vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

24°C

oblačno

Na Trenčianskom hrade sa budú diať zmeny

Symbol krajského mesta Trenčín čakajú tento i nasledujúci rok historické zmeny. Na hrade pribudne nový samostatný vstup s vlastnou pokladňou, vďaka ktorému noha turistu vstúpi i na miesta, kde sa doteraz nedostala.

Skleník, nová cyklotrasa či južné opevnenie. Tri slovné spojenia, ktoré sa z investičného hľadiska budú s Trenčianskym hradom v tomto i budúcom roku neodmysliteľne spájať. Roky 2018 a 2019 tak budú pre Trenčiansky hrad rokom revolučných zmien.

Trenčiansky samosprávny kraj ako zriaďovateľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktoré hrad spravuje, doň investuje viac ako 1,8 mil. €. A to nielen z vlastných zdrojov, ale zo zdrojov Európskej únie. Župa sa totiž stala úspešným žiadateľom o nenávratný finančný príspevok z operačného programu INTERREG V-A SK-CZ na projekt s názvom TreBuChet –Trenčín, Bučovice, chránime európske tradície. „Ako už z názvu projektu vyplýva, partnermi tohto projektu sú Trenčianskej župe moravské mesto Bučovice a krajské mesto Trenčín,“ vysvetlila projektová manažérka župy Martina Lamačková.

V rámci tohto medzinárodného projektu sa k Trenčianskemu hradu vytvorí nová prístupová cesta, ktorá vznikne rekonštrukciou už existujúcej cestnej komunikácie vedúcej cez lesopark Brezina. Archeologický výskum ako aj rekonštrukciu prístupovej cesty bude realizovať mesto Trenčín. Vybudovanie ďalšieho prístupu automaticky povedie k vytvoreniu nového samostatného vstupu na hrad s vlastnou pokladňou, ktorý sa bude nachádzať v priestoroch Južného opevnenia. To takisto prejde kompletnou rekonštrukciou. „Turistom tak bude k dispozícii výrazne väčšia plocha areálu Trenčianskeho hradu, ako tomu bolo doteraz. Zároveň im bude umožnený vstup do tých časti hradu, ktoré boli pre verejnosť nedostupné. Dve pokladne budú takisto pozitívom najmä pri organizácii podujatí významnejšieho charakteru, keďže sa skráti čakacia doba pri pokladni,“ dodala ďalej poverená vedením Odboru regionálneho rozvoja Martina Lamačková.

Termíny prác môže ovplyvniť archeologický výskum

Skôr, ako sa nový vstup na hrad stane realitou, čaká areál lesoparku Brezina, po ktorom prístupová cesta povedie, archeologický výskum. Plánovaný začiatok samotných stavebných prác na hrade sa podľa posledného rokovania všetkých zúčastnených strán a partnerov, ktoré sa uskutočnilo v utorok 23. januára 2018 v priestoroch krajského úradu, odhaduje na prelom mesiacov marec a apríl. Čas potrebný na stavebné úpravy hradu pravdepodobne presiahne dobu jedného roka. Úpravou však neprejdú iba historické hradby. V priestoroch Južného opevnenia, ktorého rozloha tvorí približne jednu tretinu hradného areálu, pribudnú informačné tabule i oddychové zázemie napr. v podobe lavičiek. Od Pamätníka umučených na Brezine, cez Čerešňový sad až po nový vstup na hrad bude zároveň vytvorený tematický náučný chodník i oddychové zóny. Významnou obnovou prejde aj lesopark u cezhraničného partnera; v meste Bučovice.

Celkové oprávnené výdavky na tento projekt predstavujú bezmála 3 mil. €, pre Trenčiansky samosprávny kraj 1,45 mil. €. Finančný príspevok z programu INTERREG V-A SK-CZ pre župu dosiahne výšku 1,38 mil. €, pre mesto Trenčín zaokrúhlene 480 tis. €.

Stavebný ruch na hrade však týmto projektom zďaleka neutíchne. Dlho očakávanou obnovou prejde aj administratívna budova, medzi Trenčanmi známa skôr ako Skleník. Na jej rekonštrukciu kraj vyčlenil vo svojom rozpočte 480 tis. €. „Súčasne tu vznikne dočasné návštevnícke centrum, v ktorom sa turisti budú môcť dozvedieť aj základné informácie o prehliadkach alebo podujatiach realizovaných na hrade, či v iných expozíciách múzea, pribudne aj prevádzka predajne suvenírov,“ komentoval riaditeľ Trenčianskeho múze Peter Martinisko.

Na hrad na bicykli. Aj z Moravy

V tomto roku by sa po novom mala domáca i zahraničná verejnosť na hrad dostať bezpečne aj po telese plánovanej cyklotrasy. Tá povedie priamo z Trenčianskeho hradu, popod najstaršie pútnické miesto Skalka nad Váhom až do Nemšovej. Tu sa napojí na už existujúcu cyklotrasu, ktorá siaha až po hranice s Českou republikou. V rámci medzinárodného projektu Na bicykli po stopách histórie existuje predpoklad, že naši západní susedia pokračovaním tejto cyklotrasy prepoja Trenčiansky hrad s hradom Brumov - Bylnice. Aj na tento projekt sa TSK spolu s mestom Brumov - Bylnice stal úspešným žiadateľom o nenávratný finančný príspevok v rámci programu INTERREG V-A SK-CZ a jeho celková hodnota dosiahne výšku viac ako 5,1 mil. €. Oprávnené výdavky pre TSK predstavujú 3,3 mil. €, nenávratný finančný príspevok bezmála 3,2 mil. €. „Teleso novovybudovanej cyklotrasy na slovenskej strane dosiahne dĺžku 11,3 km, zvyšok predstavuje sieť miestnych komunikácii na území krajského mesta, resp. už existujúca cyklotrasa na úseku Nemšová – štátna hranica,“ doplnil krajský cyklokoordinátor Radovan Hladký s tým, že s výstavbou tejto cyklotrasy by sa malo začať v priebehu tohto roka.

Investície kraja doplní aj múzeum

Hrad Matúša Čáka si už roky drží status najnavštevovanejšej expozície Trenčianskeho múzea. To doň plánuje tento rok investovať aj z vlastných zdrojov, nielen z pokladnice zriaďovateľa. „Asi za 170 tisíc € chceme vymeniť strechu na Delovej bašte aj na Piatej bráne. Modernizáciou prejde aj kamerový systém, na ktorý sa nám podarilo získať časť finančných prostriedkov z Ministerstva vnútra SR. Komplexnú rekonštrukciu podstúpi aj hradná vodáreň. Veľké plány máme aj v oblasti obmeny expozícií a noviniek na strane podujatí,“ prezradil ďalšie plány múzea jeho riaditeľ.

Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSKMohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…