Vitajte Lyžiarske stredisko Zliechov

Zliechov

14°C

dážď

Lyžiarske stredisko Zliechov

Kategória: Lyžiarske stredisko

Zliechov, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Ako malé dieťa v drevenej kolíske, tak dedinka Zliechov pokojne leží v kolíske Strážovských vrchov. Vetrík ju kolíše, lesy spievajú uspávanku, babôčka pohladí a mocný Strážov ochráni. Kolíska Strážovských vrchov je starobylá, je vzácna, je zachovalá. Má oblé tvary, nádherné ornamenty a vyrezané srdiečko hlboko v kôre stromov.

V kolíske Strážovských vrchov sa krásne sníva.

ŠPORT A RELAX

Uprostred Strážovských vrchov v eróznej kotline pri úpätí najvyššieho vrchu Strážov leží obec Zliechov. Dva kilometre od obce sa nachádza Ski Centrum Zliechov. Stredisko ponúka lyžovačku pre začiatočníkov i pokročilých. Areál má päť zjazdoviek o celkovej dĺžke 3,3km. Najdlhšia zjazdovka meria 1700m a má ľahkú náročnosť. Taktiež i dve krátke 200 a 300metrové zjazdovky. Dve osemstometrové zjazdovky vykazujú stredne ťažkú a ťažkú náročnosť. Maximálne prevýšenie terénu je 195m. Lyžiarske stredisko Zliechov ponúka dobré možnosti pre snowboarding aj bežecké lyžovanie. Disponuje i sánkarskou dráhou.

Obec Zliechov je svojou polohou a prírodnými danosťami predurčená k tomu, aby bola východiskovým  bodom pre atraktívne turistické výlety po vyznačených turistických chodníkoch a cyklotrasách. Zo Zliechova sa môžete vydať na túru na Fačkovské sedlo, Lanový vrch, Riedku, Strážov a na sedlo Javorinka. Cyklisti majú možnosť výberu z nasledovných cyklookruhov- Bojnického cyklookruhu, Belianskej spojky a Chvojnickej spojky.

Návštevníkom Zliechova dávame do pozornosti rímsko-katolícky kostol sv. Vavrinca, o ktorom traduje legenda, že mal byť pôvodne postavený na inom mieste, ale v noci bol z nepochopiteľných príčin všetok stavebný materiál premiestnený na to miesto, kde stojí kostol dnes. Tento zvláštny jav sa opakoval a preto sa dedinčania rozhodli, že kostol postavia tam, kde ho chcú tajomné sily mať. Zliechovskou raritou sú chránené stromy staré asi štyristo rokov. Sú to dve vŕby biele a jaseň štíhly. V dutine jaseňa sa vraj ukrývali vojaci počas bojov v SNP. Pýchou regiónu je zasa zliechovský kroj, ktorý môžete obdivovať v Múzeu zliechovského kroja, ktoré sa nachádza v budove obecného úradu.

Ak po prechádzke dedinkou zatúžite ochutnať niečo typicky zliechovské, nech sa páči, ponúknite sa zliechovskými syrovými niťami. Sú z nezrejúceho syra, ručne ťahané a parené. Chutné a šťavnaté.

OBZRI SA, ABY SI VEDEL, PREČO ŽIJEŠ

Vystúp na Strážov a obzri sa. Upri svoj pohľad do všetkých svetových strán. Aká úžasná panoráma. Na severe Vršatec, Ostrá Malenica, Maniny a Súľovské skaly. Na západe Vápeč a Inovec. Na juhu riedky bučinový porast a na východe Veľký Choč, Kľak a masív Prašivej v Nízkych Tatrách. Ešte sa obzri a otvorí sa ti výhľad od Veľkej Javoriny až po Babiu horu, Považský Inovec, Javorníky a Moravskoslezské Beskydy.

Zíď na lúku pod kopcom a srdce ti zaplesá. Vôkol všakovaká kvetena a v diali obrazce okolitých hôr... Lúčanská Fatra, hrebeň Veľkej Fatry, Kremnické vrchy a Západné Tartry.

Šťastie? Dojatie? Pokora? Vďaka? Vzrušenie? Pocity, pre ktoré žiješ.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

MEDVEDIA SKALA

Medvedia skala dostala pomenovanie podľa nášho najväčšieho predátora medveďa hnedého, ktorý prebýva v Strážovských vrchoch. Zo skaly je nádherný výhľad na celú dolinu. Cestička, ktorá nevedie po vyznačenej trase vás zavedie k Strážovským vodopádom, ktoré sa za mrazivého počasia menia na úchvatné ľadopády.

JANOŠÍKOVA JASKYŇA

Je prírodnou pamiatkou ukrytou v krásnom lesnom prostredí. V minulosti ju využívali zbojníci, ale i zbožný ľud, ktorý sa sem chodieval modliť.

ZLIECHOVSKÝ MOČIAR

Je prírodná pamiatka, ktorá je v Strážovských vrchoch raritou. Močiar je zväčša pokrytý trstinovým porastom.

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Zliechov
018 32 Zliechov
Slovenská republika

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

25. 02. 2023 00:00 - 30. 09. 2023 23:59

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Výstava fotografií - Rozprávka Tatier

01. 06. 2023 00:00 - 30. 06. 2023 23:59

Výstava fotografií - Rozprávka Tatier

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

14. 06. 2023 08:00 - 18. 06. 2023 18:00

Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

Bojnice, Slovensko


AKCIA

Viac
Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

21. 06. 2023 08:00 - 25. 06. 2023 18:00

Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

Bojnice, Slovensko


AKCIA

Viac