vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

31°C

jasno

Manínska a Kostolecká tiesňava – najobľúbenejšia prírodná lokalita

Horné Považie je známe nielen Považským hradom a citom pre folklór, ale aj nádhernou prírodou, ktorá láka turistov z celého Slovenska. Vo veľkej čitateľskej ankete Srdcu najbližší, ktorú vyhlásila krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, získala práve Manínska a Kostolecká tiesňava 1. miesto v kategórii prírodné lokality a celkové 4. miesto spomedzi všetkých nominovaných zariadení s počtom hlasov 477.

Viac o tejto obľúbenej lokalite nám v rozhovore prezradil predseda Klubu slovenských turistov Manín, Považská Teplá, Pavol Uriča.

1.      Čo pokladáte za najväčšiu unikátnosť tejto prírodnej lokality?

Manínska úžina je najužší kaňon na Slovensku, cez ktorý prechádza prístupová asfaltová komunikácia. Spája obce za jej skalnými bralami – Záskalie, Kostolec, Vrchteplá s okresným mestom Považská Bystrica. Kostolecká tiesňava vo svojom lone zase ukrýva najvyšší skalný previs na Slovensku – Kostolecký dóm.

2.      Akým spôsobom sa dá ešte zvýšiť povedomie a návštevnosť tejto lokality? Pripravujete podujatia, spoločné turistiky?

Po zmene vlastníka autocampingu nový majiteľ v spolupráci s ďalšími milovníkmi prírody sprostredkúvajú požičovňu elektrických kolobežiek, drobné občerstvenie, predaj suvenírov, ubytovanie a stanovanie. Turistický oddiel Manín, Považská Teplá organizuje spravidla v mesiaci apríl turistický pochod Jilemnického jarná 25ka. Je to jedna z najviac navštevovaných organizovaných turistických akcií v rámci celého Slovenska. Účasť je nadpriemerná.

Doposiaľ bolo zorganizovaných 43 ročníkov, ktorých sa spolu zúčastnilo 77 680 registrovaných účastníkov, čo predstavuje priemernú účasť 1 807 milovníkov prírody. Od roku 1996 je akcia súčasťou medzinárodného kalendára turistických akcií. Za toto obdobie sa nášho turistického pochodu zúčastnilo 2 088 zahraničných turistov, čo zodpovedá priemernej účasti 87 týchto účastníkov. V roku 2020 z dôvodu pandemických opatrení bol nepretržitý cyklus prerušený.

Nepodarilo  sa nám pochod zorganizovať ani v riadnom a ani v náhradnom termíne. Všetci veríme, že v roku 2021 sa nám podarí akciu v náhradnom termíne, 25.07.2021, zorganizovať.

3.      Čo všetko sa dá na tomto mieste vidieť a zažiť?

Do tejto lokality sa dostanete viacerými spôsobmi. V Považskej Teplej je železničná zastávka a tu začína červená turistická značka prechádzajúca lokalitami až do obce Vrchteplá, odkiaľ je to už len na skok (cca 1 hodinu) do ďalšieho skvostu Slovenska – Súľovských skál, ktorých súčasťou je aj Súľovský hrad a Dračia Jaskyňa. Návštevníci prichádzajúci zo vzdialenejších regiónov po vystúpení v Považskej Bystrici môžu použiť, okrem osobného vlaku, aj prímestskú autobusovú dopravu smer Vrchteplá, prípadne smer Plevník – Drienové a Bytča. Do Považskej Teplej premáva aj Mestská autobusová doprava.

Je tu aj možnosť priamo z Považskej Bystrice po turistickom značení prísť do Manínskej úžiny s možnosťou výstupu na dominantu Manínskych vrchov – Veľký Manín s množstvom nádherných výhľadov. Na bočnom hrebeni je sprístupnená Partizánska jaskyňa, prípadne kúsok nad ňou skalné okno.

Z Aucampingu v Manínskej úžine ide značkovaný turistický chodník na spomínaný Veľký Manín, prípadne Náučný chodník. V samotnej obci Považská Teplá sa nachádza záhradná vila, v ktorej býval v rokoch 1922 -1923 spisovateľ Martin Kukučín.

Nad obcou Kostolec sa nachádzajú Bosmany, ďalší sprístupnený prírodný výtvor Slovenska. Je  tu bývalá škola, v ktorej v rokoch 1932 – 1936 vyučoval Peter Jilemnický. Dominantou obce Vrchteplá je pomník partizánov, ktorí v týchto oblastiach pôsobili a položili životy za našu slobodu. V bývalej Základnej škole sa nachádza Pamätná izba pripomínajúca toto ozbrojené povstanie.

Myslíme aj na cykloturistov. Spomínané lokality sú pospájané trasami aj pre týchto milovníkov prírody. Na svoje si však prídu aj horolezci a skialpinisti.

4.      Je nejaká zaujímavosť z historického súdka, o ktorej v súvislosti s touto lokalitou bežní návštevníci/turisti nevedia?

V pôvodnej železničnej stanici mal Peter Jilemnický a jeho návštevníci samostatnú izbu s možnosťou prespania pred cestou do školy v Kostolci. Súčasná prístupová cesta bola doslova prestrieľaná výbušninami až v roku 1933. Dovtedy sa chodilo len korytom potoka – pešo. V najužších miestach neprešiel ani furmanský voz. Všetko sa cez úžinu nosilo ručne. 

5.      Určite sa Vám za ten čas nazbierali rôzne príbehy, ktoré s tiesňavou súvisia. Podelíte sa s nami aspoň o jeden, ktorý Vám najviac utkvel v pamäti?

Súčasťou Manínskej úžiny sú aj lavíny. Za mojich žiackych čias si pamätám, ako sme závideli žiakom z vyššie uvedených obcí, keď sa nemohli dostaviť na vyučovanie, pretože úžinu zatarasilo obrovské množstvo snehu a toho čo lavína pribrala na svojej trase až na hlavnú cestu. Samozrejme cestárom sa takéto množstvo nahromadenej masy nepodarilo hneď ráno odstrániť.

6.      V ankete Srdcu najbližší získala Manínska a Kostolecká tiesňava prvé miesto v sekcii prírodné lokality a celkové 4. miesto spomedzi všetkých nominovaných zariadení. Čo hovoríte na takýto úspech?

Úspechy väčšinou nie sú dielom náhody. Manínska úžina a Kostolecká tiesňava sú skvosty prírodnej scenérie Slovenska. Toto ocenili aj hlasujúci. Predpokladám, že to boli väčšinou návštevníci týchto lokalít. Človek, keď niekde niečo nádherné vidí, zažije tam prekrásne chvíle spojené s pobytom na čerstvom vzduchu, tak nezabúda.

7.      Je niečo, čo by ste radi odkázali čitateľom stránky Trenčín región?

Kto ste tu ešte neboli, síce ste o nič neprišli, lebo Manínska úžina a Kostolecká tiesňava nikam neodchádzajú. Naopak tešia sa na váš príchod pokochať sa ich majestátnosťou, jedinečnosťou a ukážu vám, čo príroda za milióny rokov vytvorila. Pohyb v prírode je zdrojom pohody, studnicou energie, príďte si z nej načerpať. 

V Trenčíne 30.3.2021

Text: MT

Foto: Marek Loduha, Peter Savko

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…