vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

26°C

polooblačno

Strechu Slovenska hľadajte na severe kraja

Považskobystrický okres formoval v nedávnej minulosti najmä strojársky priemysel. Dodnes je však jeho najväčším lákadlom najmä príroda. Potulky po ňom tak potešia v prvom rade turistov, ktorí tu môžu objaviť viacero čarovných zákutí. Na svoje si tu prídu aj fanúšikovia histórie, hradov a kaštieľov.

Najsevernejší okres Trenčianskeho kraja leží na strednom toku Váhu, obklopený Súľovskými vrchmi a Javorníkmi. Susedí s okresmi Púchov a Ilava, Žilinským krajom a Českou republikou. Jeho centrum tvorí Podmanínska pahorkatina, ktorá ukrýva viaceré prírodné krásy.

V okrese s rozlohou 463 kilometrov štvorcových sa nachádza 27 dedín a jedno mesto – Považská Bystrica. Celkovo tu žilo na konci minulého roka 62 810 obyvateľov.

História okresného mesta, ale aj celého regiónu je spojená s dejinami Považského hradu, ktorý sa približne od 13. storočia nachádza v mestskej časti Považské Podhradie. Jeho silueta dotvára scenériu horného Považia, ktoré mnohým pripomína pokrčený papier. Okres je totiž typický aj hornatosťou, vďaka čomu vytvára ideálne podmienky pre salašníctvo.

Medzi najväčšie zaujímavosti tohto regiónu, ale aj celého Slovenska patrí Manínska tiesňava. Jej mohutné vápencové skaly majú rôzne tvary, pripomínajú veže, strechy či ihly. Dokopy vytvárajú akési skalné mesto s najužším skalným kaňonom na Slovensku a množstvom zaujímavých druhov rastlín a živočíchov. O niečo ďalej sa zase rozprestiera Kostolecká tiesňava, ktorej dominuje veľký skalný previs nazývaný Strecha Slovenska. Tamojšie vápencové steny patria spolu s terénmi v blízkej Manínskej tiesňave a na Bosmanoch k najrozsiahlejším cvičným skalám na Slovensku. Ponúkajú ideálne možnosti na cvičenie techniky lezenia v dĺžke 20 až 200 metrov.

Srdcom regiónu je mesto Považská Bystrica, ktorá sa mnohým dodnes spája so závodom Považské strojárne a výrobou motocyklov. Staré mesto úplne zmenila rekonštrukcia v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Postavili sa nové sídliská, pribudli rôzne hotelové či reštauračné zariadenia. Medzi pamiatky, ktoré sa zachovali dodnes, patrí kaštieľ Burg pod Považským hradom a renesančný kaštieľ v mestskej časti Orlové.

Záujemcovia o históriu by nemali v považskobystrickom okrese vynechať pôvodne renesančný kaštieľ v Jasenici, kaštieľ v Dolnom Lieskove, zrubovú zvonicu v Briestennom či pamätnú izbu spisovateľa Petra Jilemnického v Kostolci.


autor: Leo Kužela

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…