vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

15°C

oblačno

Cyklistický sviatok v Bánovciach sa blíži

V dňoch 17. – 20. júna sa budú v Bánovciach nad Bebravou a blízkom okolí konať Spoločné majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike. Toto prestížne športové podujatie k nám pritiahne cyklistické esá európskych tímov, účasť prisľúbil aj Peter Sagan.

Ide o preteky usporadúvané každoročne pod hlavičkou Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), ktorá stojí za tzv. world tour pretekmi ako Tour de France, Giro d´Italia a pod. Do Bánoviec tak prídu pretekať jazdci svetového formátu ako Peter a Juraj Saganovci, Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a ďalší špičkoví jazdci svetových profesionálnych tímov. Preteky sú rozdelené podľa jednotlivých kategórií na viac dní. Vo štvrtok 17.6. to bude časovka jednotlivcov v kategóriách Muži Elite, Ženy, Juniori, Juniorky, ktorá sa bude odohrávať v obci Podlužany. V sobotu 19.6. to budú preteky jednotlivcov v kategóriách Ženy, Juniori a Juniorky so štartom v Bánovciach nad Bebravou. Vyvrcholením celého športového podujatia budú preteky jednotlivcov v nedeľu 20.6. v kategórii Muži Elite s hviezdnym obsadením jazdcov s plánovaným štartom a cieľom v Bánovciach nad Bebravou.

Spoločné majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike budú zároveň nominačným pretekom na Olympijské hry 2021 pre slovenskú aj českú stranu. Najväčšiu výhodu na trati budú mať cyklisti z trenčianskeho klubu, ktorí dokonale poznajú okruh a už teraz si brúsia zuby na medailové umiestnenie v kategórii juniorov. Nechajme sa ale prekvapiť, akú taktiku zvolia profi tímy s Peťom a Jurajom Saganom, či Erikom Baškom z neďalekého Trenčína v boji v približne dvestočlennom balíku. V Bánovciach sa tak môžeme tešiť na športový zážitok roka a vychutnať si naživo športové momenty, aké zvykneme sledovať len v televízii. Aj tento rok sa bude trojhodinový priamy prenos z pretekov vysielať naživo v slovenskej aj českej verejnoprávnej televízii a preberať ho budú mnohé ďalšie médiá.

Štart a cieľ sú plánované priamo na najväčšom mestskom sídlisku Dubnička. Skúsenosti z minulých ročníkov ukazujú, že na takéto podujatie chodí veľké množstvo divákov a preto aj tento rok v prípade uvoľnenia protipandemických opatrení očakávame návštevnosť 15 000 až 20 000 divákov z Čiech a Slovenska.  O význame podujatia svedčí aj fakt, že predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslav Baška nad ním prebral záštitu.

Prípravy sú v plnom prúde, zabezpečiť treba zábrany, rozhodcov, tribúny, techniku časomiery, techniku prenosu a pod., no usporiadateľský tím z klubu xRoad má za sebou organizáciu množstva úspešných cyklistických podujatí, počnúc pretekom v cyklokrose v neďalekých Miezgovciach v roku 2011 a vlaňajším šampionátom juniorov a mužov do 23 rokov zatiaľ končiac.

S podujatím takéhoto formátu samozrejme súvisia aj obmedzenia v doprave a mobilite ľudí. Keďže štart aj cieľ sú plánované na hlavnom ťahu na sídlisku Dubnička, dotknú sa pomerne veľkého množstva obyvateľov a prevádzok v meste aj priľahlých obciach. Na dodržiavanie úplnej uzávierky tak bude dohliadať polícia spolu s dobrovoľníkmi. Všetky obchádzkové trasy budú riadne vyznačené dopravnými značkami. Už teraz sa ospravedlňujeme za dočasné dopravné obmedzenia a prípadné komplikácie.

Prosíme Vás o pochopenie a strpenie dočasného nepohodlia. Pestrý program a jedinečné divácke zážitky tieto ťažkosti určite vynahradia. Príďte do fanúšikovskej zóny pretekov na Svätoplukovej ulici, kde si užijete športové zápolenie na vlastné oči. Okrem toho vás čaká bohatý sprievodný program, súťaže a občerstvenie. Organizátorom šampionátu je OZ xRoad Bánovce nad Bebravou s podporou mesta Bánovce nad Bebravou, TSK a Slovenského zväzu cyklistiky.

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…