vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

26°C

oblačno

Trenčiansky kraj posiela svojim obyvateľom unikátne lavičkové pohľadnice

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región prišla s netradičnou pozvánkou na návštevu svojho kraja. Na Trenčianske ulice 3 miest posiela pohľadnicu na lavičke. Prvým miestom, kde sa takáto unikátna lavička osadila, je Nová Dubnica, nasledovať budú Púchov a Nové Mesto nad Váhom.

Cieľom projektu je zvýšiť záujem o návštevu turistických atraktivít. „Lavičky majú ľudí z regiónu aj mimo neho nabádať k objavovaniu zaujímavých miest a spoznávaniu kraja. Trenčianska župa nie je rozlohou veľká, napriek tomu nie všetci domáci poznajú všetky jej krásy,“ vysvetľuje Juraj Gerlici, predseda KOCR Trenčín región s tým, že postupne pribudnú lavičkové pohľadnice na Trenčianskych uliciach po celom Slovensku.

Zadná strana lavičky predstavuje pohľadnicu, venovanú obyvateľom mesta a zobrazujúcu konkrétnu lokalitu na návštevu. Ide o tri najnavštevovanejšie a najatraktívnejšie. Obyvateľom Nového Mesta nad Váhom príde pohľadnica z Bojnického zámku, Púchovčanom z Trenčianskeho hradu a Novodubničanom príde pohľadnica z Mohyly M. R. Štefánika. „Grafický vizuál bol pridelený podľa vzdialenosti pamiatok od konkrétneho miesta tak, aby cesta autom netrvala viac než hodinu. Krajanom tak pútavo a na viditeľnom mieste ukazujeme, že pamiatky majú na dosah ruky,“ doplnil Juraj Gerlici. Na bočnej strane lavičky sa nachádza QR kód, ktorý po odfotení mobilom prelinkuje na web trencinregion.sk a konkrétne na zvukovú nahrávku o danej pamiatke. Tá prezentuje informácie o atraktívnych miestach trenčianskeho regiónu, krajinných zaujímavostiach či histórii.

Podľa slov primátora mesta, Petra Marušinca, lavička nielen upozorňuje ľudí na krásy kraja, ale je aj estetickým prvkom, ktorý skrášľuje mestské priestranstvo. „Tento nápad krajskej organizácie cestovného ruchu sa mi veľmi páči. Obyvateľom nášho mesta dáva návod na spoznávanie našich regionálnych turistických lokalít, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Naviac, vizuál lavičky veľmi vhodne dopĺňa mestskú architektúru a je novým estetickým prvkom, ktorí si obyvatelia určite obľúbia,“ ozrejmil primátor Novej Dubnice.

Ekológia aj originalita

Pohľadnicu na lavičke ozvláštňuje aj unikátna a špeciálne vytvorená poštová známka. Do jej tvorby boli zapojení ôsmi žiaci Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Talentovaní študenti vytvorili svoje návrhy a tri z nich boli vybrané a ocenené. „Výberom miesta som sa vrátil do svojich detských čias, keď sme do Bojníc chodili s rodičmi na výlety,” prezrádza autor známky Bojnického zámku Matúš Ivanič. „Farebnosť je hravá a príjemná. Použil som techniku perokresby, následne upravenú v grafických programoch. So zapojením fantázie vznikol abstraktný pohlaď na zámok.“

Zaujímavosťou a zmyslom lavičiek je aj ich ekologický odkaz. Pri ich výrobe totiž nebola použitá žiadna chémia a grafika sa tlačila priamo na drevo ekologicky nezávadnými farbami. 

Tvorcovia projektu veria, že bude mať na obyvateľstvo pozitívny efekt. „Mnohí obyvatelia regiónu tieto pamiatky navštívili ešte ako deti, no v súčasnosti sú lokality zmodernizované, koná sa tu množstvo podujatí, preto sa ich oplatí vidieť opakovane a aj viackrát za život,“ uzatvára Juraj Gerlici.

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…