vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

3°C

oblačno

Za dverami Ambrovskej kúrie v Beckove

Čakanie sa skončilo a brány kultúrnej pamiatky sa opäť otvorili. Renesančná kúria zemianskej rodiny Ambrovcov v Beckove sa teší novej expozícii. V utorok 2. júna 2020 ju verejnosti predstavili zástupcovia Trenčianskeho múzea.

Po rozsiahlej rekonštrukcii objektu na návštevníka čaká ukážka predmetov z depozitára Trenčianskeho múzea, stála výstava venovaná rodákovi z Beckova, Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi či nálezy z Beckovského hradu. Časť expozície umiestnená na druhom podlaží sa venuje bytovej kultúre 19. až 20. storočia. Prezentuje predmety vyššie postavených osôb, šľachty či mešťanov. „Prostredníctvom vzácnych predmetov zo zbierkového fondu múzea je prezentovaný honosne zariadený interiér šľachtického obydlia,“ priblížil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko. „Snažili sme sa prezentovať autentické šľachtické sídlo. Sú tu umiestnené predmety z fondov rôznych šľachtických rodín, ktoré na Považí žili. Ako napríklad rodina Szilvay z Moravského Lieskového, Adamovských Kochanoviec, takisto rôzne šľachtické rody z Medného,“ uviedol vedúci odborných zamestnancov, historik Trenčianskeho múzea Vladimír Pinďák. Veľkou vzácnosťou expozície sú vystavené šaty. „Sú to originálne kusy oblečenia z druhej polovice 19. storočia, ktoré prebehli procesom reštaurovania. Máme tu dokonca šaty šľachtičnej,“ doplnil Pinďák. Priestory na druhom podlaží sú zariadené v podobe autentických salónov. Za zmienku stojí orientálny salón, ktorý demonštruje vášeň šľachty pre cestovanie a spoznávanie nových kultúr. Oko návštevníka môže zablúdiť i do barokovej spálne, s krásnou barokovou posteľou z roku 1762. Posledná miestnosť na druhom podlaží je venovaná panskému salónu. Podľa slov historika Vladimíra Pinďáka pôsobia priestory tak, ako by ich obyvatelia nikdy neodišli.

Pod prípravu dlho očakávanej expozície, rozdelenej na dve podlažia, sa podpísali odborní pracovníci Trenčianskeho múzea a oddelenia Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom. Hlavné slovo pri prípravách mal historik Libor Bernát, Kristína Danková, vyššie spomenutý Vladimír Pinďák a archeológ Peter Schreiber. Rekonštrukcia Kúrie Ambrovec bola financovaná z rozpočtu Trenčianskeho múzea v Trenčíne, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Priestory Ambrovskej kúrie sú pre verejnosť otvorené denne, okrem pondelka, v čase od 9.00 h do 17.00 h.


PŠ, Trenčín 4. 6. 2020

Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…