vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-3°C

oblačno

Spoznaj históriu Dubnice nad Váhom

Obľubujete turistické chodníky, ktoré vám okrem oku lahodiacej prírody dajú aj nové poznatky hravou formou? V takom prípade je návšteva Náučného chodníka Dubnickým chotárom tým pravým pre vás i celú vašu rodinu.

Iniciátorom projektu je občianske združenie Sivý vlk, ktoré sa venuje témam ako ochrana životného prostredia, ekológia a environmentalistika. „V dnešnej dobe je veľmi dôležité udržiavať tempo s technologickým pokrokom, práve preto, aby bol chodník atraktívny a pritiahol aj mladých. Grafika a vzhľad náučných tabúľ má pôsobiť moderne a zároveň jednoducho. Sivá a zelená farba odkazujú na prepojenie mesta a prírody. Jedinečnosť projektu vidím v umiestnení QR kódov, ktoré vás presmerujú na webovú stránku projektu www.dubnickymchotarom.sk. Na stránke si môžete celú trasu prejsť online, prezrieť si tabule či vypočuť audiokomentár,“ hovorí predseda občianskeho združenia, Adam Rehák.

Vďaka webovej stránke a audio nahrávkam je možné tak spoznať mesto aj pre zdravotne znevýhodnené skupiny obyvateľstva.

Na rodinný výlet ako stvorený 

Návštevníkov a turistov čakajú takmer 3 kilometre a zdolanie 157 výškových metrov, na ktorých je dokopy osadených 8 tabúľ. Vďaka nim sa dozvedia o základnej charakteristike mesta, pamiatkach, významných osobnostiach, hospodárstve, obyvateľstve či prírodných pomeroch. Chodník sa tiahne cestou od parku francúzskych partizánov až po studničku na Medzihorí.

Zdolanie tejto trasy je ideálnym výletom pre rodiny s deťmi, ale aj pre nadšencov histórie, prírody či prechádzok. Na jej realizácii sa okrem občianskeho združenia podieľalo aj mesto, obyvatelia a sponzori.

Mestu Dubnica nad Váhom sa nápad s osadením lavičiek zapáčil okamžite: „Iniciatívu vytvoriť v meste náučný chodník, ktorý ľudí dovedie z centra mesta až do obľúbenej lokality studničiek, sme, samozrejme, privítali. Nápad sme preto radi podporili. Ako mesto sme tvorcovi tejto peknej myšlienky vyšli v ústrety  a na vlastné náklady osadili osem kusov náučných tabúľ vo vybratých lokalitách. Veríme, že chodník bude dlhodobo slúžiť nielen Dubničanom, ale aj obyvateľom okolitých obcí a miest či návštevníkom a že bude vyhľadávaným spestrením prechádzok do dubnických lesov," ozrejmila na záver odborná referentka pre styk s verejnosťou Veronika Rezáková.

V Trenčíne, 7. august 2019

Text: MT


Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…