vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

16°C

oblačno

Jedinečná mozaika prírody a ľudovej architektúry

Pokiaľ ste fanúšikom turistiky, krásnej prírody a výhľadov, ktoré vyrážajú dych, určite by ste sa mali vybrať na sever Trenčianskeho kraja. Práve takéto lákadlá totiž ukýva Chránená krajinná oblasť (CHKO) Kysuce.

Väčšia časť územia leží u našich žilinských susedov, no čiastočne zasahuje aj do Považskobystrického a Púchovského okresu, kde ponúka ideálne podmienky pre všetkých milovníkov hôr aj tradičnej ľudovej architektúry. CHKO Kysuce zaberá územie s výmerou 65 462 hektárov. Tvoria ju dva samostatné celky – západná beskydská a východná javornícka oblasť. Do Trenčianskeho kraja zasahuje javornícka oblasť, ktorá sa skladá z pásu vrchov, prirodzene kopírujúcich slovensko-českú hranicu. Západný okraj predstavuje masív Makyty, odtiaľ pokračuje cez Lazy pod Makytou, Hornú Marikovú a Papradno smerom do Žilinského kraja.

Keď si bližšie pozriete logo CHKO Kysuce, nájdete v ňom chránenú papraď rebrovku rôznolistú, ktorá neodmysliteľne patrí do tienistých a vlhších lesov. Už to naznačuje, akému rastlinstvu sa v tejto oblasti lepšie darí. Chladné podnebie aj vplyv oceánskej klímy spôsobujú, že východnú hranicu rozšírenia tu dosahujú viaceré vzácne rastliny. V rámci karpatského oblúka ide o územie s okrajovým výskytom veľkých šeliem, medzi ktoré patria rys, vlk aj medveď.

Mnohé obce dostávajú prívlastok „rázovité“. Ak to však o niektorých v rámci Trenčianskeho kraja skutočne platí, tak sú to tie, ktoré ležia v CHKO Kysuce. Dodnes v nich cítiť vplyv valašskej, horalskej a kopaničiarskej kolonizácie, a to v oblasti kultúry, zvykov aj architektúry. Pre celý tento región sú tak charakteristické roztrúsené osady, v ktorých dodnes stoja zachovalé zrubové domčeky. Vybrať sa za nimi môžete vďaka viacerým turistickým chodníkom, ktoré využívajú peší turisti, cyklisti aj bežkári.

Z krajinárskeho hľadiska predstavuje CHKO Kysuce jedinečnú mozaikovú krajinu s lesmi, poľami, lúkami i pasienkami s biotopmi národného aj európskeho významu. V rámci celej oblasti sa nachádza 22 maloplošných chránených území a 25 území siete NATURA 2000.

foto: web CHKO Kysuce, Peter Drengubiak

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…