych Tatrách. Ešte sa obzri a otvorí sa ti výhľad od Veľkej Javoriny až po Babiu horu, Považský Inovec, Javorníky a Moravskoslezské Beskydy.

Zíď na lúku pod kopcom a srdce ti zaplesá. Vôkol všakovaká kvetena a v diali obrazce okolitých hôr... Lúčanská Fatra, hrebeň Veľkej Fatry, Kremnické vrchy a Západné Tartry.

Šťastie? Dojatie? Pokora? Vďaka? Vzrušenie? Pocity, pre ktoré žiješ.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

MEDVEDIA SKALA

Medvedia skala dostala pomenovanie podľa nášho najväčšieho predátora medveďa hnedého, ktorý prebýva v Strážovských vrchoch. Zo skaly je nádherný výhľad na celú dolinu. Cestička, ktorá nevedie po vyznačenej trase vás zavedie k Strážovským vodopádom, ktoré sa za mrazivého počasia menia na úchvatné ľadopády.

JANOŠÍKOVA JASKYŇA

Je prírodnou pamiatkou ukrytou v krásnom lesnom prostredí. V minulosti ju využívali zbojníci, ale i zbožný ľud, ktorý sa sem chodieval modliť.

ZLIECHOVSKÝ MOČIAR

Je prírodná pamiatka, ktorá je v Strážovských vrchoch raritou. Močiar je zväčša pokrytý trstinovým porastom.

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. V údolí potoka Teplička pod ochranou Strážovských vrchov natrafíte na architektonický…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Zliechov
018 32 Zliechov
Slovenská republika

Výstava "Osudové osmičky"

23. 11. 2018 00:00 - 31. 03. 2019 23:59

Výstava "Osudové osmičky"

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Fotograf Bazovský

06. 12. 2018 00:00 - 31. 05. 2019 23:59

Fotograf Bazovský

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Vesmír očami detí 2019

16. 01. 2019 00:00 - 20. 06. 2019 23:59

Vesmír očami detí 2019

Partizánske, Slovensko


AKCIA

Viac
PRIZMA 2019

23. 01. 2019 00:00 - 22. 02. 2019 23:59

PRIZMA 2019

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac