vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

21°C

jasno

Králikov mlyn v Nemšovej opäť ožijeRekonštrukcia starého Králikovho mlyna v Nemšovej sa v týchto dňoch začala realizovať. Jedna z najstarších pamiatok mesta bude zrekonštruovaná za 110.000 eur, pričom táto suma pochádza z eurofondov v rámci cezhraničnej spolupráce s moravským mestom Brumov.  Na základne oficiálneho plánu by opravy mali vyvrcholiť už koncom tohto roka.

Mnoho stavieb na Slovensku, ktoré majú svoju históriu, končia ako ruiny. Kvôli nedostatku finančných prostriedkov či z technicko-realizačných dôvodov nie je možná ich obnova. Králikov mlyn sa tomuto osudu vyhol aj vďaka trpezlivým majiteľom a občianskemu združeniu Peregrín, ktorí bojovali o záchranu a revitalizáciu tejto historickej stavby. Jeho história siaha až do roku 1822, kedy sa našla najstaršia písomná zachovaná zmienka o mlyne, vo vlastníctve rodiny Králikovej. Tá sa nachádza v dokumentoch, uložených v Štátnom archíve v Bytči. 

Od jeho vzniku až do roku 1950 patril Králikov mlyn rodine Králikovcov. V danom roku ho však po komunistickom prevrate znárodnili. V rámci reštitúcii vrátili rodine ich budovu aj so zariadením až po viac ako 50 rokoch, v roku 2001. Objekt bol následne prenajatý mestu Nemšová, ktoré podalo podnet na rekonštrukciu. 

„Sme veľmi radi, že rekonštrukcia je už v plnom prúde. V týchto dňoch sa pracuje na streche a podľa plánov by naozaj mali byť úpravy hotové do konca kalendárneho roka. Králikov mlyn tak bude multifunkčným priestorom – zahŕňať bude v sebe Múzeum mlynárskeho remesla, kaviareň alebo čajovňu, kultúrny priestor, informačné centrum a svoje sídlo tu má aj občianske združenie Peregrín, ktorého činnosťou je, okrem iného, pomáhanie ľuďom s onkologickými chorobami,“ vysvetlila spolumajiteľka mlyna, pani Jana Králiková.

Vďaka komplexnosti poskytovaných služieb, ktoré budú súčasťou mlyna sa bude jednať o jedinečný koncept svojho druhu. „Tešíme sa, že pre turistov i miestnych vzniká unikátna atrakcia a zároveň kultúrne miesto, ktoré využije interakciu s návštevníkmi napríklad prostredníctvom rôznych tvorivých dielničiek. Tento projekt je svojim prevedením unikátny a zatiaľ jediný v Trenčianskom kraji,“ uzavrela Eva Frývaldská, výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región. 

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…