vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

15°C

oblačno

Zelená Žaba je obľúbeným unikátom

Keď sa povedia Trenčianske Teplice, každý si spomenie na kúpele, oblátky, relax, liečivú vodu, prírodu vhodnú na oddych či rekreáciu a v neposlednom rade aj na Zelenú Žabu. Kúpalisko sa stalo srdcovou záležitosťou mnohých návštevníkov nielen z Trenčianskeho kraja. Po 15 rokoch, kedy bola zatvorená, dostala v roku 2015 nový dych vo vynovenom šate. Okrem legendárneho kúpaliska pribudol unikátny saunový svet, ktorý dotvára skvelú atmosféru tohto miesta.

O tom, že Zelená Žaba Trenčianske Teplice je stále obľúbeným miestom na oddych svedčí aj získanie prvého miesta v kategórii kúpaliská a akvaparky vo veľkej čitateľskej ankete Srdcu najbližší, ktorú vyhlásila krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región. Spomedzi všetkých nominovaných zariadení uzatvára päticu najúspešnejších, s celkovým počtom 465 získaných hlasov.

Viac o tomto mieste nám v rozhovore prezradil prevádzkový manažér Zelenej Žaby, Lukáš Jagnešák. 

1.      Stále existuje mnoho ľudí, ktorí nevedia, aká je história Zelenej Žaby. Skúste ju v krátkosti zhrnúť.

Funkcionalistická stavba je dielom brnianskeho architekta Bohuslava Fuchsa. Stojí na kopci nad kúpeľným mestom, obklopená horami. Hlavný bazén navyše ručne tesali do skaly. Dnes je Zelená Žaba technickým unikátom zapísaným v zozname pamiatok. Minulý rok oslavovala osemdesiate výročie a ide o dielo medzivojnovej architektúry. Pôvodným cieľom bolo, aby ľudia trošku odišli z mesta smerom do prírody. No a po prvej svetovej vojne mala slúžiť aj na oddych vojakom. Tak vznikla myšlienka vystavať kúpalisko v lese.

2.      Žaba už v minulosti ponúkala viaceré služby, ale súčasťou toho nebol wellness tak, ako ho poznáme dnes. Saunový svet sa na tomto mieste stal unikátom. Ako vznikal konkrétne tento koncept?

Vznikol v hlave zakladateľa Synot Holiday pána Svobodu, ktorý cítil, že okrem kúpaliska bude potrebné zakomponovať do projektu aj niečo nové, aby sa Zelená Žaba stala atraktívnejšia aj pre návštevníkov v zimných mesiacoch. Svoboda je uznávaná autorita v oblasti cestovného ruchu na Slovensku a tento koncept mal v hlave už dlhší čas. Sme veľmi radi, že práve na Zelenej Žabe dostal možnosť ho zrealizovať.

3.      Ktorá služba je na Žabe najžiadanejšia? Sú to sauny alebo stále vyhráva kúpalisko?

Kúpalisko je určite najžiadanejšie.

4.      V predchádzajúcich rokoch si návštevníci zvykli aj na rôzne akcie a podujatia, ktoré sa na tomto mieste konali. Hoci je to ešte skoro hovoriť, viete nám prezradiť, aké podujatia plánujete po uvoľnení opatrení?

V tejto situácii sa nedá plánovať nič. Momentálne stále nevieme, či vôbec bude letná sezóna z dôvodu pandémie, takže nie je možné chystať niečo veľké. Ak sa naskytne časová možnosť po uvoľnení niečo usporiadať, určite budeme včas informovať.

5.      Čo pokladáte za najväčšiu výnimočnosť tohto miesta?

Jednoznačne poloha a prostredie, v ktorom sa Zelená Žaba nachádza.

6.      Cítite, že sa máte ešte kam posunúť? Máte „plán napredovania“?

Trenčianske Teplice ako celok majú veľký potenciál a určite spoločnosť Synot Holiday sa chce podieľať na napredovaní a tiež plánuje do budúcna rozširovať svoje služby spojené s kúpaliskom.

7.      Aká je cieľová skupina tohto miesta – je vhodné aj pre ťažko zdravotne postihnutých, teda ponúka bezbariérový prístup?

V hlavnej budove je výťah, ktorý dostane zákazníkov k bazénu, reštaurácii aj k šatniam. Takže určite k nám môžu prísť aj títo návštevníci. Cieľová skupina je v podstate neobmedzená, zavítať môže ku nám každý a veríme, že si všetci nájdu svoj pokoj a služby, ktoré využije.

8.      Vo veľkej čitateľskej ankete Srdcu najbližší ste získali 5. miesto spomedzi všetkých nominovaných zariadení a zahlasovalo za vás až 465 spokojných ľudí. Čo hovoríte na takýto výsledok?

Sme poctení, že si na nás ľudia spomenuli, veľmi im ďakujeme a veríme, že nás v lete podporia aj svojou návštevou.

9.      Je niečo, čo by ste radi odkázali čitateľom a budúcim návštevníkom?

Odkázal by som, aby ešte vydržali túto ťažkú dobu, aby ostali silní, nech sa cez leto môžeme tešiť zážitkom aj na Zelenej Žabe. Verím, že ľudia po ukončení pandémie podporia domáci cestovný ruch. Je to totiž jediná možnosť, ako zachrániť aj také miesta ako je Zelená Žaba.

V Trenčíne 15.4.2021

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…