Vitajte Vyhliadka na Vršatské bradlá

Krivoklát

14°C

oblačno

Vyhliadka na Vršatské bradlá

Kategória: Rozhľadňa

Krivoklát, Slovensko

5 / SKUTOČNE VÝNIMOČNÉ!
1 hodnotenie

Čo ukrýva chalúpka na stračích nôžkach


Sú skvostom stredného Považia. Sú jednou z najmalebnejších a morfologicky najvýraznejších častí bradlového pásma na Slovensku...Vršatské bradlá. Tento nádherný pás belostne žiariacich skalísk ležiacich neďaleko pomedzia Slovenska a Moravy vytvára dominantu nad obcou Vršatské Podhradie. Bradlá prevyšujú okolité kopce a dotvárajú rôznorodosť krajiny. Na trase lesníckeho náučného chodníka stojí nenápadná drevená rozhľadňa. Pripomína chalúpku na stračích  nôžkach. Jej prostá vizáž kontrastuje s jej výhľadom. Jednoduchosť a impozantnosť. Skromnosť, ukrývajúca v sebe poklad – výhľad na Vršatské bradlá.

O ROZHĽADNI
Na trase lesníckeho náučného chodníka Bolešov – Krivoklát sa nachádza malá drevená rozhľadňa., ktorá však skytá veľký výhľad na majestátne Vršatské bradlá. Rozhľadňa stojí u cesty nad obcou Krivoklát. Je vysoká 4,9 m a na jej vyhliadkovú plošinu sa dostanete po rebríku. Pripomína drevený domček s ohrádkou. Pôsobí krehkým dojmom, ale silu jej dodávajú Vršatské bradlá, ktoré nad ňou držia stráž.
Náučný chodník Bolešov – Krivoklát, ktorého súčasťou je i vyhliadka na Vršatské bradlá, vedie nádhernou oblasťou Bolešovskej a Krivoklátskej doliny. Jeho dĺžka je 8,2 kilometrov a má celkovo 18 zastávok. Na trase náučného chodníka môžete obdivovať Dračiu studňu či prírodný výtvor Kozie hory, z ktorého je pekný výhľad na horáreň Chrástková a Vršatec. Ďalšou zastávkou na náučnom chodníku je práve horáreň Chrástková, ktorá sa nachádza na najvyššie položenom mieste chodníka, v nadmorskej výške 550 metrov. Inou zaujímavosťou trasy je tzv. snehová jama. Túra končí v pôvabnej obci Krivoklát, v ktorej môžete obdivovať krásu ľudovej architektúry.

VERŠE K DOBRÝM MRAVOM
Najznámejšie mravoučné dielo barokového básnika Hugolína Gavloviča „Valaská škola mravúv stodola“ bolo vytvorené v krásnom prostredí bielokarpatských bradiel na mieste, kde stojí horáreň Chrástková. Básnik sa tu liečil z ochorenia pľúc, ktoré spôsobovalo kolísanie jeho zdravotného stavu. O spôsobe svojej liečby sa Gavlovič zmienil v úvode „Valaskej školy“, kde uvádza, že dielo vzniklo „na salaši osvíceného pána grófa Xaveriusa Konigsegg...pod zámkom Vršatským a na Chrástkovej“, kde autor “k zdraví svému žinčicu užíval“. Tu, neďaleko Pruského, v horách pod Vršatcom, prežil spisovateľ štyridsaťtri rokov. V horskom prostredí na salaši, medzi jednoduchými pastiermi a roľníkmi. Tu Hugolín spoznal a obdivoval múdrosť prostého ľudu a čerpal z nej pri písaní svojho diela.
„Této verše k dobrým mravúm skrátka vyučujú, navyklé k samopašnosti srdce ukrocujú.
 I ty múžeš sobe velký úžitek z nich vzíti, jestli od zlého k dobrému dáš se nakloniti.“

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

KRIVOKLÁTSKE LÚKY A KRIVOKLÁTSKA TIESŇAVA
Prírodná pamiatka Krivoklátske lúky predstavuje ukážku bielokarpatských orchideových lúk s drobnými penovcovými prameniskovými mokraďami.
Krivoklátska tiesňava je pôsobivý geologický a geomorfologický útvar. Vznikla eróznou činnosťou Krivoklátskeho potoka.

DRAČIA STUDŇA
Prírodná pamiatka Dračia studňa je najrozsiahlejší penovcový útvar v Bielych Karpatoch. Údolím preteká potok, ktorého dno je vyplnené sústavou zosuvov, po ktorých sa voda rozteká do vejárov, pramienkov a vodopádov. Zosuvy  vytvárajú hrádze a kaskády. V Dračej studni žije mnoho druhov vzácnych živočíchov a rastlín.

VRŠATSKÝ HRAD
Na stromom vápencovom bielokarpatskom brale sa nachádzajú zrúcaniny Vršatského hradu. Jeho počiatky siahajú do 13. storočia, kedy sa tu postavila strážna veža. V 14. storočí hrad už ako kamenný objekt patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Po dejinných udalostiach, kedy bol vypálený, vyhorel a vybuchol, zostali po ňom v r.1707 už len ruiny.

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Krivoklát
 Krivoklát
Slovenská republika

Vlastivedné múzeum je opäť otvorené pre verejnosť

15. 07. 2020 08:00 - 17. 12. 2021 15:30

Vlastivedné múzeum je opäť otvorené pre verejnosť

Považská Bystrica, Slovensko


AKCIA

Viac
Podujatie štyroch hradov: Cesta za dukátmi

05. 06. 2021 14:00 - 03. 10. 2021 23:59

Podujatie štyroch hradov: Cesta za dukátmi

Beckov, Slovensko


AKCIA

Viac
Pán Váhu a Tatier

13. 08. 2021 09:00 - 13. 08. 2022 19:00

Pán Váhu a Tatier

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Tesná brána - Maľba ako nástroj meditácie

17. 09. 2021 09:00 - 28. 10. 2021 17:00

Tesná brána - Maľba ako nástroj meditácie

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac