vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

0°C

jasno

Poznáme víťazov TOP v cestovnom ruchu 2020!

Dňa 28. januára 2021 sa prostredníctvom online platformy stretla odborná porota zložená zo zástupcov oblastných organizácii cestovného ruchu a krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, ktorá rozhodla o víťazoch v súťaži TOP v cestovnom ruchu Trenčianskeho kraja za rok 2020.

Prestížne ocenenie pre najlepších v cestovnom ruchu udeľuje KOCR Trenčín región už od roku 2017. Odborná komisia hlasovala o víťazoch v nasledovných kategóriách  – TOP ubytovacie zariadenie, osobnosť cestovného ruchu, TOP inovácia v cestovnom ruchu, TOP turistický produkt a zariadenie prístupné pre ťažko zdravotne postihnutých. V kategórií TOP GASTRO zariadenie Trenčianskeho kraja 2020 rozhodla široká verejnosť prostredníctvom online hlasovania začiatkom roka 2021. Víťazom sa stali Street Food Kitchen z Handlovej.

Porota rozhodla jednotným konsenzom

Odborná porota rozhodovala v jednotlivých kategóriách osobitne. Pri všetkých sa však bez problémov jednohlasne zhodla. Víťazom v kategórii TOP ubytovacie zariadenie pre rok 2020 sa stal penzión Kúria Beckov***, ktorý je známy vychýrenou miestnou kuchyňou a kvalitným ubytovaním i službami. Penzión  sa nachádza v krásnom prostredí  priamo pod skalou hradu Beckov, ubytovaní hostia si môžu vychutnať kúpanie v prírodnom jazierku či jedinečné wellness pod hradným bralom. Kúria Beckov vďaka tomu patrí k unikátom v Trenčianskom kraji.

Osobnosťou cestovného ruchu za rok 2020 sa stala majiteľka Agropenziónu Grunt a Koliby Papradno, Anna Beníková, ktorá si už v 90. rokoch zobrala do prenájmu svoju súčasnú farmu a vďaka dotáciám ju aktívne stále sama zveľaďuje. Aj Agropenzión, aj Koliba je dnes navštevovaná tisíckami turistov ročne a je obľúbená aj u miestnych obyvateľov

Za TOP inováciu v cestovnom ruchu vyhodnotila porota múzeum tradičných remesiel v Bojniciach s názvom Bencovje grunt, ktoré bolo otvorené v letnej sezóne 2020. Jedná sa o zrenovovaný 400 ročný dom, ktorý svojou atmosférou prenesie návštevníkov do minulého storočia. „ Po príchode do malého domčeka Bencovje grunt sotva uveríte, že ste v 21.storočí. Dom bol zrenovovaný tak, že aj v súčasnosti máte pocit, že v ňom stále žije rodina Štefana Bencu stredovekým životom.

Práve za zachovanie tradícií a ducha doby si toto zariadenia právom zaslúži ocenenie TOP inovácia v cestovnom ruchu,“ vysvetlila Andrea Malátová, výkonná riaditeľka OOCR horná Nitra – Bojnice. Domček okrem tradičnej kultúry ponúka aj originálne podujatia: maľovanie a točenie keramiky, degustáciu vín, zážitkový teambuilding, vzdelávací program pre školy, tvorivé dielne, kurzy či komunitné akcie. 

Najlepším turistickým produktom, ktorý každoročne priláka desiatky tisíc turistov nielen z Trenčianskeho kraja, sú jazdy historickou železnicou na trase medzi Tr. Teplou a Tr. Teplicami. V 2011 došlo po 102 rokoch k zastaveniu pravidelnej osobnej dopravy na tejto trati. Železničku rok na to prevzala skupina dobrovoľníkov, ktorí založili neziskovú organizáciu Trenčianska elektrická železnica. Súčasťou príležitostných jázd je aj prehliadka depa v Tr. Teplej, ktoré je pomaly menené na malé dopravné múzeum.

V poslednej kategórii, zariadenie prístupné pre ŤZP, udelila porota ocenenie Penziónu Meridiana v Bojniciach. Novovybudovaný komplex zahŕňa ubytovanie v štýlovo zariadených izbách, reštauráciu s kvalitnou medzinárodnou kuchyňou, prírodné jazero, vlastný bylinkový pavilón aj detské ihrisko. Priestor je z veľkej časti bezbariérový a prispôsobený pre osoby so zdravotným znevýhodnením. Ponúka ubytovanie na úrovni 4* hotela. Vďaka kvalitným gastronomickým službám ako aj unikátnemu industriálnemu interiéru je celý komplex obľúbeným miestom na eventy, firemné či rodinné stretnutia.

Rozhodnutie o víťazoch nie je ľahký proces

Každý rok oblastné organizácie v cestovnom ruchu nominujú minimálne jeden subjekt či osobu v jednotlivých kategóriách, ktoré oplývajú vysokou kvalitou poskytovaných služieb či dlhoročnou skúsenosťou a poctivou prácou. Finálny rozhodovací proces je preto náročný. 

“Pri každom nominovanom subjekte zástupca vysvetľuje dôvod nominácie. Častokrát na základe ich popisu zistíme, že daný subjekt či osoba majú toho za sebou viac, než sme vedeli či očakávali. Práve tento fakt komplikuje následný výber, nakoľko vždy sa jedná o kvalitné a premyslené nominácie. V konečnom dôsledku sa však vždy po diskusii vieme zhodnúť na víťazoch,” komentoval predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Víťazi súťaže TOP v cestovnom ruchu za rok 2020 si ocenenia prevezmú na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour vo štvrtok 13. mája 2021 v Bratislave.

V Trenčíne 29.1.2021

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…