vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

17°C

jasno

Ekologické lavičkové pohľadnice v ďalších mestách Trenčianskeho kraja

Už v roku 2019 prišla krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región s netradičnou pozvánkou na návštevu dominánt Trenčianskeho kraja. Obyvateľom Novej Dubnice, Púchova a Nového Mesta nad Váhom poslala pohľadnicu na lavičke vyrobenej z dreva, bez použitia klincov.                               

Tá z jednej strany vyobrazuje dominantu, ktorá sa v regióne nachádza a z druhej strany nabáda miestnych obyvateľov na návštevu. Dosiaľ sa lavičky umiestnili v mestách Nová Dubnica, Púchov, Trenčín, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Nové Mesto nad Váhom. Dnes a zajtra sa pridajú k týmto mestám Bojnice, Beckov, Trenčianske Teplice, Považská Bystrica a Brezová pod Bradlom.

Verejnosť si nové lavičky začína všímať a nápad oceňujú. „Veľmi nás teší pozitívna reakcia miest, ktoré sme oslovovali v súvislosti s projektom ekologickej lavičkovej pohľadnice. Nielen mestá, ale aj samotní obyvatelia daných lokalít lavičky pochvaľujú a radi sa pri nich fotia. Veríme, že ich podnietili aj k návšteve a preskúmaniu krás Trenčianskeho kraja,“ vyjadril sa predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Vzájomná podpora regiónov

Jeden zo zmyslov lavičiek je aj podpora regionálneho cestovného ruchu. Grafický vizuál a zvolená dominanta je pridelená vždy podľa vzdialenosti pamiatok od daného miesta tak, aby cesta autom trvala najviac hodinu. Touto pútavou a viditeľnou formou je obyvateľstvu povedané, že mnohé nádherné pamiatky majú na dosah ruky.

Myšlienkou projektu je prepájanie jednotlivých regiónov, prezentácia významných miest Trenčianskeho kraja. V Trenčianskych Tepliciach sa práve osadila lavička, ktorá propaguje románsky kostolík v Haluziciach a Trenčianske Teplice budú takýmto spôsobom propagované v Brezovej pod Bradlom. Lokalitu sme vybrali kvôli blízkosti frekventovanej autobusovej zastávky, vďaka ktorej môže denne prejsť okolo lavičky množstvo ľudí,“ informovala primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková

Lavičkám sa však nedá odoprieť ani ich estetický prvok, ktorý často skrášľuje a dotvára mestské priestranstvo. „Túto aktivitu v našom meste vítame a sme radi, že aj takouto vizuálne priťažlivou formou môžeme propagovať dominanty Trenčianskeho kraja. Veríme, že okoloidúcich lavička upúta a vyobrazenú Skalku nad Váhom radi navštívia,“ komentoval primátor mesta Bojnice, František Tám.

Lavička v Beckove je umiestnená tak, aby ponúkla obyvateľom a turistom výhľad na širokú krajinu . „Z tohto miesta je unikátny pohľad na hrad Beckov a jeho členenie. Taktiež je jedinečný výhľad na vrch Veľká Javorina, celé pohorie Bielych Karpát, Považie a takzvanú Beckovskú bránu, kde Váh opúšťa sústavu kotlín Považského podolia a vstupuje do Podunajskej nížiny," vyjadril sa starosta obce Beckov, Daniel Hladký. 

Do projektu boli zapojení aj žiaci

Pohľadnica umiestnená na drevenej eko lavičke okrem textu a adresáta obsahuje aj špeciálne vytvorenú poštovú známku. „Na jej tvorbe sa podieľali žiaci strednej Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne, za ochotu a spoluprácu im ďakujeme,” vyjadrila sa výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.  Okrem nej sa na lavičke nachádza aj QR kód, ktorý priamo odkazuje na web stránku www.trencinregion.sk a na podrobnejšie informácie o danej pamiatke.

Okrem toho, že lavička nie je tvorená a spájaná klincami, ekologický odkaz dotvárajú aj použité materiály, laky a farby, ktoré neobsahujú chemické alternatívy. Lavičky boli financované z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

V Trenčíne, 27.11.2020

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…